WAAR Wü ONS ALS JONGENS MEE VERMAAKTEN 't kleine' krantsje Herinneringen Hendrik Burger 3 't 5£/ei«e 3£rant<5je leeót iedereen De Schutterij, die altijd een ontzettende mensenmenigte lokte». Met genoegen vervolgen wjj hier- bjj de herinneringen van Hendrik Burger aan het Leeuwarden van zjjn jeugd. Op straat. - Van al wat er in de stad te zien was, heeft niets zozeer mijn belangstelling ge wekt als huizenbouw. De Kanse larij, de Waag, de Oldehove, de Nieuwetoren waren voor ons niet zo veel waard als de bouw van een nieuw huis. Al dat oude was iets vanzelfsprekends; het had er altijd gestaan. Dat nieuwe daar entegen ontstond vóór onze ogen. het werd dagelijks groter; wij gingen geregeld er naar kijken en wanneer het huis "onder de kap" was, met de wapperende drie kleur er boven, dan was dit voor ons een even groot feest als voor de werklieden, die het met een borrel vierden. Soms hing zinne beeldig boven aan de vlaggestok een lege fles. HERBOREN VEERKRACHT ge mededinger van het schouw burgje aan de overkant van de straat en van de concertzaal Van der Wielen, die zich intussen - thans als "de zalen-Schaaf' - heeft weten te handhaven. Een herbouw, die wij, jeugd, betreurden, was die van het Sint Anthony-Gasthuis aan de Groote Kerkstraat. Van het oude ge bouw stond altijd de voordeur open en men had vrije doorgang door het huis en over een ruime binnenplaats, die omgeven was door vriendelijke, met bloemen voorziene ramen. In het midden was een plantsoentje met een echte schildpad erin en een heel ouderwetse stenen pomp. Een andere uitgang bracht ons dan, langs het Koninklijk paleis, op het Hofplein. Door die verbou wing is deze enige wandeling verdwenen. Soms beklommen wij de Oldehove. Wij brachten elk een stuiver aan de opzichter, ergens in de Boterhoek en kregen ■B dan toegang tot de toren. Wij klommen naar de eerste omme gang, hingen daar wat om op de hekken en klommen dan verder naar het platte dak, waar men bij helder weer Ameland en Schiermonnikoog kan zi'en lig gen. Wij jongens echter vonden het uitzicht lang zo belangrijk niet als het trappenhuis. Wij zijn eens naar beneden gegaan om dan dadelijk opnieuw de donkere stoffige trap te bestijgen en verbeeldden ons dan. voor één stuiver twee maal in de Oldehoof te zijn geweest. BORRELUUR Van al de pijpen (de gewelfde stenen bruggen; spreek uit: piepen) over de binnengrachten was de Langepijp de defstigste. Hij scheen gemaakt als voorplein voor de Grote Sociëteit, waar hij goed weer in het borreluur de brede stoep vol zat met heren. Het garnizoen - Een grote rol in het openbare leven speelden de hier liggende drie bataljons met de stafmuziek van het Eerste regiment infanterie. Veel ver maak schepten wij in het drillen der rekruten. Het Zaailand was dan vol met soldaten. De domsten en onhandigsten van de boertjes hadden onze grootste belangstelling, die wij niet op christelijke wijze toonden. Voor de woordenschat van sommige sergeants waren wij vol bewonde ring. Een paar maal heb ik gezien, dat het garnizoen van langdurige zomermanoeuvres in de stad terugkeerde en door de bevolking met roerende hartelijkheid werd ingehaald, al die bruingebrande jongens! Het interessantste von den wij de marktetentsters: een glimmende zwarte hoed, aan één kant opgeslagen, met oranjeko karde, en een jenevertonnetje met koperbeslag op de buik. SCHUTTERIJ De schutterij trad aan op het Zaailand, de eerste Maandag van iedere maand, om 5 uur namid dags. Vandaar ging het met de muziek voorop naar het exerci tieveld Achter de Hoven. Een lange rij van jongens zat bij de oefeningen in het gras toe te kijken. De infanterie had een eigen exercitieterrein bij de Groninger straatweg, waar in mijn tijd ook een schietbaan is aangelegd. Op Koningsverjaar dag 19 februari, en ook nog op andere feestdagen, was er grote parade op het Zaailand, die een ontzaglijke mensenmenigte lok te. De officieren droegen kepi's met een pluim van groene haneveren. Tot slot ging het in optocht met twee muziekkorpsen door de stad; voorop de schutte rij; onder kommando van kolonel De Bordes, die bij deze feestelijke gelegenheid op een paard zat. Overigens was de schutterij een (vervolg op pag. 3) voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdag tot en met maan dag gesloten- Abonnementsprijs: voor Nederland fl.19,50 per jaar; voor het buiten land: fl. 35,00 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1,00 per stuk. Per giro besteld: fl. 4,80 voor 1 ex., fl. 3,20 voor 2 ex., fl. 4,70 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de le februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, 'maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. Het waren niet slechts alledaagse woningen, die aldus onder ons toezicht zijn verrezen. Wij leef den in een tijd van herboren stedelijke veerkracht. In mijn kleuter- en lagere-school-jaren is de aanleg van het uitgestrekt bouwterrein tussen de huizen aan het Zaailand en het station tot stand gekomen. De Hooge Berg werd afgegraven; nieuwe straten werden gebouwd; de nieuwe veemarkt geschapen. Wij zijn getuigen geweest van de bouw van het postkantoor aan de Wortelhaven, van het Old bur gerweeshuis en de spaarbank aan het Zaailand; ook van het kantongerecht aan de Oosterka- de, van het gymnasium aan de Arentstuin en van het beursge bouw, ter plaatse van de afgegraven Wirdumerpoorts- dwinger. Misschien zijn in de vijftien jaar van mijn schooltijd in Leeuwarden meer grote ge bouwen gesticht dan in de vijftig jaar, die erop zijn gevolgd. Eveneens in onze tijd is - naar het voorbeeld van Groningen - de Harmonie gebouwd, een machti Wij zijn getuigen geweest van de bouw van het Postkantoor aan de Wortelhaven»

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 3