CtdJouiiet m# frttuje.... 4 Uw eigen bank Friesland Bank 't 3£fet'ne 3£ran'teje Leeet iedereen Lezers klommen in de pen Men kent er de-Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. ZUIVERINGSZOUT 'Een aardige klant van ons bracht ons uw krantje van 11 juni waarin de advertentie "Bericht uit Amsterdam" van 4 November 1870. Wij kunnen niet nalaten u even te melden dat wij er nog zijn en, wat opmerkelijker is, dat Gimborg's Maagzout nog steeds door ons verkocht wordt. Toen was, het vpor ons nu doodgewonë zuiveringszout, ze ker pas ontdekt en als iets heel bijzonders verkocht. 'n Leuk idee van u dergelijke oude advertenties weer eens te plaatsen. Amsterdam Fa. M.Cleban en Co. KINDERJAREN In aansluiting op enkele herin neringen aan de vroegere Willem Loréstraat nog even wat uit mijn kinderjaren, een tijd om nooit te vergeten! Wat hebben we daar in die buurt een fijne tijd doorge bracht. Vooral 's winters, elk jaar veel sneeuw en ijs. We trokken dan met z'n allen naar de Langepiep en gingen daar glijbaantjes ma ken. Meestal werd dat spel ge stoord door de politie, die dan zand liet aanrukken en dit over de spiegelgladde baan uitstrooi de. Maar zo gauw hij uit zicht was werd de baan met de muts weer schoongemaakt. En dan het schaatsen, je stapte maar op het Vliet en dan kon je overal naar toe. 's Avonds was er nogal gauw een wedstrijd in de stadsgrachten voor jongens om horloges. Dat werd dan door de middenstand georganiseerd. Voor ons al kinderen was er toen genoeg te doen en we hadden geen clubhuizen nodig, zoals nu. Wat konden de buurtfeesten niet leuk zijn. Zaterdags Sinnema met zijn muzikanten door de straat en wij als jongens de trom dragen. In de Weerklank werd dan de opbrengst van die dag verdeeld en kregen wij een cent voor bewezen diensten, die wij weer omzetten in een suikersteek. 's Avonds kwam Marten Sinne ma dan nog met een kistje bokkingen op zijn hoofd langs de deur. Ik hoor hem nog roepen: "Droge bokkes, toen voor dub beltje". Ook Lollige Johannes kwam door de straat met sinaas appels, eveneens tien voor een dubbeltje. Voor de Ambachtsschool was ons speelterrein. We hebben daar heel wat gekaatst en gevoetbald. Dan had je ook nog oorlogje- voeren van buurt tegen buurt op woensdag- en zaterdagmiddagen en daar kon het soms heet toe gaan, als we als echte strijdrid- ders met houten sabels ten strijde trokken. Zo zou ik nog uren kunnen doorgaan over die tijd te schrij ven en over mensen, die voor velen bekenden waren. Ook over het Vliet, waar de Willem Loé- straat onder hoorde. Het is allemaal zo lang geleden en toch vraag je jezelf altijd weer af, waar die tijd gebleven is. Emmen D. Hommes WILLEM LORÉSTRAAT Hierbij enige reactie op het arti keltje van mevrouw A.J.Walsma- Huisman waarop in nr. 290 ook al is gereageerd door de heer Johan Sietinga. Van de bewoners, dier straat, genoemd door (Anneke) heb ik (ook Anneke) nagenoeg allen gekend. Ons gezin woonde op no. 60. Dit was één van de z.g.n. doodkisten- buurtwoningen. 't Was, zoals Anneke schreef, ondanks dat 't net sa rom sopte" een achteraf toch onbe zorgde prettige'jeugd met heer lijke herinneringen aan de buurt vol gezelligheid en waaraan ik nog dikwijls terugdenk. Al die vaders en moeders waren harde werkers, die alle moeite deden hun "kroost" door de tijd te helpen. Op onze "Streek" woonden: tam. Elzinga, 4 kinderen Watse, Ko- bus, Maaike en Betty. Naast ons op no. 62 fant. van Nimwegen, 6 kinderen Froukje. Renske, Jitske, Lena) Softe en Johan was de enige zoon, deze is in 14/18 overleden in dienst naar ik meen in 't Mill. Hospitaal in Assen. De begrafenis kan ik me nog herin neren, deze was met Militaire Eer. Een stoet soldaten met er voor enige trommelslagers met zwart omfloerste trommen, wat op ons kinderen een onvergete lijke indruk maakte. Op no. 64 fam. Miedema, 2 zoons Pe en Fokke en 2 dochters Trijntje en Greta, daarnaast fam. Nijholt met naar ik meen 3 dochters en twee zoons Karei en Jacob (later kapper in Minnerts- ga), dan de fam. Plantinga, drie dochters Johanna, Jitske en Gepke en 2 zoons Douwe en Jappie, dan de fam. De Bruin, vier dochters Harmke, Sjouke. Mina en Anneke en twee jongens Hartog en Johannes, lohannes was een speelkame rtje van ons. Hij is op jeugdige tijd verongelukt onder de irejn. Dan was er Wed. Fenstra met daarnaast fam. Steunebrink met hun kinderen Jan. Jurjen en dochter Trijntje. Overigens woonde aan de-over kant van de straat de fam. M.de Vries (Mooske) met hun kin- Acr- r. Sam, Berry, Alex en een dochter. Hier speelden zich soms wilde taferelen af, waar we als jeugd veel plezier mee hadden. Bij Sietinga kwamen we altijd om sigaretten. Kan me nog enkele gezegden van hem herinneren, zoals b.v, "Alstublieft vriende lijke vriend" en "Knaap van de k napenvereniging". Johan zie ik nog lopen met z'n schooltas, hij had ook nog een zuster die wel in de winkel hielp. Hierbij zal ik het voorlopig maar laten. Holwerd W. Elzinga. DOUWE BULSMA Naar aanleiding van het leuke artikeltje van de heer Jac. Bakker in 't Kleine Krantsje nummer 292, zou ik gaarne willen op merken, dat het inderdaad de dochter Anneke van Bijlsma ge weest is, die door haar vader als volledig acrobate werd opgeleid, en dat zij waarschijnlijk tot 1940 heeft meegewerkt. Zij is later in Amsterdam gaan wonen en getrouwd met een bloemenhandelaar. De dochter Geertje was getrouwd met Hannes de Vries, woonde jaren in een zijstraat van de Sportlaan en is na het overlijden van De Vries, die jaren bij het Shell-depót werkte, later inder daad naar Winterswijk vertrok ken. Het artikel over Willy Walden is ook interessant. Frits Schakels was voor mijn tijd, maar ik heb er veel over gelezen en gehoord. Bert Klazema heeft mij er veel over verteld. Ik lees, dat de heer Bakker het programma nog heeft. Zou ik het mogen kopen, of ruilen tegen postzegels of mun ten, of wat dan ook? Mijn adres: Postbus 4505, Leeu warden. Telef. 05100-64640. Ik dank de redaktie voor het plaatsen van dit artikeltje. Leeuwarden Ritsko van Vliet WILLEM LORÉSTRAAT Van de familie Sietinga kreeg ik een leuke reactie op mijn "Terug blik op de Willem Loréstraat" (K.K.288). Ik herinner mij de sigarenwinkel an Sietinga op de hoek heel goed. De dochter was een meisje met lang blond haar; 'k heb wel eens met haar gepraat. Sietinga schrijft: "Wat hebben we niet gevoetbald en gekaatst op het plein voor de oude Am bachtsschool, die nu verdwenen is". Het moet dus een mansper soon zijn, want een meisje voet balde vroeger niet. Omdat wij een vrouwengezin waren, werd er bij ons niet gerookt. Daardoor ken ik de heer Sietinga niet, voor zover ik weet; wel zijn vader, die natuurlijk al lang niet meer leeft. Van de gebroeders Walstra, met wie de heer Sietinga voetbalde, ken ik er een en ook nog per ongeluk. Wiegertje Vos uit de Straat van Welgelegen, die later is getrouwd met de zoon van Boersnia de melkman, was in haar kinderjaren nog een beetje wijs met een jongen van Walstra. Ze wilde niet alléén met hem weg, dus mocht ik mee naar de Bontekoe, de speeltuin aan de Stienserstraatweg. Centen had den we geen van drieën, daarom piekten we er in en dan gauw op de schommel of de wipplank. We hadden dan veel pret en daar hadden we het eind lopen best voor over. De meisjes Mieneke en Neeltje Wopma ken ik heel goed. 't Waren van die mooie lichtblonde kinderen met bruine ogen. Om vier uur uit school rende ik altijd hard naar huis; dan mocht ik met de sportwagen van Neeltje rijden. Eerst kreeg ik dan van mijn moeder de aanmaning voorzich tig te zijn en daarna van buur vrouw Wopma. En mooi op het zonnetje rijden hoor! En Nely er niet uit nemen hoor! Nee buur vrouw en ja buurvrouw, maar was ik op stap, dan dacht ik niet meer zo erg aan de zon en ik heb Nely er ook wel eens uitgenomen, 'k Was zo trots als een pauw! Ze hadden ook, nog een broertje, Piet Wopma. vervolg op pag. 9

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 4