WAGEN VAN DE ZÏLVERTAX RAAKT TE WATER TRAGEDIE VAN V0C2 DE OORLOG alles voor de bouw KOR VENEMA 5 voor damesmantels peperstraat 10 leeuwarden t£nberg goede schoenreparatie bespaart geld op tijd naar schoenmakery 't 3ileine 3lrcmto/e leeet iedereen -mdsgrachten in Leeuwarden hebben in de loop der tijden heel wat slachtoffers geëist. In vroeger jaren, ii de stad nog niet of nauwelijks verlichting had, raakten er verscheidene mensen te water en ook in de matste oorlog tijdens de verduistering vielen er veel mensen in de grachten in de binnenstad, waarbij er verscheidene verdronkenen te betreuren waren. Een verdrinkingsgeval van voor de laatste oorlog, dat in de >tad een diepe indruk maakte, was dat in 1934, toen een wagen van de Zilvertax bij de Romkeslaan in de stadsgracht raakte, waarbij de chauffeur, de bijna dertigjarige MJKaspersma jammerlijk het leven verloor. Vooral tragisch was dit droeve ongeval, omdat een redder de ongelukkige chauffeur al te pak ken had, toen een ander met een zakmes de linnen kap van de wagen opensneed: de lucht in de auto kon daardoor ontsnappen, waarna de auto snel zonk en men de bestuurder moest laten schie ten. Een droevig geval als dit werd in die vooroorlogse tijd in de kran ten nog breed uitgemeten en ook het toen nog bestaande Leeu warder Nieuwsblad wijdde niet minder dan een kolom aan deze zaak. Dit bewogen verslag onder de simpele koppen "Taxi in de stadsgracht gereden - de chauf feur verdronken" zullen wij nu voor de lezers van 't Kleine Krantsje overschrijven. "Een ernstig verkeersongeluk heeft gistermiddag omstreeks vijf uur bij de Zuidergrachtswal plaats gehad, waarbij een jonge man, vader van twee kinderen, om het leven kwam. in de wagen zat, werd er uitge haald en op een der vaartuigen neergelegd terwijl een aanwezige geneesheer onmiddellijk kunst matige ademhaling toepaste. Lange tijd werd daarmee doorge- Dlt is een van de taxi's, zoals we die voor de oonog kenden. De foto is voor het stadhuis gemaakt, de taxi chauffeur is de heer Frederik Schaafsma. GERUCHT Het gerucht wilde eerst, dat ter hoogte van de Potniargebrug een taxi met vier personen het water in was gereden en dit deed velen naar de aangeduide plaats snel len, waar reeds een talrijke scha re menschen en vele geparkeerde auto's, aan beide zijden van het water bevestigden dat er wat moest zijn voorgevallen. Het vreeselijk voorval was nog maar net gebeurd, doch niette min sprak uit de atmosfeer om en bij de Romkeslaan van stonde af aan een droeve waarheid, bevestigden de strakke, ernstige gezichten van de menschen, die zich daar in het schemerdonker ophielden, en de gedempte stem men, waarmee men sprak, de tragiek van het gebeurde. Spoedig nadat de droeve mare zich verspreid had, arriveerde een kraanwagen van garage H.C.Eerligh aan de Willemskade; schril klonken de hamerslagen, die de ijzeren pinnen, waaraan het staaldraad bevestigd moest worden, de grond indreven, bo ven het verkeers- en stemmen- rumoer uit. Politie was ter plaat se, zorgde dat wachtende auto's zich een weg door de menschen- opstopping konden banen; krachtige bevelen klonken door de lucht jegens nieuwsgierigen, die met hun naar voren dringen de bewegingsvrijheid der redders zouden belemmeren. Het takel werk was direct bij het schijnsel van lantaarns met kracht aange vat en toen de gezonken auto de oppervlakte van het water, dat daar stil en donker uitgestrekt lag, naderde, verleenden schip pers en arbeiders vanaf een tweetal schepen hulp. Toén bleek, dat de geruchten, die spraken van vier inzittenden, gelukkig zeer overdreven waren geweest. Op de terugrit naar de garage blijkbaar had het ongeval plaats gegrepen en zoo had het droeve gebeuren niet vier, doch cén slachtoffer gemaakt. VERDRONKEN De chauffeur, de heer M.Kas- persma, die nog achter het stuur gaan. doch zonder resultaat. Tenslotte kon dr. Uffelie niet anders dan de dood constateeren. Ondertusschen zetten de werk lieden onder stilzwijgen hun ber gingswerk voort. Langzaam werd de auto bij de wal opgeheschen en bij zessen ongeveer stond de wagen op de walkant. Binnen- lamp en koplampen brandden terwijl de linker richtingaanwij zer uitgestoken was; eenige rui ten waren ingedrukt en de kap was van boven opengescheurd. De portieren waren gesloten. Blijkbaar heet; de inzittende geen gelegenheid gehad om er een te openen. De auto werd onder politie-geleide - commis saris Kool was persoonlijk aan wezig -weggeleid. Nadat men het lijk van den overleden chauffeur eerst in een pakhuis van de firma Hartelust aan de Romkeslaan had onder gebracht, werd het vervolgens naar de woning in de v. Blom straat 38 vervoerd. De op zoo droeve wijze omgeko men taxichauffeur is M.E.Kas- persma; hij werd 16 februari 1904 te Rotterdam geboren, en was reeds lang bij den heer van Kampen in betrekking en een van diens meest voorzichtige en bekwaamste chauffeurs. Dienzelfden morgen nog had Kaspersma den substituut-offi cier van Justitie, mr. H.A.Was- senbergh gereden en deze had den patroon telefonisch zijn com pliment gemaakt over het voor zichtige rijden van dezen chauf feur. Hoe het ongeval in zijn werk is gegaan, kan eigenlijk niet met zekerheid gezegd worden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de wagen bij het nemen van de bocht geslipt is. De verkla ringen van ooggetuigen spreken elkaar tegen. Een betrouwbaar persoon heeft aan den heer Van Kampen ver klaard, dat zijn indruk van het gebeuren was, dat de chauffeur door een duizeling bevangen het water moet zijn ingereden. De getuige zag hem n.L met een kalm vaartje uit de Romkeslaan recht op de walkant afrijden, terwijl zijn hoofd over het stuur was gebogen. OORZAAK ONBEKEND Schipper A.Zwerver, die met zijn schip voor de Friesche Bank ligt, verklaart, dat twee zoons van hem de auto van Achter de Hoven hadden komen zien rijden en dat de wagen ter hoogte van de Romkeslaan zoomaar, zonder oogenschijnlijke oorzaak in de gracht was gereden. Deze verkla ring stemt overeen met wat de man van het pontje gezien heeft. (vervolg op pag.3) U kunt het (haast) niet zo gek bedenken of wij heb ben het: Teerprodukten en touw, Gereedschappen, Aluminium ladders en trappen, afscheidingen voor de tuin enz.enz. AUKE RAUWERDA BV Westerplantage 12-1'4 Leeuwarden -tel.05100-26829 ZUID VLIET 290 LEEUWARDEN TELEFOON 05100-37662 Grote Kerkstraat 53 - 05100 - 37404 ER H00ESIR. 1? IttUWARDtN Itl 05100-2548?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 5