J. Das Co bv 4 HERENKLEDING HERENMODES DAMES MANTELS GELEGENHEIDS KLEDING C\j&Uyunef mg Uw eigen bank Friesland Bank bril Miedema Optiek 't 3^/eine 3£r«Hto/e leeot iedereen Lezers klommen in de pen NOSTALGIE af en toe pikte ik wel eens een appel van een groentekar Nostalgie: dit vreemde woord zet ik er deze keer maar boven. Met mijn eerste terugblik op de Wil lem Loréstraat heb ik nogal wat gedachten en pennen in bewe ging gebracht. Dat vind ik leuk. Watze Elzinga heeft ook nog heel wat herinneringen uit onze oude "Nieuwe buurten" opge haald. Zó werd de Willem Loré straat altijd genoemd. Nu schrijft de heer O. Sietinga te Sliedrecht "Die mevrouw Walsma heeft heel wat op haar geweten." Dat neem ik grif aan. Maar met nostalgie wilde ik zeggen: "Met heimwee terug zien naar het oude". Ik heb destijds Verhuur en verkoop «taKonsweg 12 leeuwarden telef.(05l00)21044 ONDERHOUDSWERK A an nemers bedrijf Tel.05100-29151-22835 b.g.g. 60963-62102 TOEN EN NU Na mijn mijmeringen in het K.K. van 16 september over de Willem Loréstraat wil ik thans graag nog iets zeggen over die goede oude tijd waarover wij, ouden van dagen, nog altijd veel kunnen lezen in het K.K. Maar naar men ouder wordt verbleken die herinneringen aan oude be kende straattypen en toestanden en dan komt toch altijd weer de vraag; was die oude tijd wel beter? Toen ik op 12-jarige leeftijd de lagere school had doorlopen, en dat was al in mei 1911, was het werken geblazen. Er bestond toen nog geen acht-urige werk- geschreven "maar 't is nu beter". Daarmee bedoel ik alleen de financiële kant. Er waren vroe ger geen sociale voorzieningen. Nu zijn die er gelukkig wel. Maar volgens mij wordt hier wel eens veel misbruik van gemaakt. Met mijn nostalgie bedoelde ik: vroeger, in onze jeugd, sprong en dartelde je. Je had plezier, je was gelukkig, moeder zorgde voor je. We gingen zo heerlijk zorgeloos onze weg. Voor sommige dingen zorgde ik zelf, b.v. wij kregen nooit fruit. Af en toe pikte ik wel eens een appel van een groente- kar. Ook wel eens een winter wortel. de modder er af door hem langs de straatstenen te schuren. Dat was schoon genoeg, je at hem lekker op. Wij waren vroeger ook geen heilige boon tjes. De heer Sietinga schrijft: "de oude tijd was niet beter en niet slechter, maar anders." Dit is zeker waar. Maar de tijd staat nooit stil. Het menselijke brein kan veel, het is vernuftig, vindingrijk. Dat gaat naar twee kanten, vindingrijk ten goede en vindingrijk ten kwade. Het goede zien we soms te veel over het hoofd. Maar het is er daarom wel terdege. Wat is er ontzettend veel verbeterd in de loop der jaren. De mens is geneigd teveel naar het kwade te zien. Nu, er is ook heel wat ten kwade door gegaan. Heel - heel veel, maar gelukkig niet alles. De doorsnee mens is gelijk ge bleven. De heer Sietinga schrijft: "mijn vader zal niet in de hemel zijn". Dat is jammer, verwacht U hier op de wereld niet teveel van de mensen. Alle mensen hebben gebreken. Chris tenen hebben ook veel gebreken. In het goede zijn we allen zeer gebrekkig. Leeuwarden AJ.Walsma-Huis- man dag, op de donderdag die vooraf ging aan de wekelijkse markt, was het zelfs werken van s'mor- gens acht tot 's avonds negen uur. En toch moet ik eerlijk bekennen dat ik later nooit meer zo'n gevoel van welbehagen heb gehad toen ik voor het eerst na een maand van hard werken mijn eerste loon ontving. Zegge en schrijve acht harde echte ziP veren guldens. We schrijven nu 1977, dat is dus 66 jaar geleden. Ik heb in die jaren heel veel persoonlijk on dervonden, goed zowel als kwaad, waardoor ik heel wat heb geleerd. En thans woon ik met mijn vrouw in een luxe-service- flat voor ouden van dagen er gens in Zuid-Holland. Maar van dat gevoel van welbehagen toen ik mijn eerste loon verdiende is Ds. Deenik niet veel meer overgebleven. Dat heeft met nostalgie niets te maken. Dat gevoel van onbeha gen komt alleen door het feit dat je door eigen ondervindingen weet hoe het niet moet en politi ci de grote massa dom houden. Nostalgie is in feite niets anders dan een weemoed of een ver langen naar dat oude Vader land, waar men werd geboren en de Moedertaal leerde spreken. Waar alles toen nog rustig was omdat er nog een goed over heidsgezag bestond. Waar lucht en watervervuiling onbekende begrippen waren en men van kernenergie nog nooit had ge hoord. Waar onbetekenende straattypes of gebeurtenissen zulk een belangrijke rol speelden dat zij nu nog in de herinnerin gen van de ouden van dagen voortleven. Maar de tijd staat nooit stil. Want iedere volgende tijd is weer een andere leeftijd. En uit het verleden groeit het heden, want er bestaat nu eenmaal een vaste natuurwet, n.l. die van oor- Men kent er de-Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. zaak en gevolg. Bij die natuur wet speelt de opvoeding een hele grote rol. Ik heb in mijn jeugd een heel goede opvoeding gehad. Mijn vader was een goede vrijzinnig democraat. mijn moeder was toen reeds een christelijk democrate. Zij was namelijk lid van de dooosge- zinde gemeente. Ik heb van de voorganger van de doopsgezindegemeente heel veel geleerd over principiële zaken, waarvan ik nu, 60 jaar later, nog veel nut heb. Vele leden van de doopsgezinde gemeente in Leeuwarden zullen hem nog wel gekend hebben, juist omdat hij een ware volge ling was van Jantje van Leiden. Zijn naam was Ds. M.L. Deenik. Over hem wil ik in een volgend K.K. nog wel iets meer zeggen, omdat op 2 april j.l. in het NCR- Handelsblad een uitgebreid arti kel over de doopsgezinden is gepubliceerd. Sliedrecht O. Sietinga Bekjjk het eens door een van oogmeting dagelijks. Kleine Kerkstraat 14, Leeuwarden, tel. 24866 ZES EN VEERTIG In het ingezonden Stukje "School 13" in 't Kleine Krantsje nr. 297 hebben we onze abonnee de heer J. Holtkamp te Arnhem laten zeggen, dat hij een zoon heeft, "die inmiddels al 16 jaar is". Daarmee blikten wij evenwel dertig jaar in de tijd terug. De zoon van de heer Holtkamp is met 16. maar 46 jaar oud. Vroeger was het werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat Red. 't KI. Kr.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 4