EEN OUD LEEUWARDER POORTJE Friesland Bank Ten Hulscher Elzinga OEROUDE ZAAK VERDWIJNT 4 Uw eigen bank Cfajou&et "dj fauje.... 5kleine 3£rantóje leeót ledereën Lezers klommen in de pen Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. POORTJE Asl nog jong "Oud Leeuwarder" kom ik zo'n één k twee maal per jaar in de Friese Hoofdstad om de familie op te zoeken. Tijdens die dagen wordt er dan in Leeuwarden "de ronde ge daan" om te zien wat er zo al verschenen en verdwenen is. En vooral voor wat betreft dat laatste deed mij besluiten te zoeken naar een foto, die ik ooit eens gemaakt moest hebben (in 1968 zo bleek later) van een voor Leeuwarden waarschijnlijk onbe tekenend walmuurtje met een poortje erin, gelegen aan het Hoeksterend, een muurtje dat nu verdwenen is. Waarom toen die foto gemaakt is? Geen idee 't Was weer eens wat anders, maar nu het weg is valt het op, hoewel het niet iets monumentaals was. Trouwens, waarom zat dat poor tje erin Welnu, hierbij dan de bewuste foto gestuurd, wellicht voor al diegenen, die oog hadden voor dit Leeuwarder detail. Haarlem B J. van Kampen Er heeft, op de plaats, waar de foto is gemaakt, vroeger een brugwachtershuisje ge staan. Later werd aan de walkant een nieuwe muur opgetrokken met dit speelse poortje erin, waarschijnlijk ten behoeve van de bewo ners van het brugwachters huis er naast. Nadat dit huis was afgebroken stond het poortje er wat "verloren bij. Red. 't Kl.Kr. NOOITGEDACHT Ik wil even reageren op de foto van de toneelclub, ingezonden door de heer J.H. Busser in het Kleine Krantsje nr. 289. Zo'n foto is ook nog in mijn bezit, ik sta er zelf ook op. Ik kan U de namen nog geven van de mensen die er op staan. Te beginnen van links naar rechts 1ste bovenste rij staand: Cristiaan de Vries, A- rends, Arends. 2de rij staand: Sierk Noordhof, Sjoerd v.d. Meulen, Taeke Wie- linga, Aukje v. Dijk, (dat ben ik) Jeltje Arends-Hoogstra, Hendrik Zinkler, Jantje de Vries-Steen- houwer. Zittend: Jan v. Dijk, Tjerk v.d. Beek, G. Busser Liggend: Jan Efdée en Fokke Thijssen. De toneelclub heette "Nooitge- dacht" en dit waren wel de medewerkers van één stuk. Hoe het stuk heette weet ik niet meer, wel dat het gesipeeld werd in de "Keizerskroon" in de Lange- marktstraat. Groningen A. Wagemakers-v. Dijk NOOITGEDACHT Naar aanleiding van de foto van een toneelclub in Uw Krantsje nr 289 kan ik U misschien een beetje op weg helpen. De meest rechtse heer geheel achteraan met die grote zwarte snor, dat is mijn vader, Alle Arends, roepnaam Frans en die dame die voor hem staat, de grootste is zijn vrouw ofwel mijn moeder Jeltje Hoogstra en de heer links liggend op de voor grond als ik mij niet vergis Jan Efdée van de bioscopen. Bij mijn weten waren mijn ou ders toen al getrouwd en die zijn in 1915 getrouwd dus moet deze foto omstreeks die tijd zijn ge maakt. De naam van de toneel club is als mij goed herinner Nooit Gedacht. Ze speelden in derdaad wel gauw eens twee korte stukken op één avond en meestal speelden zij in een van de hotels-café's aan de Lange- marktstraat. Verschillenden ken ik wel van gezicht maar niet van naam. Dat komt omdat ze wel reper- teerden bij ons thuis, mijn vader werkte vroeger bij zijn broer Dirk Arends, de steenhouwer. Het be drijf bestaat nog, winkel aan de Voorstreek, het bedrijf op het industrieterrein. Wie weet kun nen deze gegevens een beetje helpen het raadsel rond deze toneelclub op te helderen. Leeuwarden J. Arends DIEP GETROFFEN Diep werd ik getroffen door de brief van Filip Feitsma afgedrukt in 't Kleine Krantsje nummer 289. In heb de familie Feitsma goed gekend, want ik heb er ruim twee jaar als dienstbode gewerkt (in tern). Filip was toen vier of vijf jaar en Jette ongeveer acht. Ik zelf was toen twintig jaar en thans bijna 67 jaar. De hele familie van Beike heb ik zeer goed gekend. En als je ouder wordt, komt geloof ik de herinne ring steeds sterker naar voren. Mevrouw had een zuster, tante Ka, die hadden op de hoek Korf- makerstraat - Kelders een Cor- settenwinkel, Corset Royal ge noemd. En voorheen had je op de Nieu- westad Feitsma's Hoedenzaak van de vader van Beike. Toen die overleed trouwde een zuster van mijnheer, Martha, met een San ders en die namen toen de zaak over Hun huwelijk in de sjoel heb ik nog meegemaakt. Dan woonde in de Speelmanstraat een oom van mevrouw, Ome Daniël daar haalde ik altijd kaas en eieren enz. En dan mocht ik altijd een dikke zure bom uitzoe ken. En dan op de hoek van de Put en de Sacramentstraat woon de tante Kaatje, een nicht van mevrouw, die had een snoepwin keltje en zo kan ik nog wel een hele tijd doorgaan over al die mensen, die ik gekend heb. Ik lees uw Krantsje met mijn buur vrouw Belksma in Peins. Zij heeft jaren in Leeuwarden gewoond en ik heb tien jaar in Leeuwarden gediend en dan praten wij veel over het Oude Leeuwarden. Ik wilde dit graag even aan u schrij ven. Peins Maartje Appelhof- Jongsma 'T KLEINE KRANTSJE o LEEST IEDEREEN Vervolge van pagina 1 Op de autobus, die al heel vroeg was vertrokken uit Vlaardingen om overal in het land alle fami- lieleden op te pikken, stond met grote letters EUROPA EXPRES, maar daar hebben de Ten Hul- schers natuurlijk al heel gauw wat aan gedaan - het was dan ook de OPA EXPRES, die de heer Ten Hulscher tot zijn grote ver rassing op deze onvergetelijke dag in Leeuwarden zag binnen komen. Vervolg van pagina 1 zwem- en kegelverenigingen zijn hem nog lang niet vergeten. Kort nadat het Leeuwarder Auto Bedrijf was opgegaan in de Fram werd Kobus Elzinga uitgescha keld door een hartaanval, die een einde maakte aan zijn loopbaan als buschauffeur. Twee jaar gele den, tijdens een verblijf in Ameri ka, werd hij opnieuw door ernsti ge ziekte getroffen. Maar na een hersenoperatie aldaar keerde hij als herboren naar huis terug. Zelden voelde hij zich zo goed als de laatste tijd. Volkomen onver wacht kwam dan ook zijn plotse linge dood na een nieuwe hart aanval. Bij de crematie van Kobus Elzin ga bleek duidelijk hoezeer velen "Kobus van de L.A.B." als een zeer goede vriend hadden ge waardeerd. Een echte oude Leeuwarder zaak verdwijnt: die van de Firma Eilers. Meer hierover op pagina 5

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 4