FA. ALEX COPINI Rabobank JU/WEL IER •g— "Ik spaar bij de Rabobank, dan heb ik altijd geld en goede raad bij de hand' 10 PEPERSTRAAT 11 - TEL 26880 - LEEUWARDEN Brillont 't 3£/eiVte 5£ranf<j/e leeót iedereen Zihrnr Goro CautttM Uurwnrknn Ontga dnolnr DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT Lammoraal Albertus Ae- melius Sluijterman (1757 1838), zoon van de com mandant van de lijfguar- des van de Friese Stad houder, opgegroeid in Leeuwarden, later here- boer in Jorwerd en ge trouwd met Catharina Lycklama a Nijeholt, hield van 1778 tot 1785 een dagboek bij, waarin hij het wel en wee van zijn landelijk leven notuleerde. Twee eeuwen later zijn z'n aantekeningen voor ons bijzonder interessant. Aagtje IJsbrands, of de Friesche boerinne, ien beschruivinge ven har wonderlyk caracter en dat ven har Vruenen, en volle ven har bekenden, bizonder Laezen wur- dig vor Boere Zjaonnen en Dog- ters, Feinten en Fanimen, schoon het oek ta leering en vermaak, ven Stetjers tjinje ken. Dit zeld- zam stikje der ven is dy twade Druk (wyls dy eerste net meer te krygen wier) nou te bekommen vor toalf Stoeren, by R.Brands- ma, Boekdrukker en Verkaeper te Snits, en by P.Brantsma, Boek- verkaeper te Ljouwert, in de graete Heegstriete. E.W. van Breest Smallenburg en E.F.Wierdsma continueeren de drukkerij en boekhandel van Wed. W.Wigeri op de Kelders in den Rotterdamschen Erasmus te Leeuwarden. Overleden Samuel Jean Renaud, leeraar bij de Waalsche gemeen te te Leeuwarden, oud 71 jaar gehuwd met W.B. van Bronk- horst. Zij die zich engageeren in den zeedienst komen in het werfhuis De Botersloep te Har- lingen. Overleden op Vogelzang te Veen- klooster Gerard Jan de Kempe- naer. Overleden Pieter IJmes Tiche laar, steentje- en schotelfabrikant te Makkum. oud 81 jaar, gehuwd met Grietje Jelmers. Catalogi der nutsbibliotheek te Bolsward, opgericht in 1804 gra tis te verkrijgen op de z.g.n. Capel. Vogelzang te Veenklooster be woond door Wilhelmus Strik en Dorothea Carolina Wilhelmina Katwinkel. Aanbesteed het afbreken van een gedeelte der oude en wederop- bouwen der Doopsgezinde kerk te Bolsward. Ondertrouwd Jelle Banga, Med. Dr. en T.v.d.Kooi te Franeker. I" geld en goede raad Door policiedienaar Van der Perk naar hare woning gebracht Vrouw Année uit de Weerklank, die in zwaar beschonken toestand met eene slede, waarin drie kleine kinderen gezeten waren, omdoolde bij de Hulpbrug op de Willemskade. FEBRUARI 1909 Johannes Bredenbach, van beroep pottenbakker, wonende op het Zuidvliet, klaagt, dat hij zeer veel last heeft van zijn buurman de Bruin, blikslager, mede wonende aldaar, dat hij hem gisteren heeft uitgescholden voor smeerlap, ploert enz. Aunleielende oorzaak is, dat De Bruin tegen de wil der klager plaats en bleek van hem in gebruik neemt. Bredenbach venvacht, dat de Bruin daarover moge worden onderhouden. Eije van der Meer. wonende op de Potmargewal. klaagt, dat Pier Drijfhout, turfschipper, liggende voor de Romkeslaan, hem heeft uitgescholden voor gemeene afzetter en beschul digd, dat alles, wat hij bezat door rooven en afzetten had verkreegen, zijnde deze verwijtingen geschied in tegenwoor digheid van een policiedienaar (Steffering) en Fokke Pitstra, schiipper, liggende bij de Roode Boer en Sjoerdje Kooistra, wonende in de Romkeslaan. Later is Drijfhout voor het huis van Van der Meer gekomen en heeft daar uitgeroepen, dat Van der Meer een gemeen huis had, dat zijne vrouw maar moest weten, waar zij het hare weg had. daar er zonder reden geen heeren bij haar kwamen. Agaat ha de Jong, huisvrouw van G.Hijsters. wonende op het Nóordvliet in de Beezemmakerssteeg, klaagt, dat zij heden middag is geschopt en uitgescholden voor hoer, zwijn enz., door Gerrit Prosée. van beroep koopman, mede in die steeg woonachtig. Op last van den inspecteur Tuinenburg in arrest gesteld Ernst Tol, van beroep arbeider, wonende in de Weerklank, die in beschonken toestand aan het Bureau van Policie kwam om te klagen, dat zekere Johannes hem beschuldigde een kind te hebben doodgelegen. Ten 10 Ure ontslagen en met zijne vrouw medegegeven. Dielhof en Everaarts, wonende in het Struivingspoortje, klagen, dat zij en hunne medebewoners aldaar zeer veel last hebben van de Stoomtabakfabriek van den Heer H. Taconis, wonende op de Nieuwestad, waardoor het regenwater en het linnen op de bleek bederft. Hanna van der Wal te Franeker klaagt, dat zijn zoontje Jacob, oud veertien jaren, hier de Hoogere Burger School bezoekende door de koetsier van de Phoenix met de zweep is geslagen. De reden hiervan zijn, dat andere jongens op hem met sneeuwballen wierpen en hij zoodoende met de zweep er in om ranselde. Hedenavond omstreeks zeven uur heeft zich ten huize van de Ui Rie, wonende in de Wabbe Wissensdwinger, door ophanging van het leven beroofd Herman Otto Zelle, die als commensaal aldaar gehuisvest was. Herhaaldelijk misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak dezer zelfmoord te zijn. Door policiedienaar Goor aan de wacht gebracht Jelle Harmens Jasper, oud een en twintig jaren, van beroep schipper, geboren te Leeuwarden, wonende te Sint Anna Parochie, die in beschonken toestand op het Hofplein liep, gevolgd door eenige menschen en volgens zeggen van den Heer Notaris Alberda tegen een paal had staan wateren, tot ergernis zijner huisgenoten. Omstreeks half twaalf is de vrouw van Vergonet, wonende bij de Hoeksterpoort in het water gevallen en door haar zoon, welke het zag. nagesprongen. Zij zijn onmiddellijk door eenige burgers gered. Redenen hiervan zijn, dat Vrouw Vergonet een oorijzer uit het water wilde halen, hetwelk door de harde wind was afgewaaid van de dienstmeid van den bakker Dijkstra, mede aldaar wonende. Door Brandsma en den vischhandelaar Van der Sleen aan de wacht gebracht Corne/is Burg, schoenmaker, wonende in de Slotmakersstraat, die reeds gedurende eenige dagen dage- lijksch twist heeft met zijne vrouw, die nu "Moord!" schreeuwde, omdat hij haar mishandelde en de boel stuksloeg. Chirurgijn Kramer klaagt, dat hij heden op de Nieuwestad zijnde door een jongen van Schuil uit de Groote Hoogstraat met een brandende cigaar in het aangezicht is geworpen. Z. Ed. verzoekt dat die jongen hierover ernstig moge worden onderhouden. xlt>t*>*&))}j*P>i>>n)nmnjnn it nn o)i ni)>n

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 10