KLAAS MOLLEMA: IK HEW MAZZEL HAD, KAN'K WEL SEGGE STEENHOUWERD D. ARENDS 5 TROMP Technisch bedrijf -1 ecu warden GASHAARDEN nieuwste m odellen Carel v. Manderstraat 1 - Telefoon 29714 .'t X./eiMe ^Erati tö/e leeót iedereen "Ja daar vraag je mie wat. Hoe kom je as slagersknechje van achttien inne eerpelhandel te recht. Kiek. mien ouwelui had den een krudenierswinkel inne Van de Kooystraat en daar wud- den oek eerpels verkocht, dat was toen so. Sou wudde mien moeke siek en toen hewwe se mij naar huus haald om te werken, want vader was overdag met butter en kees op pad. Mar toen moeke weer beter was prakkezeerde ik er niet an om tuus te blieven om krudenier te wudden en ik sal je oek wel even gauw vetelle waar om. Die krudenierswinkel van mien ouwelui was een goeie winkel, een drukbeklante winkel, daar niet van. Mar ik kreeg al gauw inne gaten, hoe't daar eco nomisch ging en het duurde niet lang tot ik zei, dat ik het verdomde om krudenier te wud den. Kiek, dan kwam er een klant om koeken. He jim oek koeken te koop. Jawel, zeiden we dan. Dan haalden we as de bliksem tien koeken, je vekochten er drie en de andere zeven musten je seis opvrete. Hewwe jim oek ham Jawel, we hewwe oek ham. Dan vekoch ten je een stukje ham. mar 't groatste stuk kwam bij ons self inne snert terecht. ZANGZAAD Hewwe jim ook zangzaad Komt klaar, zeiden we en ik gauw weg om twintig pakjes zangzaad. Nou. ze het een paar pakjes haald en toen vroeg mien moeke: mut je gien zangzaad meer hewwe Nee, seit die vrouw, de kanarie is doad. Toen zaten we met die partij zangzaad, tot er een meiske inne winkeTkwam, dat so mooi singe kon, Hammer heette dat kien. Wat kan jou mooi singe, zeit mien vader - ik hoor't hem nog zeggen - ik hew wat moois voor jou. Wpt dan, vraagt dat kien. Een pakje zangzaad, zeit mien vader. Ja, ja, we hewwe daar wat beleefd. Weer een andere klant: hewwe jim oek ochtendvoer voor de kiepen. Wij gauw twintig zakjes hale van twee en een halve kik. het stuk. Daar hewwe drie van vekocht en in de rest kwam de miet en die binne vanself leeglo pen. Zeker man, so ging dat daar. Hewwe jimme oek Stout bier. Ja we hewwe oek Stout bier. Dat wil seS8enadat we't gauw haald hadden bij Küpers op't Heeren- waltsje. Tien fleskes Stout, ik weet het nog best. der wudde precies een kwatsje op vediend, meer niet. Dus je salie het al lang begrepen hewwe, ik wu gien kru denier wudde, dat is dudelijk. Mar eerlijk geseid ha 'k er oek' gien nocht an om slager te wudden. Dus mien ouwelui saten er wat met an. We sitte wat met die jonge, seiden ze teugen Bou- ma vanne Hallumerhoek, een eerpelkoopman, die wel an mien vader leverde. Nou. sei die, hij mut mar eerpelkoopman wudde. Laat ie mar bij mie komme oppe eerpelmerk bij de Voorstreek, mut ie een kar en een gewicht en een tontsje met nimme, dan sal ik hem wel bevoorrade. Ha. ha, ik huur een kar bij Veerman in Dronriep en ik met eerpels op stap. Muuskes en nieuwelingen. Waar mut je dan beginne Eerst mar naar de klanten van mien ouwe baas, de slager. Nou. daar hadden je het al: och slager, bin je eerpelkoop man wudden Geef mie mar tien pon. Twee en halve cent het pon. Die eerste dag vediende ik meer as andes in een hele week. Na een pooske brocht ik de huurkar naar Veerman terug en kocht een kar oppe lat voor vief- tig gulden. Must ik afbetale met een gulden inne week en dat kon best natuurlijk. En na vier weken, t kantte oek vijf weest hewwe, kon 'k die hele kar al a fbetale. Nou jong, so bin'k begonnen te sutelen en dat he'k langer dan zestig jaar volhouden, tot mien negen en zeventigste, nou drie jaar leden en ik kan je wel vetellen da'k er eigenlijk moeite met had hew om er met op te houwen, eerlijk waar. Dat con tact met de mensen, praatsje zus, praatsje so, hiér wat hore, daar wat siert, man, vetel mie nou es wat er mooier is. Daar wi'k niet met segge, dat dat venten altied even geweldig was, mar je mutte mar denke, eerpels binne er elke dag ttoadig, dat gaat altied so deur. En 't was vanself in die eerpelhandel gien saak van ütsutele alleen. Het inkopen was nog veul belangziek er: knokke om een paar centen het pon, leuk werk trouwes. Ik kan wel segge, da'k mazzel had hew. de een loopt het teugen, de ander loopt het met, so is't mar een keer. Mar we hewwe er natuurlijk wel voor werke mutte. Voor de oorlog he'k nooit een dag vakansie had, het beston gewoan niet. Nooit één dag. Mut je nagaan. Pas na de oorlog kregen we van de Bond van Groentehandelaren drie vakan- siedagen. Drie dagen int jaar. Mar't plezier van 't werken ston er wel teugenover. Leuk met de mensen omgaan. Mut je kanne. He'k selfnoait moeite met had, al seg ik het self. En dan leer je oek wat mensen kennen Ik ken ze hier inne stad zowat allemaal. Slaan het telefoonboekje mar open, seg ik wel es. het geeft niet op welke bladsiede: ik ken se allemaal. Dat komt. ik hew altied notisie van de mensen nomen, gewoan uut de aardigheid. HONNEN Ik begon met twee pakhuuskes inne Wissesdwinger. die huurde ik voor een vijf en twintig inne week. Daar ha k oek mien kar en twee groate honnen in. Op sun- dagmorgen ging ik daar altied heen, want dan musten die hon nen even uut de broek. Wa'k er nog mar net, dan hoorde ik die kienders al skreeuwen: moeke, Mollema is in't pakhuus. En dan kwamen ze er allemaal an, want 't was daar een volkrieke buurt - even eerpels hale en, ik sal je vertelle, dan ha 'k een béste dag. Na de eerste wereldoorlog ver- huusde ik naar't Suudvliet en daar bin 'k oek altied bleven. En vandaar uut he'k de hele stad bewerkt. Maandags hier, dins dags daar, elke dag een andere wiek en alles mar afsjouwe met de honnekar. AUTOOTSJE Tot se de trekhonnen afskaf ten. Toen he'k een autootsje kregen. Een mechanische hon noemden ze dat dinkje wel, mar dat was het niet, 't was een driewielig autootsje. Mar toen dat gebeurde was de hele wereld al veranderd. Ik mut er niet an denke, hoe't vroeger was. Een wereld van welstand was het niet. mar een gesellige wereld was het wel. Met allemaal selfbediening op straat. Noem mar op: de keeskar, de viskar. de meelkar, de eerpelkar, de bak kerskar. de vetkar, de voddekar, de fruitkar, alles kwam mar mooi voor de deur. Mut je nou om komme. Nou woant iedereen in een flat.Mar toen 'k ouder werd verdomde ik't op laatst om vijf pon eerpels op zes hoog te bren gen. Daarom bin'k er vlak voor mien tachtigste dan toch mar met ophouden, al ha'k om mien lichamelijke toestand nog wel even deurgaan kannen, want ik voel mie natuurlijk nog zo best as't mar even kan. Wat seg je Nooit een knecht in dienst had Nee, must ik niet hewwe. Wat denk je nou, de kleinste loopjonge bejat ja al. Ik hew het altied alleen opredden en daar he'k nog noait oek mar één dag spiet van had" LEEUWARDEN: VOORSTREEK 90 TELEFOON 05100 - 25067 Het vertrouwde adres voor Uw GRAFWERK en ALLE NATUURSTEENWERKEN Werkplaatsen: James Wattstraat, telefoon 05100 - 26805 Harlingen: Fabriekstraat 7 - Telefoon 05178 - 2895

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 5