STAD LEEUWARDEN KREEG EEN ECHTE SCHOUWBURG alles voorde bouw KOR VEIMEMA Honderd vijf en zeventig jaar geleden 5 goede schoenreparatie bespoort geld op tyd naar schoenmakery 't Z^Llei)te Z^Crantejè ï'éeei iedereen ZUIDVLIET 290 LEEUWARDEN TELEFOON 05100-37662 U kunt het (haast) niet zo gek bedenken of wij heb ben het: Teerprodukten en touw, Gereedschappen, Aluminium ladders en trappen, afscheidingen voor de tuin enzjenz. AUKE RAUWERDA BV Westerplantage 12-14 Leeuwarden - tel. 05100-26829 Grote Kerkstraat 53 - 05100 - 37404 GR HU0GS1R I? ItlUWARDIN lil O'j 10U - ?'jA8? Het is nu precies honderd en vijf en zeventig jaar geleden, dat de stad Leeuwarden met een echte schouwburg werd verrijkt. In februari 1802 konden de eerste voorstellingen worden gegeven in een paar tot toneelzaal verbouwde pandjes aan de zuidoostkant van de Haniasteeg, vlak bij het Ruiterskwartier. Dat is het begin geweest van wat tachtig jaar lang voor onze stad de enige echte Schouwburg zou zijn. Pas na het oprichten van de Harmonie verbleekte de glorie van deze toneelzaal van Leeuwarden. De energieke-initiatiefnemer en oprichter van Leeuwardens eer ste Schouwburgzaal was de or ganist-muziekmeester Johannes Posthumus, die in het Marianna- straatje woonde en daar op de zolder van zijn huis voor vrien den met het vertonen van toneel stukken begon. De belangstelling voor dit initia tief was boven verwachting groot, zeker, wanneer we weten, dat in de bekrompen wereld van toen "het frequenteren van comediën" door velen als schadelijk voor "Godsvrucht en goede zeden" werd gezien. ONVERWACHT SUCCES Toen Johannes Posthumus, ge steund door het onverwachte succes, in de winter van 1800 de achterzijde huurde van het be kende huis De Toren van Babel aan de Nieuwestad om ook daar toneeluitvoeringen te geven, bleef de toeloop zo groot, dat hij direct al begon te denken aan het stichten van een eigen schouw burg. Een jaar later kocht de onder nemer twee woningen aan de zuidoostkant van de Haniasteeg, die hij tot een bescheiden Schouwburg liet verbouwen met een boven- en een benedenzaal. In februari 1802 kon de nieuwe inrichting haar poorten openen met het opvoeren van het blijspel "Vriendschap en eerzucht", ge volgd door een allegorische voor stelling onder de fraaie titel "Men doet wat men kan". Dat er in het kleine Leeuwarden met nog geen twintigduizend inwoners behoefte aan een derge lijke toneelzaal was, bleek al heel snel, want in het tweede winter seizoen kon de heer Posthumus alle toneelliefhebbers al niet meer bergen - er waren telkens gewoon plaatsen tekort. Johannes Posthumus te overlij den - hij was toen zeven en zeventig jaar en had meer dan zestig jaar van z'n leven aan het toneel gewijd. In 1916 kreeg het oude Schouwburggebouw de bestemming, die het nn nog altijd heeftsociëteit van de Friesche Club. Hier zien we het Clubgebouw nog met de oude voorgevel Met hulp van vermogende lieden kocht Posthumus in 1803 nog acht aangrenzende woningen met een stuk tuingrond aan. De huizen werden gesloopt en er kwam een nieuwe Comediezaal met Toneel voor in de plaats. Verbonden met de al bestaande zalen vormde de nieuwbouw een royaal geheel, maar nog was het Posthumus niet genoeg - ook kocht hij nog een pand aan het Ruiterskwartier, dat hij tot woon huis liet verbouwen en dat hem tevens de gelegenheid gaf zijn onderneming van een representa tieve toegang te voorzien. Werden er aanvankelijk in de nieuwe Schouwburg aan het Rui terskwartier uitsluitend populai re en oppervlakkige stukken ge speeld, later wisten ook gerenom meerde toneelgezelschappen^ niet alleen uit Holland, maar zelfs uit het buitenland, het toneel van de Leeuwarder schouwburg te vinden. De algemeen toegejuichte succes sen op de planken leidden in 1811 tot het oprichten van een Liefhebberij-toneel, dat elf jaar lang een ongemeen grote bijval mocht ondervinden. In mei 1843 kwam de heer Plannen van de gemeente om na het overlijden van Posthumus op deze zelfde plaats een nieuwe en grotere Stadsschouwburg te stichten, raakten van de baan, maar wel verleende de stad een financiële bijdrage in de kosten, die een grondige verbetering met zich mee zou brengen. In 1847 ging de Schouwburg over in eigendom aan het genoot schap Archimedes, dat gesticht was met het doel een geschikt lokaal te krijgen voor de Vrijmet selaarsloge "De Friesche Trouw". Bovendien stelde het genoot schap zich voor de schouwburg als zodanig te exploiteren. Er brak nu een nieuw tijdperk van grote bloei voor de schouw burg aan, ook al omdat het gebouw voorlopig de beste gele genheid bood voor het opvoeren van toneelvoorstellingen. Veel vooraanstaande acteurs en actri ces traden dan ook in de gezellige van twee galerijen voorziene Leeu warder Schouwburg op: de Bouwmeesters, Peters, Kleine Gartmann, Ristori, Agar en Ma rie Seebach, om er voor de vuist weg maar een paar te noemen. EINDE GLORIETIJD Het totstandkomen van de nieu we Harmonie in 1881, ook aan het Ruiterskwartier en scheef tegenover de oude Schouwburg, luidde het eind van de glorietijd in en enkele jaren later al ver kocht het genootschap Archime des het gebouw in openbare veiling-de vergaderingen van de Loge zouden voortaan gehouden worden in de Harmonie De nieuwe eigenaar van de oude Schouwburg achtte het pand voor de exploitatie te groot, zodat hij een deel van het complex, namelijk de beneden- en boven zaal aan de Haniasteeg, waar Johannes Posthumus zo geest driftig begonnen was en die later als koffiekamers waren gebruikt, van de hand moest doen. Nadat de Schouwburg nog aan een combinatie van acht mensen had toebehoord, ging het gebouw in 1895 over aan de heer F. van der Meer, die het nogmaals verfraaide en verbeterde en ook nog eens vergrootte door het aankopen van twee woningen, een in de Haniasteeg en een aan het Ruiterskwartier. Maar een grote toekomst had de Schouwburg als toneelzaal niet meer en in 1916 kreeg het oude gebouw de bestemming, die het nu nog altijd heeft: de Friesche Club, in 1902 opgericht en al jaren zwervend van de ene naar de andere lokaliteit, kon het Vervolg op pagina 7

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 5