"DOLGRAAG NOG EENS ZIEN OP DIE ECHTE OUDE KERMIS" 'T KLEINE KRANTSJE Herinneringen Hendrik Burger 3 (Vervolg op pagina 7) t fil/eine ^Lrantsjs leest iedereen Met genoegen vervolgen wij hier bij de herinneringen van Hendrik Burger aan het Leeuwarden van zijn jeugd. Met Jut ben ik beland aan de dubbele bomenrij van het Rui- terskwartier, waar het vol stond met de derderangs eetgelegenhe- den, meestal door kinderen Is raels bediend. Er waren tafeltjes ("diskes") met dadels ("dalen"), vijgen en andere zuidvruchten, met paling en zuur. Er was een bak waarin in een azijnachtig vocht augurken dreven. Men werd aangemoedigd met de roep: "Cent 'n prik, halve cent een lik." Voor de cent kreeg men een vork te leen. Er waren verschillende dobbelgelegenhe- den en ook behendigheidsspelen, waar men meestal bij de neus werd genomen. Bijvoorbeeld: op een tafeltje stonden een aantal zakmessen rechtop vastgeprikt en men kreeg voor een dubbeltje drie ringen om mee te gooien. Wanneer het lukte een ring om messen heen te mikken, zou men het mes gewonnen hebben. Maar als dit tenslotte eens gebeurde, zei de messenman: "nee, hij moet ook om het voetstuk heen"; elk mes stond op een vierkant blokje hout, waar de ring haast niet overheen kon. Een ander behendigheidsspel was het koek hakken. Op een houten blok sloeg men met een bijl op een dunne, slappe, rechthoekige koek en het was de kunst die in drie slagen geheel te klieven. Er was op het Zaailand altijd wel één verversingstent. Men zat vóór de tent, op houten banken, aan lange tafels. Op mooie zo meravonden zat men daar, met zijn glaasje bier, buitengemeen goed; niet gehinderd, maar wel vermaakt door het kermisge- woel, en na de grote voorstel lingen liep het er vol. Men zat ook lang niet kwaad in de roefjes der poffertjeskramen van Vulsma en Van der Zee en ik heb lang geloofd, dat er op eet- gebied niets zaligers bestond dan een klassieke portie poffer tjes, met zo'n grote klodder bo ter en rijke vracht suiker. En was er wel iets gezelligers te bedenken dan vóór de tent op haar hoge stoel, met een wit mutsje getooid, de waardige ge stalte van de poffertjesbakster, die met gestrekte arm uit een lange lepel het witte beslag uitgoot over de rijen indeuksels in de reusachtige bakplaat. Op de oude Veemarkt stond nog een hele rij kleinere vertoonten- ten. In een daarvan een vrouw met een baard, een grote zwarte baard, waaraan je mocht trek ken. Daarnaast "L' homme in combustible of onverbrandbare man. Komende van Sierra Blan- ca in de binnenlanden van Cali- fornië aan de Ohio-stroom." Het slot van zijn programma luidde: "drinkt kokende olie, danst in de vlammen en eet glas alsof het suiker ware." Een ander jaar stond in diezelf de buurt het tentje van Admi raal Tom Pouce, Fries van ge boorte, 70 cm. lang. In de na middag reed hij in een minia tuur equipage met twee dwerg- paardjes over de Nieuwstad. En kele jaren later heeft hij een op volger gevonden in een ander eveneens Friese lilliputter, die het nog niet tot admiraalsrang had gebracht, maar toch, acht jaar oud, reeds Kapitein Fourmi heette. Deze is later als heilsol daat in Leeuwarden blijven han gen. Achter deze tentjes heeft op de oude Veemarkt jarenlang een Amerikaanse skating rink ge staan, een rolschaatsenbaan, die zijn voortreffelijkheid boven het echte schaatsrijden aldus aan kondigde: "De baan is glad, zonder scheuren of wakken en niemand heeft last van sneeuw of stof." Deze nieuwe sport maakte zoveel opgang, dat aan de Schrans een vaste Skating- ring werd gebouwd. Intussen was het in al de herber gen aan de oude Veemarkt nog urenlang stampvol met boeren volk. Hier werd - niet op dans schoentjes! - de "skotse trije" gedanst. In deze overvulde loka len had de muziek zwaar werk. Er werden ook wel komische voordrachten gehouden, maar vooral werd er in het zweet des aanschijns gedanst, gestampt, gezongen, geschreeuwd, gedron ken en gevre'eën. Drankwetten Twee foto's van de Leeuwarder kermis, zoals die heel vroeger was. Maar dan wel op erg stille momenten gemaakt! voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgans van 9 tot 12 uur. 's Middags an van za terdagtot en mat maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- iand:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 3