Lezers klommen in de pen HEEL WAT STRAATNAMEN GINGEN VERGEETBOEK IN Uit de stads- en dorp kroniek van Dr. Wu Door het slopen van honderden huizen 't 3Cleine 3^.rantóje leeót iedereen ••v>vX -s Gerson Leon geëxamineerd kies- en tandmeester op de hoek van de Pijlsteeg te Leeuwarden, waar zijn bord uithangt. waarschuwt tegen de omzwervende kwakzal vers. die zeggen dat zij stadstand- meester zijn. Twee leden der Leeuwarder burgerwacht H.Haar -dorf en W.Morra worden bij de groote parade door de kapiteins voor 't front geleid en ontvangen van kolonel Beekkerk een sabel ten geschenke wegens hun kloek gedrag als schildwacht. De eerste door het beletten van 5 woedende deserteurs in hun vlucht (28 Maart 1807), de tweede door het ontdekken van muurbraak aan het blokhuis door eenige gevang enen (3 Dec. 1807). Aanbesteed het afbreken van de kerk te Foudgunt. Overleden te Leeuwarden Julius Mathijs van Beijma thoe King- ma, van 1745 - 93 secretaris van het college ter admiraliteit in Friesland. Aanbesteed het afbreken eener oude school en het bouwen van 3 nieuwe scholen onder één dak te Joure. Aanbesteed het afbreken der oude school te IJlst en het opbouwen van een nieuwe school. Te koop de luiilenplaals Woel wijk onder liet jerk, laatst be woond door Albert Rinnerts van der Bij. Floreenplichtigen van Hallum vergaderen over het al of niet herstellen van het kerkorgel, dat in 1804 door het instorten van den toren is vernield, of het aankoopen van een nieuw orgel. Ange Bacigaloupi vertoont te Leeuwarden 2 wassen beelden, vervaardigd door Prof. Clement Susine te Florence, waarin men alle inwendige organen van het menschelijk lichaam ziet. De geneeskundige commissie, onder praesidium van Dr. Vitringa Coulon, beveelt dit kabinet aan en laat daarin op 24 Febr. een anatomische les houden door haar medelid Dr. Ens. Vervolg van pagina 4 Wcitenberg. een persoonlijkheid in die buurt. Ik herinner me uit de jaren '14 - '18. dat wij als jongens voor vier cent melk haalden voor de soldaten, die toen in de barakken woonden, die voor de Ambachtsschool stonden. Dan had je in de straat Memer- da. broodventer, Ates (Spoorwe gen) en Bosch, de ouders van Vogeltje Bosch. Dit waren, zoals ik me nog herinner, reuze men- 24 juni 1977 Oma Caspers Oma Fiehtmiiller gefeliciteerd Jopie en Jan Richard en Frank sen. Vader Bosch had een tuin derij aan de Straat van Welgele gen. Gerrit Bosch is nog steeds actief in een bejaardentehuis. Z'n andere broer was tekenleraar, maar die is overleden. Icnslotte. op de hoek van de C'laes Boekes Balckstraat woon de kapelmeester Van der Berg van het regiment infanterie, dat later naar Assen ging. Dit zijn zo ongeveer de buren, die ik me herinner uit mijn kinderjaren, waarover een volgende keer graag nog even wat meer. Enimen D.llommes Er zijn na de Tweede Wereldoor log door het slopen van honder den huizen in Leeuwarden ook heel wat straatnamen verloren gegaan. Vooral in het namenre gister \an de stegen en andere smalle doorgangen in de oude stad vonden heel wat doorha lingen plaats. Met de laatste huisjes, kort na de oorlog vaak nog bewoond, verdwenen in veel gevallen ook de straatnaambord jes. Slechts in enkele gevallen bleven de naamborden gespaard of wer den ze zelfs in ere hersteld, zoals dat het geval is geweest met het bordje, dat de plaats van het Oranjew alt je aangaf, Het Oranjewaltje was eens een bevolkt buurtje aan het Noord- vliet. waar negen huisjes stonden aan een sloot, die in 1908 werd gedempt. Van die huisjes staan er nu geen twee stenen meer op elkaar: op de plaats, waar ze stonden, verrees het nieuwe kan toorgebouw van de Woning bouwvereniging Beter Wonen. Maar het naambordje is in ere hersteld: het prijkt nu, gloed nieuw. op de zijmuur van het kantoor: Oranjew altje. De echte ouwe Vlietsters. die nu deze plaats passeren, worden er zeker even door herinnerd aan de situatie, zoals die vroeger was, vóór de grote aanslag op het Vliet, die hier zoveeLveranderde en die ook de sfeer danig heeft aangetast. Het zou goed zijn, wanneer de gemeente meer ging doen aan het behoud van straatnamen, die op het punt staan verloren te gaan. Ook het in ere herstellen van reeds verloren namen zou zeker door velen worden toegejuicht. Al eens eerder hebben we in 't Kleine Krantsje gepleit voor het terugroepen van de herinnering aan vroegere typische aandui dingen als - bijvoorbeeld - de Vleesehmarkt. de Suupmarkt, de Deinumcrmarkt. de Koornmarkt - waarbij het er natuurlijk niet om gaat deze namen de functie van vroeger te hergeven: de Nieuwestad zal Nieuwestad moe ten blijven, zoals de Voorstreek de Voorstreek blijft. Maar het lijkt de moeite waard de plaatsen aan te geven, die in vroeger jaren door zo'n grote bedrijvigheid werden gekarakteriseerd. Namen als Koornmarkt en Vleeseh markt vertellen ons meer van het verleden, dan namen als Voor streek en Nieuwestad dat doen, al zullen, het zij nogmaals gezegd, deze laatste namen vanzelfspre kend niet meer kunnen verander en. Zo zag het Oranjewaltje aan het Noordvliet er vroeger uit. Er is nu niets meer over van de romantiek van weleer. Maar het straatnaambordje bleef bestaan.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 7