DICKVANDERHEIIDE J R/FOTOGRAFIE DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT 1783 Rabobank S "Ik spaar bij de Rabobank, dan heb ik altijd geld en goede raad bij de hand" 10 't 3£/eine SdremtJ/e lee*>t iedereen industrie - techniek - bouwkunde - reklame - reportage - portret - antiekregistratie lid bfn/nfa iozef israëlsstraat 8-10 leeuwarden 0fi100-?d.Qfid/RnnfiQ lid bfn/nfg jozef israëlsstraat 8-10 leeuwarden 05100-24984/80069 1876 Jetze Kooistra, landbouwer, wonende aan de Groninger- straatweg. klaagt, dat Jacob Adema. die tot gister als knecht in zijn dienst is geweest en thans vermoedelijk te Huizum verblijf houdt, zonder aanleidende oorzaak zijn zoontje met koemest in het aangezicht heeft geworpen- Door policiedienaar Kamstra gerapporteerd, dat omstreeks zes uur een hevige vechtpartij plaats had in het Hoekster- achterom tusschen Christiaan Ombelet. arbeider wonende in de Kogchelschans en Antoon Prins, wonende inde Wabbesdwinger, die beiden erg bebloed waren en door hem met veel moeite van elkander zijn gehouden. J. de Wit wonende op het Noordvliet. geeft kennis, dat hij de 19e juni ter gelegenheid der harddraverij op de Marsumer- straatweg in een stuk land is kwijtgeraakt een stoel met matte zitting. Volgens zijn informatie moet eene Sporre. knecht, wonende op het Noordvliet, die stoel hebben mede genomen. Weber plantsoenwachter in de Prinentuin, geeft kennis dat hedenmiddag door twee dochtertjes van De Vries, wonende op de Eewal, twee rozen zijn afgetrokken. Feike van Gelderen, wonende op de Olde Galileën, klaagt, dat hij op straat door zijn vader gedurig wordt uitge scholden voor ploert, smeerlap enzovoort. Hazelhoff gerapporteerd, dat hedenmorgen een paard, bespannen voor een wagen, toebehorende aan Fnlkert Alma, op Camstraburen is geschrokken voor de stoomfluit der Dockumer stoomboot, daardoor op hol is geraakt en in de Dockumer Ee is terecht gekomen. Het paard is daarna dood uit de Dockumer Ee opgehaald. Pol. dnr Douna rapporteerd, dat twee vrouwen hem te kennen gegeven hadden van twee meisjes gehoord te hebben, dat een jongen met een touw om den hals en waaraan een steen was bevestigd in de nabijheid van het Israëlitisch kerkhof in het water was gesprongen. Donia heeft daarop een onderzoek ingesteld, doch niets kunnen ontdekken, terwijl de beide meisjes, die dit gezegd zouden hebben, mede niet meer te vinden waren. De heer Keikes, wonende op het raadhuisplein, klaagt, dat hedenavond een glasruit bij hem is ingeworpen door een zoontje van Hoepermans, wonende op het Groot Schavemek ter waarde van ongeveer fl. 2,-. Hij verzoekt beleefdelijk, dat hierin worde voorzien. De bewoners van het Schavemek en omstreken klagen, dat het water uit de pomp van de nieuwe verschwatervijver niet anders meer te gebruiken is, dan als spoelwater en dat het zeer riekt. Bij onderzoek door den heer Commissaris persoonlijk ingesteld, blijkt, dat dit overeenkomstig de waarheid en niet drinkbaar is. Saartje Bierschenk, huisvrouw van De Kan, wonende in de Vreedstraat, klaagt, dat zij aanhoudend wordt uitgeschol den en beledigd door de kinderen van de Metz en Romkema, eveneens daar wonende. Jan Huisken, wonende in de Kalksteeg, klaagt dat een hem behorend hondje, waaraan hij grote waarde hecht, heden middag door zijnen buurman Krijn van der Ploeg, bij wien het was ingeloopen. moedwillig en wreedaardig is gedood, door het eerst in huis te martelen en daarna van den zolder op straat te werpen. Aanleiding daartoe zocht klager hierin, dat een kat van Van der Ploeg, die verleden week op het dak van Huisken verblijf hield en door dezen, omdat hij er last van had, vandaar is verjaagd, later door straatjongens schijnt te zijn vervolgd en afgemaakt, hetgeen van der Ploeg toen aan Huisken geweten en gedreigd heeft zich op zijn hond te zullen wreken. Door de stadreinigers Antoon Prins en Pieter Boomsma uit de gracht bij de Verlaatsbrug opgevischt een kinderlijkje, verkeerende in vergevorderen staat van ontbinding. Omstreeks twaalf uur is een zoontje van Sannes, wonende op het Oldehoofsterkerkhof op de Langepijp overredeb door Brug van der Veen. vigelanthoudersknecht bij Dijkstra, wonende in de herberg De Klanderij. Geneeskundige hulp is verleend door den Chirurgijn Vos. Door pol. dhr. Bakema kennis gegeven, dat in de Stienser- vaart is opgevischt het lijk van Otto Beekjes, wonende op de Keizersgracht, van beroep turfschipper. Het lijk is in een praam te zijnen huize gebracht. Lammoraal Albertus Ae- melius Sluijterman 11757 - 18381, zoon van de com mandant van de lijfguar- des van de Friese Stad houder, opgegroeid in Leeuwarden, later here- boer in Jorwerd en ge trouwd met Catharina Lycklama a Nijeholt. hield van 1778 tot 1785 een dagboek bij, waarin hij het wel en wee van zijn landelijk leven notuleerde. Twee eeuwen later zijn z'n aantekeningen voor ons bijzonder interessant. De korte jagt begonnen, ik uijt schieten geweest. Wij na Leeuwarden gereeden en ik in de vergadering geweest, wij avonds in de Comedie geweest; ik aan mijn vrouw een lint tot een kermispresent gedaan, kost 3-2. Ik na Leeuwarden geweest in de vergadering de Heer Dr. U. I. Huber geintroduceerd als Raad in den Hoove deeser provintie. Vrouw Meetsma en Keijmpe Durks met ons na Leeuwarden en de zweep sien verrijden, een paar grote spiegels met vergulde lijsten en opsette stukken gekogt, samen voor 54. Laatste zitdag van ons chiru- gijnshuijs, suster Sjouke koperse. Tijding weegens 't overlijden van de burgemeester B. v.d. Meulen te Harlingen. Meetsma en vrouw met ons na Franeker, de zweep gewonnen door Teade met Tjomme Coop- mans Burgemeester van Drijlst sijn peert. De zweep te Anjum verreeden door de vroedtman Rijtsma van Leeuwarden gewonnen, Oom en Tante, Schellingwouw en vrouw en wij, bij Broer E. op de Schans te Oostmahorn thee gedronken. Heeden te HoogWelgeb. Heer Jr. G. F. Baron thoe Schwartzenberg en Hohenlandsbergh, Grietman over Menaldumadeel, Curator van 's Land academie te Fra neker, Meesterknaap van de Houtvesterije in Vriesland en weegen deselve provz. sessie heb bende in de Staaten Generaal etc. in 's Hage overleden oud 51 jaar. DE Hr. Blanke, den 16 Aug. overleden, te Sneek begraven, dog hier de lijkmaaltijd. De Hr. Grietman Schwartzenberg van Menaldumadeel te Beetgum bij gezet met veel staatsie en de grij- tenijes klokken van alle dorpen drie uuren geluijd. getó en goede raad

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 10