ER WERD VROEGER VERDIEND AAN T VERDRIET VAN ANDEREN Fries zuivel is zuivel op z'n best. Frico maakt t al sinds 1898 5kleine ÏOCrantaje leeót iedereen Er werd in vroeger jaren dik verdiend aan het verdriet van anderen. Uitvaartleiders, aansprekers, dragers en koetsiers, allen gekleed in somber zwart en voorzien van steek of hoge hoed, zorgden voor een waardige begrafenis van overledenen, maar kwamen na de droeve plechtigheid dikwijls met uiterst gepeperde rekeningen. Ook in Friesland kwamen op het terrein van de uitvaartverzorging soms bedenkelijke dingen voor, al was de situatie in de noordelijke provincies minder erg en ergerlijk, dan in de rest van het land. Voor wie dit nog niet wist staat dit alles nog eens zwart op wit in het boekje "Ook dit moet gebeuren", dat zojuist is verschenen ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de F.U.V., de coöperatieve vereniging "Friese Uitvaart Verzorging" te Leeuwarden. uitbreken van besmettelijke ziek ten als een gevolg. Precies hon derd jaar geleden, in 1874, werd in Duitsland de eerste crematie vereniging opgericht, twee jaar later ontstond in Italië het eerste crematorium. Daarmee kwam er een eind aan een periode van situatie in Friesland zo, dat er tientallen uitvaartleiders werk- zaam waren, die vaak voor eigen rekening werkten. Controle was er niet, al was het beroep van uitvaartleider wel "beschermd" - er waren bonden van begrafenis ondernemers. Het boekje, werkelijk voortreffe lijk verzorgd door de Handels drukkerij van 1874, is geschreven door drs. P.S.Hidma en T.Luim- stra, respectievelijk voorzitter en directeur van de jubilerende ver eniging en geeft niet alleen een overzicht van het ontstaan van de F.U.V., maar schetst ook de gang van zaken bij de uitvaartverzor ging door de eeuwen heen. Uit dit resumé blijkt, dta er in de oudheid vele vormen van uit vaartverzorging hebben bestaan, maar de belangrijkste zijn altijd het begraven en het cremeren geweest. De oudste graven in Nederland dateren van om streeks vierduizend jaar voor onze jaartelling en zijn gevonden in Limburg; het waren kuilen in de grond, waarin men de doden en enkele potten begroef. VERBRANDEN Plusminus duizend jaar voor Christus kwam het verbranden in zwang - het gebeurde soms in combinatie met het begraven in grafheuvels. De oude Friezen legden hun doden in lichte, met stro gevulde bootjes, roeiden de zee op en staken dan de vaartuig jes in brand. Met de komst van het Christen dom veranderde er iets wezen lijks in de gebruiken vij de uitvaartverzorging: het begraven werd nu de enige vorm, omdat de Christenen het verbranden zagen als een symbool van vernietiging. Zo gingen ook de Friezen, die eerst hun doden altijd verbran den, door het verbreiden van het Christendom over op eht begra ven. Toen, eeuwen ên eeuwen later, het begraven in kerken en het ter aarde bestellen om de kerken heen, meer en meer toenamen, ontstonden er, vooral door het verontreinigen van het drinkwa ter, gevaarlijke sutuaties met het ruim duizend jaar waarin het cremeren in Europa niet werd toegepast. In Nederland zou het nog tot 1914 duren, voor het eerste crematorium werd opge richt en pas in 1968 werden het begraven en het cremeren als vormen van uitvaartverzorging bij de wet gelijkgesteld. Tot in de dertiger jaren was de COÖPERATIE Tot de velen, die meenden dat deze gang van zaken niet ge handhaafd kon worden, hoorden 24 mensen, die in februari 1937 in hotel De Klanderij in Leeuw arden bijeenkwamen om het op richten van een coöperatieve, dus niet-winstbeogende uitvaartver eniging in Friesland voor te bereiden. Een maand later, op de 30e maart, werd de oprichting van de F.U.V. in Zalen Schaaf in Leeuw arden een feit. Al snel bleek de vereniging in een behoefte te voorzien, het ledental groeide, er kwam samenwerking er er kwa men fusies met andere begrafe nisverenigingen en geleidelijk breidde de F.U.V., na deze eerste veertig jaar, door met het uitvoer en van de opdracht, die de op richters in '37 hebben gesteld: het verzorgen van de laatste reis, waarna de mens zal opgaan in het stof der eeuwen. Wantf'ook dit werk moet gebeuren" - het interessante boekje met deze titel is voor de prijs van vijf gulden verkrijgbaar op het kantoor van de F.U.V.dat sedert 1962 geves tigd is in e^n pand aan de Noor dersingel in Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 12