AMELANDSSTRAAT HAD WEL WAT VAN DE ZEEDDK 'T KLEINE KRAHTSJE Tientallen jaren geleden 't 3i(eine 3^-rantóje iéeM iedereen Ietwat in de trant van de Am sterdamse Zeedijk was in mijn jeugdjaren de Amelandsstraat in Leeuwarden. Ook hier kon het losjes toegaan en zowel Amor als Bacchus werden er royaal ver eerd. Door de kazerne, er vlak bij, was het er altijd druk van soldaten. Zat de dagelijkse dienst er op, was het "rechtsom" en het "linksom" er ingeprent en was ook het eerappeltsjejassen ge daan, dan trok een hele troep soldaten door de Amelandsstraat om naar het centrum van de stad te gaan. Op de Nieuwestad vonden ze dan hun vermaak - enkele fortuinlijk en hadden misschien bij "het Klokje" al een afspraakje ge maakt. Dit Klokje stond tegen over de nauwe Peperstraat. Het was een kleine, vierkante recla mezuil met een grote klok er bovenin. Dat was de geijkte plaats voor de jongelui om met een meisje af te spreken. Ging zo'n afspraakje do,or, dan was het "een schat van een meid", liep het op een blauwtje uit, dan werd het lieve kind tot "rotmeid" gedegradeerd. Niet alleen kon het in de Ame- landsstsraat druk zijn door de militairen; ook veel stadgenoten mochten er graag een kijkje nemen. Er was immers altijd wel iets te beleven. Ook veel stadstypen, populaire figuren uit Leeuwarden scharrel den er rond: de Vlampiep, Kleine Gerrit, Ouwe Berend, Snorre wietske, Slanke Willem, Jentsje Tit en nog anderen. Altijd zagen ze weer kand de aandacht te trekken afde mensen tot en meewarig hoofdschudden breng en. GASTVRIJE VROUW In de straat was ook een "huuske van houdt-an". Er zat een jonge vrouw vriedelijk glimlachend voor het raam en gastvrij nodigde ze voorbijgaande heren uit bij haar "een kopje thee te komen drinken". Zo stiekem mogelijk stapte er wel eens iemand bin nen. Ook waren er in de Amelands straat een paar danshuizen. Vooral soldaten maakten hier graag een dansje. WILD - WEST De enige kroeg van betekenis was aan het eind van de straat en wel die van Van Krugten. Het kon hier wel eens op z'n wild-west toe gaan. Dan verscheen de Heilige Hermandad op het tapijt en moest er soms handelend optre den. Met z'n tweeën patrouilleer den ze dan in de straat. Respect hadden de mensen voor pliesje Brandsma. Hij was een stevig gebouwde kerel en wist wel op te treden. Van hem werd verteld, dat hij een dronken arrestant, die het vertikte om mee te gaan, om z'n middel greep hem optilde en hem languit als een opgeroldtapijt aan z'n zij, naar het politiebureau aan het Hofplein droeg. Feest was er in de Amelandsstraat, wanneer ie mand uit de buurt voor ons leger in Indië had getekend. Van z'n tweehonderd gulden handgeld werd dan de hele gemeenschap getracteerd en omdat een borrel niet meer dan vijf centen kostte. de wal. De jongens waren aan het bokjesspringen, speelden "Verlos of Kat en Kater", de meisjes waren aan het touwtjesspringen of stonden in een kring voor zakdoekje leggen en zongen er bij: zakdoekje leggen, ik zal het niemand zeggen, zie voor je, zie achter je, zie aan beide zijden.... Een paar steegjes liepen van de Amelandsstraat naar de Tuinen. Een hiervan, de Pijpbakkers- steeg, verdient vermelding. kwam er aan zo'n plotselinge rijkdom gewoon geen eind. Er waren in de straat ook een paar snoepwinkeltjes. Voor een cent konden de kinderen er allerlei lekkernijen kopen, een zuurbal, een veterdrop, een spinnekop, een vingerhoed vol salmoniakjes en nog veel meer heerlijke spul len. in de brede gracht voor de kazerne lagen de turfschepen. De kinderen van de schippers ver maakten zich naar hartelust op Veel populaire stadsfiguren scharrelden er rond, zoals de Vlampiep en (foto's boven) Snorrewietske en Slanke Willem. Kunstschilder Ids Wiersma heeft de steeg op doek vereeuwigd. De aanblik van dit sukje Oud Leeuwarden was werkelijk uniek. De steeg was in eht midden wijder dan in het begin an aan het eind. Daar stonden twee huisjes met trapgevels, rijkelijk met klimrozen begroeid. Ook in de tuintjes voor de huisjes was het een en al bloemenpracht. Dit alles, met de prachtige Bonifa- tiustoren op de achtergrond, gaf een mooi beeld, wanneer men vanaf de Tuinen de Pijpbakkers- steeg binnenkwam. Zo was er in een verscholen hoekje van Leeu warden, in de rosse buurt bij de Amelandsstraat, toch nog iets te vinden, wat het zien waard was. J.C. Van Dam JUBILEUM A. RODENHUIS Maandag is het 40 jaar geleden, dat de heer A.Rodenhuis, Pink- straat 12, als jongmaatje-letter zetter in dienst trad bij de Drukkerij F.isma. alhier. De laat ste twintig jaar was hij werkzaam als machinezetter. De jubilaris zal toegesproken worden door den heer Eisnta Sr. onder aanbieding van de ge bruikelijke enveloppe met in houd. Van het kantoor- en technische personeel zal hem een cadeau worden overhandigd. 1940 voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdagtot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.19,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 35,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1,00 per stuk. Per giro besteld: fl. -1,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4,70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 3