TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN Leerschool in de Margaretha de Heerstraat HIER LACHTEN OPA EN OMA OM Voor de rechter 13 "Hierbij stuur ik u een foto van leerlingen van de vijfde en zesde klas van de Leerschool van de Gereformeerde Kweekschool uit de Margaretha de Heerstraat, ook wel de school van meneer (meester) Veerman genoemd," aldus schrijft ons onze abonnee, mevr. A. Looyenga-de Boer te Leeuwarden. "Deze foto is eigenlijk een verrassing voor Lineke van der Galiën, die een tijd geleden zelf een foto van de Koningin Wilhelminaschool inzond. Xe heeft al lang naar een oude foto van de Gereformeerde Kweekschool uitgezien. Welnu, ik weet nog heel goed, dat ze bij ons op school ging. Deze foto is gemaakt in 1933, tijdens ons schoolreisje naar Appelscha. Het was een regenachtige dag en we hadden al een tijd in de regen gestaan en waren behoorlijk nat, toen de fotograaf eindelijk knipte. De namen van mijn eigen klas weel ik allemaal nog en die zal ik noemenZelf ben ik wel benieuwd, waar meester Dilling gebleven is; misschien weet iemand hem te vindenDe meesten hebben Leeuwarden verlaten en enkelen wonen ver over onze grenzenHier komendenamen. Onderste rij van links naar rechts: Grietje Pool, Geesje NieuwenhuisWiegertje Hoekstra, Albert Pool, Grietje Pool, Geesje Nieuwenhuis, Wiegertje Hoekstra, Albert Pool, Herman Offringa, Jimme Woudstra, Jacob Stap, een zesde klasser en dan met de witte muts Lineke van der Galiën. Op de tweede rij van links naar rechts: Sietske van der Werff Willy de Ruiter, Jantje Lams ma, Luei Post, Alie Dijkstra, Klaas Runia, G. Douma, Catarinus Biesma, Jopie Aarts, Siepie Boonstra, Appie Hiemstra, Folkert Soepboer, Minne Boelens, meester Dilling, een uit de zesde klas en Juf Kokmeyer. De derde rij: meester Van der Berg, juf Dirksen, het hoofd van de school meneer Van Klinken, Joukje de Jong, Koos Dijkstra uit de zesde klas en dan nog acht zesde klassers, dan komt Roelof Bos, een juf uit de eerste klas en meester De Vries. Op de vierde rij: een dochter van meneer Van Klinken, vijf meisjes uit de zesde klas, dan iets onzichtbaars, Lydi Dik, Aukje Zijlstra, Marietje van Leeuwen, meisje Wielinga, Jannie Lamsma, Yfke Lubberts, Ali de Boer en meester Hoorntje, een strenge! Op de laatste, de bovenste rij staan hoofdzakelijk zesde klassers, o.a. Willem de Ruiter, Sjoerd Veldman, Johan Wijngaarden en Leendert Vermey" - aldus mevrouw Looyenga - de Boer. De taal der wetenschap. Professor: "Wij hadden hier onlangs in de kliniek een zeer merkwaardig geval van aangezichtsroos, mijne hee- ren, maar ik kan er uw aandacht niet meer op vestigen, want de patiënt is, helaas! weer genezen." Voordelig stoken. "Je kunt niet gelooven, wat 'n voordeel me die hond van jou al heeft opgebracht. Je moet weten, dat ik hem geleerd heb, tegen de spoortreinen te blaffen, als ze m'n huis voorbijkomen. Dan zet ie 'n bek op van belang. Iedere machinist en stoker hebben 'm daarom den dood gezwo ren. O, hij is een hond van groote waarde." "Ik zie niet in, waarin die waarde bestaat." "Dat zal ik je zeggen. Ze kunnen niet passeeren, of ze smijten m'n hond met een partij brokken steenkool naar z'n kop en die brokken vallen haast vlak voor m'n achter deur neer en zoo heb ik vrij brand en 's zomers verkoop is er nog van". Een slimmerd. Moeder: "Kareltje, denk altijd aan het spreekwoord: "Wie één liegt, wordt nooit weer geloofd, al spreekt hij ^ookdewaariieidP^ Kareltje: "En als ik ééns de waarheid zeg, moe, gelooft u dan ook verder alles van me?" iDicht bij. Meester: "Zeg mij, Jules Zoetemond, waar Porto en Madera liggen". Jules: "In pa's kelder, meester". Verbloemd. Huisknecht (tot zijn meester): "We moeten op onze hoede zijn, meneer - bij den kruidenier hemaast is dezen nacht ingebroken". iHeer: "Ja, in mijn kistje sigaren miste ik er vanmorgen weer een half dozijn." Geen doel. Dokter (tot patiënt):Ukuntnu weer uitgaan, maar u mag volstrekt geen bier meer drinken." Patiënt: "Wat geeft me dan het uitgaan?" In 't vuur van de rede. Onderwijzer. "Jan, hou je stil, of ik laat je een uur nablijven". Jan: "Ik praat niet, mijnheer, ik zit te luisteren". Onderwijzer (driftig): "Je luistert met het eene oor en je praat met het andere". DOOR EEN SCHRIJFFOUT. Er zijn van die schrijffouten, die tot onaangenaamheden aanleiding ge ven. In de stukken was Feye S. te Leeuwarden beschuldigd, dat-ie 's avonds na 7 uur een minderjarig joggie had laten werken. Het veentje moest een paar emmers en een ketel van zijn werk brengen naar een klant, een feit, dat door agent Ras werd geconstateerd, die des wege proces maakte. De schuldige had zich deswege een vorige maal voor den kantonrechter te verantwoorden. Doch wat bleek? 't Feit was niet voldoende omschreven, daar, bij het aanduiden der plaats van 't ge beuren 't fcoord "Leeuwarden" was weggevallen. Zoo is het geschied, dat opnieuw een vervolging plaats had. Heden hoort bekl. 5 of 3 d. tegen zich eischen. - "Ook nog iets te zeggen, be klaagde?" - "Ik had liever gehad, dat de agent eerst eens had gewaarschuwd. Ik wist er niets van, dat 't niet mocht - "Uitspraak over 14 dagen", zegt de kantonrechter. - "Moet ik hier dan nog 'es ko men?" vraagt bekl., die vindt,dat 't zoo al welletjes is. - "Dat behoeft niet; den uitslag krijgt u thuis (1916)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 13