Xlei»ie ^^.rantóie lecet iedereen rr- HEEL WAT VERANDERD IN ONS LEEUWARDEN Een veel bewogen leven met heel wat ups en downs ligt achter mij. En hoewel de jaren beginnen te tellen en het denkvermogen verzwakt, hoop ik toch nog in staat te zijn mijn geheugen te scherpen om iets in herinnering terug te roepen betreffende mijn geboortestad, de Friese hoofd plaats. Hier bracht ik mijn heerlijke jeugdjaren door, zag ik de stad, zoals ze was en wat zich daar afspeelde. VEEL VERANDERD. De stad Leeuwarden is wel heel veel veranderd. Beperkte de huizenbouw zich vrijwel tot de binnenstad, nu strekt ze zich naar alle kanten uit. Gehele woonwijken met brede straten zijn aangelegd. Maakt men een rit door dit nieuwe Leeuwarden dan is het vaak moeilijk je te concentreren, telkens stelt men zich zelf de vraag: waar ben ik nu eigenlijk? In de binnenstad is niet veel veranderd, alleen grote kantoor- Vreemde zaken uit vroeger tijd: met een wijnvat de wereld rond. gebouwen en hoge flatwoningen zijn hier en daar verrezen, wolkenkrabbers gelijk. De stads binnengrachten zijn er nog. Er is wel eens sprake geweest deze te dempen, maar die plannen zijn niet doorgegaan. Voor de onaangename geur, vooral des zomers, is geen sprake meer. De stadszuiveringsinstal- laties doen hier goed werk. Een hier op bezoek zijnde Amerikaan stelde eens voor de stadsgrachten leeg te pompen en dan te bestraten. Men had dan een veilige auto-weg door de binnen stad. Ook is wel eens gesproken over het overbruggen van het Naauw. In mijn jeugd waren er om het Naauw nog geen hekjes, zodat er nog wel eens iemand in tuimelde die een glaasje te veel op had. Eens moet er een waaghals over het Naauw gesprongen zijn. Hij nam daarbij een aanloop van uit de banketwinkel van de heer Wiegersma. Deze durfal moet hier in zijn geslaagd, maar wat zou er gebeurd zijn als hij tegen -de stenenwal was gebotst? Van het nu verdwenen hotel, De Doelen herinner ik mij dat het eens bezoek kreeg van twee Boerengeneraals. Deze heren waren op doorreis naar Duits land om keizer Wilhelm hulp te vragen in hun strijd tegen het toen machtige Albion. De beide generaals verschenen op het balkon van het hotel en werden door de daar verzamelde Lee- warders hartelijk toegewuifd. Van hotel De Klanderij herin ner ik mij dat het eens bezoek kreeg van een zwaar gebouwde Duitser, onderweg van Berlijn naar Amerika. Hij deed dit tevoet en trok een groot wijnvat mee, dat versterkt was door ijzeren hoepen om slijtage te voorkomen. Zijn doel was naar St. Louis te gaan waar een wereldtentoonstel ling werd gehouden. Mensen uit Holland noemden Leeuwarden een stille dorre stad, maar dit sloeg zeker niet op de vrijdag. Die dag kon het druk zijn. Vooral op de veemakrt. Daar kwamen ook buitenlanders, Duitser, Fransen en Belgen het gewilde Friese fokvee kopen. DOOR J.C.V.DAM Rondom het Waaggebouw op de Nieuwestad was de Kiepemarkt, die ook veel werd bezocht. De Waag doet mij denken aan "Lottusdag" dan werd er geloot voor de militaire dienstplicht. In het bovenzaaltje van dit gebouw had de loting plaats. Zij die een hoog nummer trokken waren vrij, de minder gelukkigen moes ten in dienst. Zo'n Lottusdag was voor veel lotelingen een dag van uitbundig vermaak. Met de pet half op het hoofd, het getrokken nummer op het klep gespeld, trok men gearmd en luid zingend door de stad. Terugkomend op de marktdag in Leeuwarden: de drukte was al merkbaar op donderdag in de namiddag. In straten die naar de veemarkt leiden dreef men hele kudden schapen en jongevee (hokkelingen) naar de markt. De ze dieren lieten dan wel eens hun visitekaartje achter. Dit werd dan weer wegespoeld door de sproei wagen van de Stadsreiniging. Deze sproeiwagen was voor ons Leeuwarder jongens, een groot vermaak. Wij er achter aan om onze benen nat te laten sproeien. Een held was diegene, die zich het meest in het sproeiwater waagde. GROOT FEEST. Feest- en herdenkingsdagen wer den vaak met vuurwerk besloten. Dan liet de vuurwerkmaker Schuurmans zijn kunnen zien. Groot feest' was het de 31e Augustus, de verjaardag van (vervolg oppag. li Vroeger stonden er nog geen hekjes om het Nauw.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 6