Friesland Bank a. van Hespen Staveren Uw eigen bank 't ^.leine ^i^rüntójè ieeet iedereen Lezers klommen in de pen EEN APRIL Toen ik vandaag 't Krantsje kreeg, moest ik wel lache! Onze dochters hadden net klaagt dat we gien leuke aprilmop konden bedenke, en laat nou 't Kleine Krantsje een pracht 1 aprilmop op de voorpagina staan hewwe! Wie dat bedacht het! Self herinner ik mij een 1 aprilmop in de 3e klas van skoal 13, 't was in de oorlog 's morgens kwam Loes de Boer triomfante lijk met een grote zak en zette die op juf haar lessenaar. Verwend waren we in die tied niet en iedereen verheugde zich al op de traktatie. Juf kwam in de klas en die zette oek al grote ogen op toen ze die zak sag.Ze maakte 'm open en liep toen langsaam rood an, de klas in grote spanning en wat bleek toen? In de zak zaten propkes silverpapier, Loes had ons mooi bij de neus nomen! Lachen was er niet bij, want onze juf liep woest naar juf Woudstra fan de 4e klas en toen ze even later terugkwam, ging de les gewoon verder. Loes had gien sukses had! Schoonhoven R. Wibbens-Kamp. KLEIN. 1. Hartelijke Gelukwensen over name Leeuwarder Courant stop 2. Wat kan het Kleine toch veel bereiken stop 3. Klein maar dapper en vele kleintjes maken een grote en wie het kleine niet eert is het grote niet weerd en kleine potjes hebben grote oren. 2. En klein maar rein en klein duimpje hebben even laten zien op te kunnen tegen de grote broer zonder met kleingeld aan te komen of kleinhandel te bedrijven en zonder te kleineren of kleingeestig kleingelovig klein zielig kleinsteeds kleinmoedig kleinzerig of kleinmenselijk te zijn stop maar jullie hebben ze wel klein gekregen stop 3. Kan ik misschien de speciale kleine brillen leveren voor het kleinschrift stop met kleine groetjes stop Jacques A. Bo oma Fri bo org Switzerland GEFELICITEERD. 'k Feliciteer U van harte met de uitbreiding van Uw journalistie ke bedrijf. Mijn hoop is dat U het baas kunt het peil van de Leeuwarder Courant op dat van Nederlands beste dagblad te houden en tevens het hoge peil van 't Kleine Krantsje zo te houden als het nu is! 't Zal wel hard werken worden voor U. Maar nu mijn bestelling. Kunt U mij a.u.b. drie zulke brillen leveren om de Leeuwarder Cou rant in de toekomst te blijven lezen. De ene krijg ik (zijnde abonnee) gratis en de andere twee wil ik graag betalen, "k Heb nl. twee vrienden hier in de stad die beide horlogemaker zijn en die kunnen elk zo'n bril gebrui ken! Dan weet ik daarmee alvast een verjaardagscadeautje voor hen. Wat nu paginal betreft 'k ga even voor U zoeken. Lekskoaije, lekskögje, v. kritisee- ren, bedillen. Vgl. bilekskoaije, bilekskoaije, v. bedillen, vitten op. De Fryske Hüsfrjeun IX 114 zie lekskoaije. RÜm en onrüm, ütjown fen Waling Dykstra onder meiwürking fen oaren. 1851-1869. Nu hanbütsje, hanbükje, hanbüt- sje, v. met beide handen sterk en herhaaldelijk in de zijden slaan om zich te verwarmen. Dit alles staat in Friesch woordenboek (Lexicon Frisicum) bewerkt door Waling Dykstra te Hol werd. Dat er geen Hollands woord is voor hanbütsje is m.i. verklaar baar. Friesland is - aldus de Leeuwarder Courant - het gebied met de laagste inkomens. Begrij pelijk dat men daar dus bij koud weer moet hanbütsje bij gebrek aan goede handschoenen of geheel geen handschoenen. In Holland steekt men de handen ook vaak in de zakken, dat kost minder inspanning. Nog iets en dat wordt moeilijker. Friesland is het land van klokken. De stoeltjesklok en de slütboerdklok, ook slypboerd- klok genaamd. De laatste wordt nu meestal staartklok genoemd. Zijn daarover geen interessante stukken te schrijven in 't Kleine Krantsje? En niet te vergeten de oude torenuurwerken. Hebt U ook daar niet iets over? Maken, onderhoud, reparatie enz. Tc Meen dat in Berlikum de heer de Groot woonde, die oude toren klokken door nieuwere verving. Er moet, hoorde ik, een uurwerk kommissie bestaan, die over de Friesche torenuurwerken gaat. Kunt U me daarvan een "ingangspoort" noemen? Ook deze uurwerken interesseren me zeer sterk. U merkt: Uw levenswerk wordt met zorg en vreugd gelezen! Den Haag Hartelijk dan voor Uw medele ven. Voor de door u genoemde Uurwerkcommissie kunt u zich wenden tot de heer tj.H. van den Berg, Jukwerderweg 49 te Appingedam. Red. 't Kl.Kr. Ik was zeer verheugd over het stukje "Staveren was eens een machtige handelsstad" in 't Kleine Krantsje nummer 286, omdat ik zelf erg graag in Stave ren kom en er op school ben geweest in de jaren 1917-18. Mijn grootmoeder woonde daar in de Tienhuizen en het schip, dat op een van de afgedrukte foto's stond, was dat van mijn ouders. Mijn vader zit op het dek en zelf sta ik op de wal met mijn nichtje en mijn zuster met witte schorten voor. Ook herken ik Jan en Yge Visser. Jan was een pleegzoon van Yge en Tiete. Tante Tiet was baker en mijn beppe was bollerinster en ze naaide altijd oliepakken voor de vissers. Beppe Atje, of Pieters Otsjc, zoals ze werd genoemd was alleen; ze had een zoon en een dochter Jetze en Liesbeth; onze pake hebben we nooit gekend, want die moet al heel jong ver dronken zijn. Mijn vader en moeke en wij ook moesten altijd al zoeken tussen de keien aan de zeedijk. Putiel noemden we die. Vader ging altijd met Pake Yge naar zee voor ansjovis en dan lagen we 's winters aan de Voorstraat met het schip. Beppe had ook altijd een schaap of een geit cn die liep voor huis; dan ging ze zo'n beest melken voor koffietijd; de plé stond achter het huis tegen de zeedijk aan. Ook woonde er toen een Douwe Bok, daar had beppe het nooit op staan. Vaak zei ze: hoor die ouwe Bok weer eens te keer gaan en dan waren we als kinderen altijd erg bang. Ik zou zo graag willen weten of Cees de Boer en Willem Zwaan nog in leven zijn en of meester Hgpgland nog leeft en Juf Langmand, daar zat ik bij in de klas. Leven ze nog, dan zijn zc ook al aardig oud. Er was ook een pliesje, die heette Zwikstra Men kent er de-Frleee verhoudingen en Is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Wat zegt n van deze machtig mooie foto van de onde veemarkt? Dat boltsje lijkt ons van een pnike kwaliteit, maar wie zjjn wjj om dat te beoordelen? De foto is waarschtynlljk ai ver voor 1900 gemaakt, dat kannen we aan de kleding van de boertjes zien. geloof ik en dan zongen we altijd van "Der is ouwe Krikke, die liet Zwikstra zwikke en dan komt Jetze de Groot en die haalt hem uit de sloot" enz. De groetjes aan alle oudjes in Staveren! Leeuwarden Mevr.G. (Geertje) van Llngen-de Groot TERUGBLIK. Wij leven nu in een tijd van weelde, maar toen ik werd geboren was het, in 't begin van deze eeuw, grote armoe en ellende er om heen. Mijn vader kwam te overlijden en moeder had vier kleine meisjes, de oudste acht jaar, één van vijf, ik was 2Vi jaar en mijn jongste zusje was 8 weken. Sociale voorzieningen waren er toen niet, moeder hoorde bij geen enkel kerkgenootschap, dus ze moest zien zelf de kost te verdienen. Dat heeft ze voortref felijk gedaan. Ze had daarbij grote liefde voor haar vier meisjes, 'k Heb moeder nooit met stemverheffing horen praten, ze had een zachte stem en een zeer zachte natuur. Als ik de herinneringen van de heer Hendrik Burger lees, dan denk ik dat in dat gezin ook liefde heerste, net als bij ons, met dit verschil wij waren arm en de heer Burger was, zoals we dat vroeger noemden, een rijke lui's zoontje. Met St. Nicolaas kregen we van moeder ook altijd een kleinig heidje. We zetten dan een 1 mandje op bij de kachel, want St. 1 Nicolaas kwam door de schoor steen. Mijn jongste zusje en ik geloofden heilig aan de goedhei- 1 ligman. Er lag een wortel in de mandjes en de volgende morgen had het paard van St. Nicolaas de wortel opgegeten en onze mand jes verstopt. En wij maar zoeken. Als één z'n mandje had gevonden was de ander wat verdrietig en ongeduldig. Moeder zei dan b.v. "zie nou eens onder de kast, ik geloof dat je daar nog niet hebt gekeken", en jawel hoor, het mandje stond onder de kast. Daar zat dan een speculaaspopje in en een taaipop, wat borst- plaatjes en een chocolade letter. Wij waren de koning te rijk en riepen bij de schoorsteen "dank u wel Sinterklaas!" Toen ik kreeg te horen hoe alles in z'n werk ging, was dat voor mij echt een verarming. M'n zusje, die 2Vt jaar jonger was, geloofde nog echt, maar 't was gek, hoewel ik het wist, twijfelde ik en zo tegen vijf december geloofde ik vervolg op pag. 9

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 4