ELKE LEERLING VOORWERP VAN WARME BELANGSTELLING T KLEINE KRANTSJE VOOR DIRECTEUR RIJKS H.B.S. 3 De Burgerschool. - Bij de invoering van de wet op het middelbaar on derwijs 1863 zijn van rijkswege een aantal hogere burgerscholen met vijfjarige cursus opgericht. Mijn vader, toen hoogleraar aan de Poly technische school te Delft, was een geboren kindervriend en opvoeder, en het college-geven - uit de hoogte - zonder voldoende voeling met de studenten, verdroot hem. Hij wilde meeleven met zijn leerlingen en zo kwam hij er toe, te dingen naar de laatste nog open directeursplaats, die te Leeuwarden. De omgekeerde volgorde - van leraar of direkteur tot hoogleraar - is méér in zwang! Thorbecke, wiens wet, uit de aard der zaak, een stap in het onzekere was, aanvaardde volgaarne de me dewerking van een man, die bij het onderwijs zijn sporen reeds had verdiend en zo werd in September 1867, onder directeurschap van prof. C. P. Burger, de Leeuwarder R.H.B.S. geopend. BEDROEVEND Toentertijd verkeerde hier te lande het onderwijs in een bedroevende staat; met name dat voor kinderen van 12 tot 18 jaar. Er waren Latijnse en Franse scholen, M.U.L.O.- en kostscholen, maar de leermiddelen waren er gebrekkig, de onderwijs krachten onvoldoende en een alge mene regeling ontbrak. Tezamen beschouwd bestonden er voor de kinderen der gegoeden verschil lende scholen, gemiddeld op zéér matig peil; voor de grote schaar der burgerij was er nagenoeg niets. De „proefneming" van Thorbecke is volledig geslaagd. De burger scholen hebben aan duizenden een met hun aanleg overeenkomende degelijke opleiding geschonken. Zij C. P. BURGER in de eerste plaats zijn de oorzaak geweest, dat na de inzinking in de eerste helft en ook nog na het mid den der vorige eeuw, zowel de we tenschap als de nijverheid, de land bouw, de handel in ons land een tijdperk van bloei zijn ingetreden. In dit welslagen komt aan de Leeu warder R.H.B.S. het volle aandeel toe. Wie geregeld 's ochtends wat tijdig vóór achten op het Zaailand was, kreeg daar zijn vaste klanten te zien: van de Schrans kwam de Zaaijer, de natuurkundeman, jong en elastisch; uit de Schoolstraat, in trippelp.as „Sampie", de man van de planten en de dieren; uit de oude Doelesteeg Cohen, aardrijkskunde en staatsin stellingen, en uit de Bargesteeg de direkteur, met driftige stappen. De laatste drie allen klein van stuk, met bril en hoge hoed. Wij zelf kozen niet de Bargesteeg, maar twee hui zen meer west, de Hoedemakers- steeg. Deze heette in de volksmond de Jeneverscheur. Hij was zo nauw, dat een dronken man er aan weers kanten steun vond. JENEVERSCHEUR Acht uur vond men in Leeuwarden al te vroeg. Er waren wel meer din gen, waaraan de ouders hebben moeten wennen; bv. dat zij niet meer het recht hadden eigenmachtig hun kind van school te houden om te gaan schaatsenrijden. Er zijn Friese ouders, die het ijs belangrijker vin den dan de school. Uit de herdenkingsrede, die ik, op 13 October 1917, bij het gouden feest der school, in de Harmonie, heb uitgesproken, veroorloof ik mij een aanhaling: „Bij de zilveren her denking werd ik in deze zelfde zaal, voor een schaar van belangstellen den als deze, de feestrede uitge sproken door mijn onvergetelijken vader. Voorwaar met meer recht dan ik stond hij op deze plaats, die van den aanvang af de school had geleid en een zoo overwegend aan deel had gehad in haar buitengewo nen bloei. In deze rede verklaarde vervolg op pag. II Dik zeventig jaar geleden, in 1906, werd deze foto gemaakt van de leerkrachten van de Rijks HBS. Oudere lezers van onze krant zullen de dame en verschillende heren wellicht nog herkennen. Staande: de heren Engelsman, Mogendorf, Boonstra, bijge naamd Bitte, Kettner, Brederode, Brouwer, De Weerdt, alias De Puck, Poort, Van Bemmel, Bouwman, Vastenou, en Bogtstra. Zittend: Branbergen, Van der Wal, Ariens Kapper, Bubberman, mej. De Graaf, later mevrouw Van Meeteren, Middel en Van Rijn. voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de te februari dient het abonnementsgeld voor 'het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 3