Uw eigen bank Friesland Bank 't 3^-leine 3-^.ranteje leeót iedereen Lezers klommen in de pen STA VERSE JOL GEZOCHT Op het ogenblik ben ik bezig na te gaan waar de Staverse jol is gebleven die mijn vader had voor de oorlog. Het schip was ca. 6 meter lang, met een kajuit en ongeveer 40 m2 zeil, en is in 1937 in handen gekomen van de schilder Johan nes Elsinga en Douwe van der Heide. Zij verkochten de jol in 1947 aan de Terhornster postbo de Jaring Bakker, die deze om streeks 1950 - '51 overdeed aan iemand die de jol had liggen aan de Grote Wielen bij Leeuwarden. Bij de verkoop werd de koper vergezeld door een oud-schipper (om het schip te keuren). Volgens een zoon van Bakker heeft de jol daar nog enige tijd gelegen. Zijn er misschien lezers van 't Kleine Krantsje die weten wie de eigenaar was, hoelang het schip er heeft gelegen en wat er verder mee gebeurd is? Reacties graag aan: C.H.de Vries, Brouwerslaan 6, Heerenveen. Tel. 05130-36166. Heerenveen CJi.de Vries JUBILEUM VAN SYTZEMA- SCHOOL Het drong eerst later tot mij door dat met de binnenkort jubileren de Van Sytzemaschool, mijn oude school 13 werd bedoeld. Hierbij gaat een foto van de kinderen, die direct na, het ge reedkomen van de school in de eerste klas terecht kwamen en een foto van dezelfde leerlingen 6 jaar later, op een schoolreisje naar Bergen aan Zee. Dat v, as een hele afstand voor die tijd. Immers eerst met de trein naar Stavoren, daarna met de boot naar Enkhuizen, weer met de trein naar Alkmaar en toen nog eens met de tram naar Bergen aan Zee. Het was een geweldige afsluiting van de lagere school tijd. Staat behalve juf Jansma, die deze klas 3 jaar heeft onder wezen, op de foto als hoofd de heer K. v.d. Schaaf, later werd zoals U al hebt medegedeeld de school in 13a en 13b gesplitst en kwam als 2e hoofd de heer G. Steegstra, die op de 2e foto staat afgebeeld, met als andere onder wijzer de heer J. van Kuyk. De heer O. Sipma heeft deze klas in de 4e en 5e klas begeleid, waarna in de 6e klas zijn taak werd over genomen door de heer G. Steeg stra. Allen waren rustige, prettige onderwijzers, die de kinderen In 1937 kwam het schip in handen van de schilder Johannes Elsinga en Douwe van der Heide eerlijk en met grote zorg opvoed den voor hun verdere loopbaan. Alle leerlingen zullen met genoe gen aan de voor die tijd moderne school terugdenken met aan de ene kant een grote speelplaats, aan de andere kant, gescheiden door een sloot, landerijen en aan de achterkant een verleidelijke boomgaard, die door een hoge betonnen muur nauwelijks be reikbaar was. Van de speelplaats werd een dankbaar gebruik ge maakt voor de beoefening van de seizoenspelen, als knikkeren, hinken, touw- en bokspringen enz. Het ruime gymnastieklo kaal, waarin in het vrije kwartier de onderwijzers af en toe een demonstratie gaven, werd 's a- vonds door de gymnastiekvere niging Leeuwarden veel gebruikt. Van de leerlingen op de oudste foto herinner ik me alleen de namen van een paar jongens op de achterste rij, t.w.: Anne van der Veen, (zelf), Arent Schiffart, Jan Boonstra en Anton Peters; van de meisjes Frederika Atsma en Alida Kranen. Ik ben be nieuwd wie de andere namen zal leveren. Overigens door wie wordt de herdenking georgani seerd en wat is het adres van dat comitée. VAN SYTZEMASCHOOL Betreft: foto Van Sytzemaschool, in 't Kleine Krantsje nummer 293. Allereerst tnijn dank aan de inzender van deze foto en aan U voor het plaatsen daarvan. Zelf ben ik niet meer in het bezit hier van en dan is het dubbel leuk jezelf zo terug te zien. We zijn nu onderhand allemaal 70 jaar ge worden. Nu de foto. Blaricum mr. P. Iedema 1. Het vraagteken achter Piet van Leeuwen (112) kan vervallen en derhalve ook het dubbele vraagteken. No. 116 is naar mijn mening Dijkstra (voornaam weet ik niet precies) maar hij woonde destijds in de vierde Vegelin- dwarsstraat. 2. De voornaam van no. 121 is niet Pieter maar Titus Meijer. Van Geesje Atzema weet ik, dat zij later is getrouwd met Jo Holtkamp. Het Kleine Krantsje wordt gelezen door een zuster van Jo, of althans door vrienden van deze zuster, zodat ik aanneem dat indien zij nog in Men kent er de friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. zijn ouders, die bij ons in de buurt was, dan over die1 éne klant die zangzaad kocht en toen de kanarie dood was, zij met al die pakjes zaad in de winkel bleven zitten. Ineens zag ik weer voor me, ik was toen ongeveer 9 of 10 jaar (meer dan 60 jaar geleden) dat, thuis komende uit school, leven zijn er wel een reactie zal komen. Ik ben reeds 31 jaar uit Leeu warden, doch kom er nog wel eens een dagje. De laatste jaren zie ik echter nimmer meer een bekende. Lang was het Kobus IVjeulenkamp, die bij Covers werkte en in de buurt van de Beethovenstraat woonde en Sake van der Meulen, die expeditie chef was bij de Leeuwarder Cou rant. Naar men mij vertelde zou de laatstgenoemde en Karei Weustink thans in Drachten wo nen. Naar ik aanneem geeft U deze inlichtingen door aan de inzen der van de foto. Gaarne zou ik van hem vernemen of hij nog meer reacties heeft ontvangen en of hij ook op de reünie komt. Zelf heb ik mij daarvoor nog niet opgegeven, maar nu denk ik er wel over het alsnog te doen. Den Haag Chr. G. Giezen. KLAAS MOLLEMA Toen ik de foto van Klaas Mollema in het Kleine Krantsje zag en met plezier zijn stukje gelezen had, kwamen er weer duidelijk allerlei herinneringen in mij op. Ten eerste over de winkel van onze poes (Lêdewiek) de kanarie te pakken had en toen we het beestje wilden bevrijden was het al dood 'k heb het vogeltje toen in een kartonnen boterdoosje ge daan en het achter huis in de tuin begraven. De volgende dag had den we een schoolreisje (feest) met de trein naar Tietjerk! Eén van de kinderen zat toen voor het eerst in een trein. Toen heb ik uit het bos van "Ypey" een polletje mos en wat denneappels meege nomen om het grafje van "Pietje" mee te versieren.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 4