DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT Vreselijke Voorvallen FA. ALEX COPINI JUAVELIER 1876 12 PEPERSTRAAT 11 - TEL 26880 - LEEUWARDEN Brillont Goud Zilvor Goro CaMOttM Uurworkon Omega doalor 't Sdleiwe leeót iedereen Deponeert Lieuwe Castelcin, oud 20 jaren, arbeider, wapende Groencweg een paar zilveren oorijzerknoppen onder verklaring (welke door zijne vrouw Johanna Petronella Wildschut wordt gestaafd) dat hij met zijne vrouw en Van de Ven, worfende Arcndskloostcr, met diens meisje Zorn, wonende Boterhoek, even bevorens door het plantsoen achter den Prinsentuin wande lend, daar twee meiden op hare rug in het gras zag liggen met de rokken omhoog en bovenop haar mannen, die, toen zij opspron gen, de pantalons open hadden, allen liepen hard weg, waarop zij een der meiden grepen en hij (Castelein) haar hoofd tusschen zijne handen nam om haar in het aangezicht te zien, dat die meid hierbij achteruit rukte, zoodat de knoppen van het door haar gedragen zilveren oorijzer braken en hij die in de handen hield. Tegelijkertijd komen aan het bureau R. B., oud 21 jaar en A. van der H., oud 18 jaar, beiden dienstboden alhier met de jongens, waarmede zij, ofschoon haar onbekend, uit waren geweest en ge naamd Jacob S., oud 23 jaar, voermansknecht, wonende Bleeker- straat en W.C., oud 22 jaar, stalknecht wonende Boilemansteeg, die allen door L Castelein en vrouw herkend werden voor de twee voormelde paren. Deze persoon ontkenden echter openbare schennis van de eerbaarheid te hebben gepleegd en beweerden derhalve dat Lieuwe Castelein geen reden had R. B. aan te pak ken en haar hoofdsieraden stuk te maken. Deze knoppen zijn in beslag genomen en ter beschikking ge,tcld van den heer Commissaris van politie, waarna voormelde zes per sonen na verhoor zijn heengezonden. Rapporteert de poldnr 3e klas Schaafsma, dat hij te 9 3/4 uur aan de Nieuwestad werd aangesproken door het Gemeenteraads lid, den heer Haversmidt, die klaagde, dat even bevorens twee hem onbekende mannen op zeer brutalen toon te zijnen huize om onderstand hadden gevraagd en met moeite verwijderd wer den. Hij wees dien politiedienaar aan twee mannen, die door dezen werden herkend als de bekende gebroeders De Jong, wonende aan het Molenpad alhier. Zij gingen vervolgens bij den fotograaf De Jong binnen, alwaar zij een foto van de ijsfeesten te koop vroegen en vervolgens bij den heer Huber, beiden aan de Nieuwestad zz., alwaar om brood werd gevraagd, echter zon der succes. Zich door een politiedienaar gevolgd ziende, verwij derden zij zich. Geeft mejuffrouw H. Steneker, huishoudster bij den muziekin strumentmaker T. Scheepstra, wonende aan de Wortelhaven 89, kennis, dat het 10 jarig dochtertje van Scheepstra, genaamd Jiltje, gisterenavond in de Romkeslaan is aangesproken door een onbe kenden man, die het kind zijne mannelijkheid heeft getoond. Klaagt Roelof Schaafsma, oud 19 jaar, verpleegde uit het stads weeshuis, dat twee schippers van hem een katje hebben afgeno men. Rapporteert de poldnr. 3e kl. Heeringa dat ten omstreeks 1 I ure twee personen, die op schaatsen reden op het ijs van de stads gracht, nabij de Potmargebrug, aldaar door het ijs zijn gezakt. 1 en dier personen, wiens naam onbekend is gebleven, wist zich onmiddellijk te redden, doch de andere, welke later bleek ge naamd te zijn Hendrik van der Wal, oud 17 jaar, wonende aan het Hocksterpad, schoot onder het ijs en is met veel moeite door den schipper Rinze Sipkens met behulp van een vaarboom in bewusteloozen toestand uit het water gehaald. Nadat de drenke ling door dien schipper gebracht was op het in de nabijheid lig gende schip van Arnoldus; Smit, is door genoemden politieambte naar onmiddellijk ademhaling toegepast en mocht het hem ge lukken de levensgeesten van Van der Wal op te wekken. Geeft baron D. van Welderen Rengers, Harlingerstraatweg, kennis, dat aldaar een zieke hond ligt. Bedoelde hond is door den poldnr 3e klas Winkel op een handkar aan het bureau gebracht, waar bleek, dat het dier geheel verlamd was. De hond, waarvan de eigenaar onbekend is, is door den apotheker Sonnega afgemaakt en het cadaver wordt op het aschland vernietigd. Klaagt de heer J. Israels, Noorderweg, dat de meiden, welke des avonds uit de fabriek van Marcus Dwinger komen, voortdurend bij hem deurtje bellen. Brengen de insp. van pol. titulair en de poldnren Ras en Andries- sen, vanaf de St. Jacobsstraat aan het bureau Nanne de J., wonen de aan de Westerstraat 16, die op het Hofplein zijn jas en schoe nen wegwierp en hard wegliep. De J. die vermoedelijk krankzin nig is, is door den arts, den heer Van Eden onderzocht en per rijtuig overgebracht naar het Stadsziekenhuis door de poldnren Stevan en Winkel. Rapporteeren de poldnren Turksma en Winkel, dat zij naar het Krankzinnigengesticht te Franeker hebben gebracht Nanne de J. oud 27 jaren, arbeider, vroeger wonende aan de Bleckerstraat. Klaagt Vrouw Drent, Werkmanslust, over haar buurvrouw Post- ma. die haar uitscheldt voor „sleep en snotneus". Klaagt Anne van der Meulen, koopman, wonende in de slaap stede van Weerman aan den Boterhoek over Durk Bethlehem, die hem hedenavond heeft mishandeld. Lammoraal Albertus Ae- melius Sluijterman (17-57- 1838), zoon van de com mandant van de lijfguar- des van de Friese Stad houder, opgegroeid in Leeuwarden, later here- boer in Jorwerd en ge trouwd met Catharina Lycklama (l Nijeholt. hield van 1778 tot 1785 een dagboek bij, waarin hij het wel en wee van zijn landelijk leven notuleerde. Twee eeuwen later zijn z'n aantekeningen voor ons bijzonder interessant. Belkumermerk, ik Hendrik Har mens besogt en was seer suynig. Extra ordinaire landsdag begon nen ik met de phargon na Leeu warden de schoolmeeste mee; een silveren medaille present van de Burger Societeijt, gelijk ook alle de overige Landsdagscomparan ten. Wij agtermiddags met de phae ton en beijde meijden en Pauke na de Dille geweest te thee drinken; wij avonds Hendrik Harmens besogt was doodsuijnig ik de jagt aangegeven. Ik ter begraffenisse van het lijk van wijlen mevrouw Blanke geas- sisteert sijnde het lijk getran- sporteert na Sneek, dog hier de maaltijd gehouden. Ik gister na Leeuwarden geweest en heeden gelaaten en aan de Oosterwierumer chirugijn tot da to deese bet. 3-8. Ik avonds bij ons schoolmeester en bruijd op bruijdstraanen getracteerd. Ons schoolmeester getroud. Meetsma en ik bij Bijsitter ge rookt en ik gewonnen 17-14. Een gesp voor Pauke in de leij- band gekogt a 4-12. Mijn vrouw een paar gouden ringetjes in de ooren gekogt, wij op de dille aangeweest. De zweep te Dockum verreeden en door een groninger ruijn ge wonnen, vader en ik met Oom en Tante Sluijterman bij de Heer Schellingwouw gegeeten. 2e Pinxterdag, Bijsitter en wij na Broer Aijso te Arum gereeden en aldaar merk, wij des nagts ge- bleeven. Eerste dag van Oosterwierumer merk, ja bij Tjeerd Reijders ver- sogt en gegeeten. Jan Douwes de zweep gewonnen, met een peerd van Boxum. Tc Barneveld kwam een zeven en twintigjarige boereknecht op het gemeentehuis om te trouwen. Daar men vermoedde, dat hij iets /ou weten van een moord op een schaapherder heeft de burge meester hem een streng verhoor afgenomen, waarbij de man vol ledia bekende de moord te heb ben gepleegd. De man werd direct gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Deersnis.wekkend was de toestand van het bruidje, dat van niets schijnt geweten te hebben, toen zij vernam, met welk monster zij bijna in het huwelijk was getreden. (1911) was ook onze goede stad Leeuw arden eer) Bank van Leening rijk. dc lommerd, die eerst gevestigd was aan de Bargesteeg tussen de Nieuwestad en het Ruiterskwar- tieti - daarom is de officiële naam ook niet Bargesteeg, maar Oude l.ombardsteeg. Later verhuisde de lommerd naar wat we nu kennen als de Lombardsteeg tus sen de Heerestraat en de Brol. Dat wil zeggen: de steeg is er. maar of er inderdaad veel stadge noten zijn, die haar kennen is een vraag. Zowel aan de kant van dc Heerestraat als bij de Brol is de steeg afgesloten - een doorgang is het dus niet meer.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 12