CU Jouvet mg fatqe— bril Miedema Optiek Maison llona Friesland Bank t 3^ieine Z^Lranteje leeet iedereen Lezers klommen in de pen GROOTMOEKE Wie heeft haar nog gekend, de geweldige vrouw uit de Ame landstraat, waar zij van 1880 tot 1930 in het pand nummer 1 een koftiehuus had, dat bekend was in bijna heel Friesland? Bij Hin- ke kon je best een kop koffie krijgen voor 5 cent en een kwart bolle, dik belegd met kaas of worst was maar 7 cent!! Vrijdags was 't erg druk,dan kwamen de boertjes van buten en sütelaars uit Zwaagwesteinde, Bekijk het eens door een van oogmeting dagelijks. Kleine Kerkstraat 14, Leeuwarden, tel. 24866. Exclusieve mode voor de bruid en haar gevolg St. Jacobsstraat 5 Leeuwarden Tel 26677 r°i De Amelandsstraat, "Vroeger een zeer beruchte buurt die niet zoveel te verteren had den, dan bakte Hinke skelvis en zo'n vers gebakken visje had je dan voor 12 centen, met een kwart brood een beste hap! Ondanks veel armoede was het altijd gezellig in 't koffiehuus, en grootmoeke was een geboren optimiste, altijd /fleurig en op gewekt, Het ruwe mansvolk, dat nou niet zo fijntjes was, had respect voor 't oude mensje en dronken lieden wist zij persoon lijk de deur uit te werken. De Amelandstraat was toen een zeer beruchte buurt met dans-en bierhuizen; bekende typen waren o.a. "Akke- met de kruk en Jode-Jet. Maar op no 1 was de gelegen heid voor de gewone man waar 50 jaar lang boeren en buitenlui en ook wel de stadsers hun koffie van 't schoteltje slurpten, waar Hendrikje Kuiken, eerder gehuwd met ene Boersma, en ene Gerbens, de baas was achter de koperen ketels. 't Was feest als vrijdags de drukte voorbij was, dan kookte grootmoeke een grote pan met rijstpap van de vette melk en in mijn herinering heb ik nooit meer zulke lekkere brij gegeten in mijn leven! 't Was ook feest op zondag als de klok van de roomse toren luidde en wij thee kregen met een grote klont er in! En als er in 't Huus nog pasanten rondlum- melden dan aten zij rustig mee, want Hinke was niet gierig, al is zij vaak bedonderd. En wie heeft nu nog herinerin- gen aan haar en weet nog 't koffiehuus in de Amelandstraat? Amsterdam E. Rozema SCHOOLFOTO Even een reactie op de schoolfo to in Krantsje nummer 296. Deze foto is volgens mij gemaakt in 1940. Ik zat toen in de zesde klas bij de heer Hasper. We zouden van zijn verjaardag op 10 mei een leuke feestdag ma ken, maar dat viel helemaal in het water omdat op die dag de ooriog uitbrak. Ik sta op deze foto onder nummer 142 - Mien- tje Swart, getrouwd met Johan ter Horst, administrateur van het Sint Anthony Gasthuis woonhuis Grote Kerkstraat 39. Waarschijnlijk ben ik de enige, die nog zo dicht bij de oude "Hofschool" woont. Er waren twee joodjes bij deze groep, Wil lie Kuit (153) en Salo Stoppel- mand 57). Ik heb ze later nooit meer ont moet, ze hebben, denk ik, de oorlog niet overleefd. In het zelfde krantje op blz 8 staat een foto van de oude Peperstraat. Hierop staat mijn vader als jongetje van een jaar of zeven (met boodschappenmand- je) Hij heeft zelf deze foto ook nog, hij is nu 82 jaar, en weet nog precies de winkels en kroeg jes op te noemen die daar toen waren. Mijn ouders wonen in de Perkflat van het St. Anthony- gasthuis aan het Perkswaltje no.12. Vroeger had vader een timmerbedrijf op het Zwitsers- waltje. waar hij ook geboren is. LeeuwardenMien ter Horst-S wart al niet meer. Nou de groeten van een ouwe buurjongen Leeuwarden Andries Algra MR. TUSMA Toen ik in nummer 296 van ons Kleine Krantsje het artikel over advocaat Tijsma las; zo was hij toch algemeen bekend, kwam mij de volgende gebeurtenis nog weer eens in gedachte. Het was in de twintigerjaren en mr. Tijsma was bij het destijds bestaande kontongerecht in Ber- gum, kantonrechter. Een heel goede kennis, een han delsreiziger van zo'n dikke twin tig jaar, had voor zijn werk de fiets verwisseld voor een auto. Op een avond, hij was toen het autorijden nog niet zo erg goed machtig, kwam hij van Gronin gen af de Rijksstraatweg langs. Toen het tijd werd om de lam pen aan te steken, had hij pech en kon hij deze ondanks vele zweetdruppeltjes met geen mo gelijkheid aan het branden krij gen. Hulpeloos zag hij om zich heen en geen mens was er te zien; vergeet niet, dat er destijds maar heel weinig verkeer was. Daar herinnerde hij zich, dat een paar honderd meter verder op bij het z.g. Wijldpaed een fietsemaker woonde, die ook wel met auto's omprutste. Hij zette de wagen netjes aan de kant in de berm en liep naar de fietsemaker en deze was geluk kig direct bereid om mee te gaan. Helaas wachtte hem op nieuw pech twee marechausee's stonden hem op te wachten met Uw eigen bank Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. De storing werd verholpen en hij kon weer rijdend thuis komen, maar een geruime tijd later lag er een oproep in de bus om op een bepaalde dag ten kanton gerechte in Bergum te verschij nen. Mijn vrind, komende uit een zeer degelijk gezin, zag daar geweldig tegen op; hij had nog nooit een gerechtzaal van binnen gezien. Maar collega reizigers, met wie hij de zaak besprak, gaven eenstemmig de raad er persoonlijk heen te gaan; het scheelde vrij zeker in de straf; dus naar Berguni. Staande voor de tafel, waarach ter de edelachtbare heren troon den hoorde hij deemoedig zijn beschuldigingen voorlezen. Toen nam mr. Tijsma het woord. Heeft de beklaagde hierop ook nog iets te zeggen. Vervolg op pagina 7 STRAATFOTO Beste Keimpe, Ja jong, die foto vanne Looier straat, die't afdrukt is in 'tKleine Krantsje nummer 292 had ik oek al es een keer bij de heer Schoustra brocht. Oek ik kan ze allemaal niet meer. Het jonkje, dat tussen jou en mij in staat is Paulie Straat man, zien vader was officier ofzo wat. Woonde in de Wetsstraat naast Wim Loot. Achter dien broerke Hennie is een Broerie v.d. Wal. Rechts op het hoekje was een nichje van Paulie met haar moeder er ach ter, waren toevallig aanwezig. Gek dat er van jimme huishou ding en van Jansens zo weinig bij waren. Want bij jimme waren er nog al een paar Geert, Jikke, Mientje, Keimpe, Hennie, Bram, Pietsje, Hemmo, meer weet ik niet of heb ik ze nou allemaal. Oek de Jansens hadden nog al wat. Hannes, Kenelis, Marietje, Anneke en ik loof nog een stuk of wat. Maar ast alle namen precies wete wust, dan must an dien nicht Grietje vrage, want die het ze mie een paar jaar leden nog allemaal opnoemd. Kerel wat een fijne buurt was dat en wat hewe we daar een lol had met poolspringen in het Jodeland douw bist er nog es in sprongen. Buutsje tikke, deurke belle, velos an de paal, van beieren, bok op, petsje rolle, vestoppe, bakket skiete en weet ik veul. Jimme huus staat er ook Mr. Jan Tijsma: "Liever een ander in de armen gelopen" een bonnetje voor een onverlich te wagen aan de openbare weg. Betogen, dat hij toch niet anders kon doen, dan hij gedaan had, hielp niet. JORDAN Dameskapsalon DEPOSITAIRE "KERASTASE" Ger. Doustraat 31 Telefoon 25883

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 4