FRIESE BANDEN SERVICE *Va«e«G alles voorde bouw KOR VENEMA Zoveel jaar geleden. Hardzeilen voor al uw bandenproblemen op tyd naar schoenmakery 5 Herinneringen Hendrik Burger VOOR DAMESMANTELS PEPERSTRAAT 10 LEEUWARDEN goede schoen reparatie bespaart geld 't 3^ieine 3£rantóje ieeet iedereen Snekertrekweg 33, Leeuwarden, Telefoon 36000 BETERE SERVICE! SCHERPE PRIJZEN! Dertig jaar geleden, 29 juli 1947, overleed vrij plotseling in zijn woning aan de Willemskade, de Leeuwarder advocaat Mr. Mindert E. Hepkema. De heer Hepkema, die de leeftijd van vijf en zestig jaar bereikte, was niet alleen in Leeuwarden, maar ook buiten de stad een zeer bekende persoonlijkheid, wiens onverwachte heengaan door zeer velen diep werd betreurd. Mindert Hepkema was in 1881 geboren in Nijehaske. Hij be zocht het Gymnasium in Leeu warden en studeerde daarna rechten aan de Universiteit van Leiden. ADVOKAAT In 1904 promoveerde hij, waarna hij zich als advocaat in Leeuwar den vestigde om er een zeer om vangrijke praktijk op te bouwen. Na het overlijden van Mr C. Beekhuis volgde Mr. Hepkema deze op als Deken van de Raad van Toezicht van de Orde van i Advocaten in Friesland. Door het vroege heengaan van zijn broer Tjebbo Hepkema, be landde Mindert in 1929 ook in het krantenvak: hij nam toen het directeurschap op zich van de N.V. Het Nieuwsblad van Fries land en het Leeuwarder Nieuws blad. Buiten deze functies werd Mr. Hepkema als sportman erg popu lair. In z'n jeugd beoefende hij de wielersport en jarenlang was hij als voetballer voor de L.A.C. Frisia een steunpilaar. Ook de watersport had z'n hart en velen zullen zich zijn prachti ge boten herinneren, de boeier Tjet Rixt en de kruiser met dezelfde naam. De meeste bekendheid verwierf Mindert Hepkema zich als op richter en voorzitter van de ver maarde Elfstedenvereniging. Eind 1908 bevond hij zich in Hamburg, toen hij daar hoorde van een op handen zijnde Elfste dentocht, een evenement, dat nog nooit eerder was georganiseerd. ELFSTEDEN VERENIGING Hij spoedde zich naar Leeuwar den om zich voor de tocht aan te melden, maar kreeg aan de voor avond van het gebeuren te horen, dat de inschrijving gesloten was. Enkele dagen later richtte Hep kema de nu nog altijd bestaande vereniging De Friesche Elf Ster den op - ook reed hij zelf nog succesvol in de eerst gehouden tochten mee, want een voortreffe lijk schaatser was hij evenzeer. Mr. Mindert Hepkema was een markante figuur, die na dertig jaar nog niet vergeten is in de kringen, waarin hij weleer zijn activiteiten ontplooide. Zaterdag jl. had aan de Oude Schouw de aangekondigde hard zeilpartij, vanwege de Zeilveree- niging Oostergoo, plaats. Met 35 vaartuigen dong men naar de uitgeloofde prijzen en premien. Was de verwachting, aangaande dezen wedstrijd, hoog gespannen, de uitslag regtvaardigde zulks; waartoe, behalve het heerlijkste weder en eene frissche windkoel te, voorzeker niet weinig heeft bijgedragen de zorg van den logementhouder Mebius tot de feestelijke ontvangst der leden en hunne gasten in zijn wel ingerigt logement. De geestdrift eindelijk, die onder de van alle kanten toegestroomde menigte heersch- te, zoowel als het aanzienlijk getal van mededingende schepen bewees hoezeer het hardzeilen nog bij uitnemendheid is het geliefkoosde volksvermaak der Friezen. (1857) (vervolg van pag. 3) gemoedelijk instituut. Op het Hofplein heb ik gehoord, dat tot de troep werd gekommandeerd: "Rechtsom jongens, de Beier straat in." F.en militaire begrafenis heb ik éénmaal bijgewoond, van een hoge officier en ik denk, dat het hele garnizoen heeft meegemar- cheerd door de Spanjaardslaan. De trommels waren zwart om- floersd en het romm, romm van de tamboers klonk ernstig. Bij de terugmars van het kerkhof waren de floersen weg en de muziek speelde een lustig wijsje, iets als: "En hij komt nooit weerom". Voor ons kinderen, was deze plechtigheid geen memento mori. Behalve in de eigen familie en de allernaaste omgeving trekken kinderen zich van de dood weinig aan. Dat grote mensen sterven was iets natuurlijks, maar de dood van een kind - een tienjarig meisje uit onze bekendenkring - heeft destijds op mijn gemoed een diepe, opstandige indruk gemaakt. Des zomers wisselden de twee muziekkorpsen elkaar af, zowel Zondagsavonds in de Prinsen tuin, als Zaterdagsavonds, van zeven tot negen, op de Langepijp. Dan zat het bordes van de Grote Sociëteit stampvol; het publiek mocht daar dan niet staan of voorbijlopen, maar overal elders op de pijp was een grote menigte bijeen. In de pauze werden de muzikanten binnen de Sociëteit door het bestuur onthaald. Ook de Zondagavond-concerten in de Prinsentuin trokken veel publiek. Nu was het de meer gezeten burgerij, veel vrouwvolk vooral, die, aan tafeltjes met thee en gebak, het hele terrein tussen de vijver en het huis met de veranda's vulde. Voor de jeugd waren er twee traktaties te krijgen: grote krakelingen, soes- achtig d.w.z. met veel lucht gevuld en "jodenkoeken". Wij kochten ook wel vooraf onze versnaperingen bij Van Zuiden onze overbuur pp de Put, maar als ik daar jodenkoeken kocht, moest ik ze "boterkoeken" noemen. Er waren elke zomer ook enige abonnementsconcerten van de Groninger Harmonie onder ka pelmeester Bekker. Zij stonden hoger aangeschreven dan die van de twee Leeuwarden orkesten. Zij waren duurder en als kleine jongens kwamen wij er niet. Toch was het noodlot Bekker niet welgezind. "Als het Bekkers-con cert is, komt er regen", wisten de Leeuwarders. U kunt het (haast) niet zo gek bedenken of wij heb ben het: Teerprodukten en touw, Gereedschappen, Aluminium ladders en trappen, afscheidingen voor de tuin enz.enz. AUKE RAUWERDA BV Westerplantage 12-14 Leeuwarden - tel. 05100-26829 ZUIDVLIF.T 290 LEEUWARDEN TELEFOON 05100-37662 Grote Kerkstraat 53 - 05100 - 37404 6R H00GS1R I? 1 KUWARDtN lil 05100 -2548?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 5