WERKMANSLUST OP DE KIEK PSEUDO-MAJOOR NEEMT IEDEREEN BIJ DEN NEUS Fa. J. Kruize en Zn. Voor de rechter adres voor REFORMPRODUCTEN EN SPECIALITEITEN STADSNIEUWS VAN VROEGER Én een héél prettig 5Cleine 3£rantóje leeót iedereen Genomen omstreeks 1914 in het vroegere Werkmanslust Er zijn in en kort na de eerste wereldoorlog op veel plaatsen in de stad foto's gemaakt, waarop tientallen buurtgenoten voorkomen, vooral kinderen, maar ook wel ouderen. Herhaaldelijk krijgen wij dergelijke foto's toegestuurd, maar het afdrukken van zo'n plaat in 't Kleine Krantsje heeft weinig zin, wanneer wij van de gefotografeerden de namen niet weten. En dat is vrijwel altijd het geval: op enkele uitzonderingen na kunnen de inzenders maar weinig namen noemen. Maar nu bereikte ons zo'n foto met notabene alle namen op slechts een na: de heer Hetto Nauta, die precies in het midden van de foto staat, met z'n gezicht precies boven de beschadiging, zag kans ai die namen uit de mouw te schudden, een sterk stukje, dachten wij. Hier komen ze en we beginnen bij de achterste rij: Ten Wolde, Van der Heide, Poelsma, Gramsma, Mentjox plus baby, Bergsma met kindje, Banda, Van der Heide, de enige heer op de hele plaat en Stelpstra. Op de tweede rij: Wietske Eigelaar, Dirk Tilstra, Jacob Banda, Albertus Gramsma, dan een onbekend gezichtje, Ritske Lambrechts, Geertje van der Meer, Bauke ten Wolde, Hetto Nauta zelf, Jurjen Eigelaar, Hamstra, Zijlstra met dochterje Sjoukje, nu mevrouw Van der Wal en nog een Hamstra. Dan op de voorste rij: Reinder Gramsma, Sietse Snoek, Haije Snoek, Johannes (Hampie) Gramsma, weer een Hamstra, Van der Heide, Antje Mentox, Hermina Zeldenrust, Willem van der Heide en tenslotte met zwart manteltje aan, nog maar weer eens eentje uit het Hamstra-gezin. (Met enige vertraging binnengekomen bericht van onze speciale verslaggever te Boulogne sur Seine) Boulogne sur Seine, 22 januari 1938 L_ EEN LASTIG GEVAL Bij mevrouw de J.aan het Engel- scheplein komt de vuilnisman 's morgens reeds om zeven uur. En dan moet het aschvat buiten het hek staan, anders wordt het niet geleegd. Is dit op zichzelf al ongemakkelijk, toen mevr. de J. in den avond van 28 October zich van huis begaf om dien nacht ergens anders te logeeren werd het tot een ware ruzzie. Had zij dan aschemmer binnen het hekje gezet, dan was hij niet geleegd, zette zij hem buiten het hekje, dan zou dit voorwerp in de onverlichte straat tot een waar obstakel kunnen worden. Boven dien zou zij dan in conflict komen met de politieverorde ning. Dus zette zij het vat in den ingang van het hekje om beide partijen hun zin te geven. Maar een postbode of iemand anders, die bij den huize de J. moest zijn, ondervond nu, dat de emmer een sta in den weg was en plaatste hem op het trottoir. 't Gevolg is geweest, dat mevrouw de J. "op den bon" kwam en heden als verdachte verscheen. De rechter beaamt, dat eht een moeilijk geval is en veroordeelt haar daarom tot een geldboete van 1 of 1 dag hechtenis. De eisch luidde ƒ2 boete of 2 dagen hechtenis. (1940) Gisterenmorgen had op de Tuien alhier een ongeluk plaats dat zeer treurige gevolgen had. Een handwagen, waarop gevulde pri- vétonnen waren geplaatst, werd aangereden door een andere handwagen en wel met dit gevolg, dat eerstbedoelde wagen onbe heerd voortreed en op een sheepje, waarin eetwaar, terecht kwam. Niet alleen dat dit scheep je, en het hierin geborgene dooi de val van de wagen en de omstorting van sommige daarop geplaatste tonnen benadeeld en bemorst werd, maar ook een man die den onbeheerd voorbijrijden den wagen wilde ontwijken, en op het scheepje zijn toevlucht nam, werd door een en ander vooral in het aangezicht, vrij wat gewond. (1883) Een zekere Lucien Drouin alhier heeft kans gezien zich zes maan den lang uit te geven voor majoor van de generale staf van het Franse leger. Hij droeg vele militaire onder scheidingen en boezemde door zijn kordate optreden veel ontzag in. Ook zorgde hij ervoor, dat mili tairen van lagere rang bevorderd werden. Zo werd een korporaal onderofficier en een gendarme werd brigadier. Soms hield Drouin toezicht op de kwaliteit van het voor de soldaten bestemde voedsel en waakte hij trouw voor de belangen van de minderen. Z'n stoutste stukje haalde hij uit in het artilleriepark te Fontaine- bleau, waar de pseudo majoor het geschut inspecteerde en ge lastte, dat twee kanonnen naar een wapenfabriek moesten wor den gezonden om te worden versmolten. Tenslotte kreeg de commissaris van politie alhier argwaan; hij De speciale verslaggever van 't Kleine Krantsje te Boulogne sur Seine. onderwierp Drouin aan een ver hoor en ontdekte toen, dat diens papieren vals waren. Het bleek toen ook, dat deze moderne kapitein van Köppenick met be hulp van zijn mooie uniform van verscheidene mensen geld had geleend. Wortelhaven 85 U weet wel: tussen Voorstreek en Eowal

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 5