'T KLEINE KEANTSJE WAAR DOKTER UFFELIE WOONDE 't Vileine 3^.rantóje leeót iedereen INTERESSANT PAND IN DE voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertieii dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdagtot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.19,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 35,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1,00 per stuk. Per giro besteld: fl. 1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4,70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. OUDE BINNENSTAD Jeed hij op zijn buitenplaats, de Schierstins in Veenwouden "aan verval van krachten", zoals men weleer een overlijden op hoge leeftijd placht aan te kondigen. Twee jaar later verkochten de erven Thijs Feenstra het perceel voor fl. 8600.- aan de advocaat Jan Bieruma Oosting, dezelfde mr. Oosting, die veel later (1881) bedreigd zou zijn door zijn koet sier -de Agema-zaak werd in die tijd een berucht schandaal en een fraai voorbeeld van klassejustitie. Bieruma Oosting had het pand aan de Tweebaksmarkt nog geen jaar in zijn bezit, toen hij het (met bijna duizend gulden ver lies) alweer van de hand deed; nu werd het lid van de Leeuwarder gemeenteraad Ritske Doekes Smeding eigenaar van het huis. BDZONDERE MAN In 1881 zien we weer een nieuwe eigenaar verschijnen: het is Auke Bloembergen van het bekende kassierskantoor van die naam, een zeer begaafde advocaat en "een man met een rijk ontwikkel de geest en heldere blik op zaken en zeldzame wilskracht en werk lust". Evenals zijn broer Reitze, speelde Auke Bloembergen een grote rol in het economische leven in Leeuwarden; beiden wa ren liberaal afgevaardigde in de Eerste Kamer. De hele stad was dien onder de indruk, toen de mare van het plotselinge overlij den van Auke Bloembergen in 1901 door Leeuwarden de ronde deed. Elf jaar eerder had Bloem bergen het huis aan de Twee baksmarkt - voor fl. 8058.- - aan de notaris Anthonius Bernardus Sjerps verkocht en die deed het voor de ronde som van fl. 7500.- in 1911 over aan een man, die in Leeuwarden ook een grote be kendheid kreeg: dokter Willem Frederik Jacobus Uffelie. Dokter Uffelie - alle ouderen onder ons hebben hem natuurlijk gekend - was de "stads- eh politiedokter" - wie z'n ogen sluit ziet hem nóg fietsen door de stad. Dokter Uffelie, ook wel "de Pepermunt- sjedokter" genoemd, heeft het statige huis niet meer gekend met het grachtje ervoor - in de vorige eeuw was dit pittoreske water al gedempt. Tientallen ja ren heeft dokter Uffelie het statige herenhuis met de binnen- plaati en de grote tuin met de koepel bewoond, tot ook hij uit het beeld verdween: in 1953 verkochten de Erven Uffelie het huis Tweebaksmarkt 36 aan Meindert de Jong en nu is het het eigendom van diens zoon, de heer R.M.A. de Jong, die dus zelf in Drenthe woont. VOORBIJ Voorbij is de tijd, dat het grote herenhuis aan de Tweebaks markt werd bewoond door de meest vooraanstaanden van de stad. Wie nu de hoge stenen trap beklimt, ontwaart maar liefst acht naambordjes en drie bellen ("Boppenste Bel",Middelste Bel" en "Underste Bel") - door respec tievelijk een, twee of driemaal te drukken, kan bepaald worden, wie de deur zal openen Een interessant pand in de oude binnenstad van Leeuwarden is het grote huis aan de Tweebaksmarkt, waarin tientallen jaren de bekende dokter Uffelie heeft gewoond. De huidige eigenaar van het perceel, onze abonnee, de heer RMA. de Jong te Zorgvlied, heeft zich verdiept in de geschiedenis van het huis en hij is zo welwillend geweest het resultaat van zijn onderzoek ter beschikking te stellen van onze krant. Vandaar, dat we nu iets kunnen vertellen van de stadgenoten, die het huis met de opvallende hoge stoep in vroeger tijden hebben bewoond. Het pand - het is nummer 36 tegenover het Droevendal en scheef tegenover de Kanselarij - dateert uit het tweede kwart van de achttiende eeuw en het heeft zich dus nog lange tijd kunnen spiegelen in het water van de schilderachtige Oude Heeren gracht, die hier eens de Turf- en Tweebaksmarkten doorsneed. Eigenaresse van het pand was in het begin van de negentiende eeuw Vrouwe Ulrica Hermanna Huber, echtgenote van Mr. Wal raven te Franeker. Zij verkocht het in 1829 aan niemand minder dan de burgemeester van Leeu warden, Thijs Feenstra, die in 1765 in Franeker geboren was en stellig relaties met de familie Walraven-Huber zal hebben ge had. Thijs Feenstra verloor al jong z'n vader, waardoor hij vroeg op eigen benen moest staan en hij was nog maar achttien, toen hij trouwde en zich in Dokkum als touwslager en koopman vestigde. In of voor 1813 moet de succes volle koopman naar Leeuwarden zijn verhuisd, want het was in dat jaar, dat hij zijn intrede deed in de gemeenteraad van onze stad. Negen jaar bleef hij de raad £ienen als lid, toen - in 1821 - werd hij burgemeester van Leeu warden en die belangrijke functie heeft hij bijna twintig jaar be kleedt. VERNIELINGEN In die periode kwamen er in de stad veel belangrijke werken tot stand, maar werden er ook on herstelbare vernielingen aange richt, die onze voorouders even wel slechts beschouwden als ver beteringen. Zo verdwenen in deze tijd bijvoorbeeld de prachtige stadspoorten. Tijdens zijn burgemeesterschap kocht Thijs Feenstra dus het grote pand aan de Tweebaks markt, maar mogelijk heeft hij het al eerder als huurder be woond. In 1840 nam de heer Feenstra afscheid als eerste vader van de stad; nog in hetzelfde jaar over-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 3