TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN Rabobank S REÜNIE VAN SYTZEMA SCHOLEN "Ik spaar bij de Rabobank, dan heb ik altijd geld en goede raad bij de hand" 9 ine ^.rantAje leeót iederéen Deze foto van School 8 aan de Eestraat moet omstreeks 1929 zijn gemaakt. Het is de klas van meester Brandenburg. We beginnen bij de achterste rij en we gaan, zoals het hoort, van links naar rechts: Jelle van der Veen (51), Wijbren Ubma (52), Piet de Jong (53), Meindert van der Meulen (54), Johannes Weistra (55), Jan Reitsema (56) en Eefke Tellinga (57). Staande de meisjes: Tine Robijn (58), Trijntje Meijer (59), Sara van Kooten (60), meisje Wieringa (61), Trijntje Hoekstra (62), Rinske Riedstra (63), Antje Willems (64), Trijntje Smit (65), en Antje Mentjox (66). Op de knieën de meisjes Van der Wal (67), een onbekende (68), Antje Dijkstra (69), en Jantje Muntendam (70). Tenslotte vooraan de jongens: Jacobus Smiflt (71), Geert Smidt (72), Ruurd de Vries (73) en Ruurd Limburg (74). Wie van de lezers weet, waar deze leerlingen gebleven zijn en wat er van hen geworden is? Informatie graag schriftelijk naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1 te Leeuwarden met vermelding van de nummers van de verschillende jongens en meisjes. Lammoraal Albertus Ae- melius Sluijterman (17-57 - 1838), zoon van de com mandant van de lijfguar- des van de Friese Stad houder. opgegroeid in Leeuwarden, later here- boer in Jonverd en ge trouwd met Catharina Lycklama aNijeholt, hield van 1778 tot 1785 een dagboek bij, waarin hij het wel en wee van zijn landelijk leven notuleerde. Twee eeuwen later zijn z'n aantekeningen voor ons bijzonder interessant. Aan de Hr. Blanke bet: voor 4 pond tobak 4-8. Broer Daniël na syn Guarnisoen in den Bosch vertrokken. ds. Greevesteijn van Oosterlittens begraven. D'Heer Procureur Greevesteijn van Zwol en desselfs dogter en d'Heer Waterham gesproken. Ik tusschen Warga, Wartena en Grouw te jagen en seeven gevangen en een levendig. Wij 10 vierendeels corver aard appels gekregen ieder 4 1% st.is 5 gis. en twee vierendeels silver- lingen van de wevers van Hijlaard. Het weerglas schoongemaakt bij Solaro, kost 18 st. Een brief en haas van de grietman Scheltinga van Schoter- land. Hier ter plaatse des Heeren Nagt- maal gehouden en wij gecommu niceerd. Ik bij secretaris Wiarda te Oosterlittens gegeten en van hem een plaats gekogt onder Jorwert bij Hessel Sijbrens bewoond, groot 64 pondm. beswaard met 21 Floreen en een eeuwige rente op Meij 1782 te betalen voor ƒ11250. Van de Heer Blanke present 10 lijsters. Ik heeden 25 jaar geworden hope en wensche de Heere mij dit en nog een reeks volgende jaren in syn gunste wil laten doorbrengen en mij een insigte geeven van alle mijne sonden en overtreedingen. Het heeft ons thans weeder mo gen gebeuren om in dit nipuwe jaar in te treeden; niogt het nu ook de Heere behagen óns bij den aanvang van het selve een nieuw harte te geven, opdat wij also een reeks van jaaren, onder het genot van Zijne dierbaarste zeegeningen, gepaart met ge- sondheijt en vergenoeginge, ter eeren onser Schepper en onser beijder blijdschap met eikande ren mogen doorbrengen en eijn- delijk verweerdigt te worden o- vergebragt te worden in de eeu wige Heerlijkheijd Gods. Het is aanstonds zestig jaar geleden, dat de Van Sytzema- scholen geopend werden. Op de 24e september zal deze verjaar dag worden gevierd met een reünie voor oud leerlingen, oud jrersoneelleden en oud-ouder commissieleden. De Van Sytzemascholen - "de boven en de benedenschool" - zijn in die tijd door naar schat ting vijf- tot zesduizend leer lingen bezocht en de organisato ren van de reünie verwachten, dat vele honderden van hen elkaar graag nog eens zullen willen treffen;dat kan dan prach tig op deze samenkomst. De Van Sytzemascholen begon nen als School 13 in 1917, maar de start was wel heel merkwaar dig, want toen de leerlingen de eerste de beste dag naar school zouden gaan, vonden ze het gebouw door Belgische vluchte lingen bezet - het was midden in de eerste wereld-oorlog. In 1922 werd de school gesplitst in School 13a en School 13b; nog later werd het School 13 en School 20 en nu zijn de scholen al lang bekend onder de naam Van Sytzemaschool 1 en 2. geld en goede raad

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 9