EEN BRANDEWIENTSJE MET SUKER VEEL VERANDERD Rabobank "Ik spaar bij de Rabobank, dan heb ik altijd geld en goede raad bij de hand" kleine tlLrcmtjjc leect iedereen r Gosse en Griet zatten inne kamer van Sipke en Mar tha. Et was oppen zater- dagavend en op zaterdag- avend kwammen de zus ters en de zwagers bij mekaar. Altied om en om. De ene week waren Sipke en Martha bij Gosse en Griet op Werkmanslust, de andere week zatten Gosse en Griet bij Sipke en Martha inne Houtstraat. Zaterdagavond was hun kaartavendsje. Dan pan doerden ze. Gezellig bij mekaar, eerst een kopke koffie metten koekje en soms metten mokkapunt van Ypes inne Weerd en as et dan zo teugen half tien liep dron ken ze een brandewientsje met suker. De vrouwen, zowel as de mannen. Ze speulden om centen. Ja, niet zo veul vanzelf. Et must een aardigheidsje blieve. De centen die der op zo'n avend inne pot kwammen, gongen innen dooske, dat Sipke bewaarde. Sipke skreef et 'oek' op innen boefje. Sipke was een serejeus mansje, die de boekhouding keurig bij hield. De bedoeling van dat potsje was, dat ze der een dag van uut gongen. Dat ze op zo'n kaartavend sje maar één brandewien tsje met suker nammen had een oorzaak. Gosse kon der eigenlik niet goed teugen. As Gosse meer dan één brandewientsje kreeg dan wist ie et niet zo goed meer en dan vergooide ie zich met de kaarten en dat wudde em dan deur de anderen niet in dank afnomen. Et was zo onge veer twee jaar leden toen ze wat met Gosse beleefd hadden. Ja, daar konnen ze nou nog om lache, maar et was wel zo dat ze na die tied besloten om oppen kaart avendsje één glaske bran- dewien te drinken. Ze hadden op die bewuste avend port dronken. Mar tha had metten priesraad- sel een fles port wonnen. Nou is port erg lekker, maar et is oek koppig. Je Jtewwe der gauw. teveul van. De enige die der niet teugen kon was Gosse. Et was al half elf en toen Gosse opston. om naar huus te gaan haddie drie glaskes port op. Toen hij en Griet anstalten maak ten om naar huus te gaan wudde Gosse niet goed. Hij must zich anne tafel vast- houwe ennet zwit ston oj> zien voorhoofd. Metten paar ogen die op dat ogenblik alles dubbel zagen keek ie innet rond. Wat staan hier overal een bloemen, stamelde ie, wat een bloemen. Wat een bloemen? vroeg Martha, wat een bloemen? waar hettfe et over. Eén vaaske met witte krisantsjes op tafel. Sipke haddet al lang zien, Gosse had een glaske teveul had. Gosse was doodgewoon een bitsje dronken. Een bitsje boyen zien teewater, pogezeid. Daarom zag Gosse alles dubbel. Hij zag twee Grieten en twee Mar tha's en twee Sipkes, die em met gemengde gevoe lens ankeken. Sipke nam een bethiut: ik breng jimme even naar Werk- mgnsluM, zei ie teugen Griet. Dat von Griet een uutstekend idee. Et leek keur niks om alleen met Gosse - in die toestand ■- over de straat te gaan. Kom Gosse, dou htust naar huus, jonge. Ja, zei Gosse, ik mut naar huus. Maar Griet mut oek naar huus. Ja, zei Sipke weer. Griet mut oek naar huus. Eyen later sukkelden ze met zien drieën, Gosse tussen Sipke en Griet in, armke in armke, over de Noorder- brug inne richting van Werkmanslust. Toen ze eindelik en ten laasten voor de deur van Gosse en Griet stonnen zag Gosse zien zwager staan. Hoe mustou nou tuuskom- me, Sipke, jonge, zal ik dij nou even tuusbrenge? Nee, zei Sipke, dat hoeft niet hoor, ik kom wel alUenig tuus. Ja, dat is zo, zei Griet. Kom maar Gosse, kom maar gauw naar bed. En zo wudde Gosse die avend deur Griet op bed holpen zonder dattie et zelf wist. In die tied liep Sipke deuk de avendlucht langs de Gröningerstraatweg en deur de Arendstuun weer naar de Houtstraat en zo kwammet dat ze na die aveyid, na et kopke koffie, één brandewientsje met suker dronken. Bart van der Weerd t. Lezers klommen in de pen (vervolg van pag. 4) ook weer half en half. Mijn zusje mocht het natuurlijk niet weten. Dat was een mooie tijd, maar 't ging allemaal uit een heel smalle beurs en met moeite. We hebben nooit weelde gekend, ook nooit honger gehad en we kwamen ook nog vrij netjes gekleed voor de dag. Dit kwam door mijn flinke, lieve en goede moeder. Mijn jeugd was zeer plezierig, maar arm. Nu wil ik ook nog even reageren op de mooie foto van de fam. Algra. Wij woonden als kinderen in de Willem Loréstraat. Ik was juist 6 jaar toen we er naar toe gingen, 't Waren voor die tijd mooie nieuwe woningen. Bij ons op de hoek was de kruideniers winkel van Ale Algra. 't Waren keurige mensen zonder kinderen. Ik zie ze in mijn gedachten voor mij. Algra mooi donker krul haar en zijn vrouw met een blozend gezicht, het haar strak naar achteren gekamd. Ze waren altijd even vriendelijk. Op hun raam stond dat ze kruideniers- en grutterswaren verkochten. Vóór aan in de hoek van de winkel stond een rond petroleumvat, de mensen gebruikten toen nog veel petroleum. Ik weet al die dingen van vroeger nog als was het gisteren gebeurd. Ik zie de mensen weer voor me. Tegenover Algra woonde de fam. Franconi met hun vijf jongens: Charles, Eduard, Hein, Wiebe en Willem. Daarnaast op no. 42 de fam. Boorsma (boekbinder) met drie meisjes: Sophie, Jeltje en Richtje. Op 44 de fam. Miedema, kapitein op de Stén- fries, met hun zes kinderen Roeltje, Jappie, Gepke, Gerrit, Aukje en Libbe. Op 46 de fam. van Wijk, oudere mensen. Op 48 de fam. Uilkema (politie) met hun twee kinderen Froukje en Kees. Op 50 Wed. Huisman met haar meisjes: Mattie, Anneke, Sietske en Geertje. Op 52 de fam. de Jong, meesterknecht bij Halbertsma de kistenfabriek, met vijf kinderen: Boukje, Tjam- irie, Egbert, Anne en Sietske. Aan de overkant de fam. Brouwer met 4 grotere kinderen, één was getrouwd met een Slauwerhof, een winkelier naar ik meen op de Voorstreek in gordijnen, dan was daar Gerritje, Trienke en Gerrit. Daarnaast woonde de fam. Kooistra met twee kinderen, Jan en Griet. Daarnaast de fam. Kuipers met vier zonen Sipke, Harmen, Klaas en Bertus. Dan de fam. Oppen huis met drie kinderen Sietske, Fré en Anneke. Daarnaast de Wed. Boersma met één jongen, die heet Ids. Zo zou ik heel de buurt door kunnen gaan, maar zo is het genoeg. Graag eens een leuke reaktie. Omdat ik uit Leeuwarden weg ging heb ik verder nooit meer wat van de meeste mensen gehoord of gezien. Ik zou ze stuk voor stuk nog graag eens willen zien. Heel velen leven misschien niet meer of zijn naar andere plaatsen vertrokken. Leeuwarden Anneke, de dochter van de Wed. Huisman tegenwoordig AJ. Walsma-Huis- In het onderschrift bij de foto van de Jongensschool in de St. Anthonystraat (KK nr. 286) wordt de heer Jan Jonker aangeduid als "vertegenwoordi ger in tennisrackets". De heer Jonker verzocht ons mee te delen, dat hij geen vertegenwoordiger is, maar zelf een agenturen- en commissiehandel in sportartike len heeft. POMPMAKERSFAMILIE ALGRA Er is door gezamenlijke inspan ning een vrijwel compleet beeld gegeven van de Algra's. Graag wil ik u mijn erkentelijkheid betuigen voor de ruimte die u in het Kleine Krantsje hiervoor beschikbaar stelde. Toch graag uw aandacht voor een enkele correctie en aanvul ling. U vermeldt als waarschijnlijk, dat de foto is gemaakt in 18%. Ik houd het er evenwel op, dat dit in 1898 is geweest. Wat is het geval: op 29.11.1816 is te Deinum geboren een Pieter Alle. Dit kan onmogelijk onze overgrootvader zijn, aangezien de jonggeborene op 27 december 1816 reeds weer is overleden. De ruim anderhalfjaar daarna te Deinum geboren Pieter Alle (4 mei 1818) blijkt meer levensvat baarheid te bezitten; hij overlijdt op 11 december 1906 te Leeu warden. Vandaar dat ik het op 1898 houd, dat deze foto gemaakt is. Maar 18% of 1898, men kan alleen maar bewondering hebben voor de toenmalige fotografen, die kans zagen zulke voortreffe lijke foto's af te leveren. Of het nog in mijn bezit zijnde puntgave exemplaar is als maker vermeld: A.Warburg, Fotograaf te Frane- ker. De namen van de drie kinderen van Douwe van Swichum en Janke Pieters Algra zijn van links naar rechts Jan, Koosje en Froukje. Leerdam Alle P. Algra (vervolg van pag. 6) Koningin Wilhelmina. Dan wap perden de vlaggen uit alle huizen, sommigen versierd met de Oran jewimpel. Orgelmuziek vervul de de lucht. Zondag was het echt feest. De dag werd besloten met een groot vuurwerk op 't Zaailand. Het slotnummer "Leve dte Koningin" omringd door kleurrijke yuurpijlen, werd met luid hoera begroet. Zingend en juichend ging men na afloop arm aan arm naar huis. Ook Waterlood ag werd met een vuunyerk gevierd.. Dit feest vond plaats in de Prinsentuin en wel de 18e juni, dat was de dag, dat m<»n de slag bij Waterloo her dacht, de dag dat Napoleon, door de geallieerde legers bij het dorp Waterloo in België werd over wonnen. Een dag die men nooit vergat was wel het één daags bezoek van het circus Barnum en Baily, het grootste circus ter wereld. Deze' grote gebeurtenis had plaats de tweede september 1901. Van heinde en verre kwam men opdagen om dit mee te beleyen. De dagen tevoren hadden nieuwsbladen en aanplakbiljet ten voor de nodige reclame gezorgd. Velen besloten dan ook dit circus op z'n toernee door Europa met een bezoek te vereren, .Enorm werd toen de drukte in de stad. geld en goede raad

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 9