WIJLAARDERBUREN BEDELAAR BLIJKT STILLE RIJKAARD "DOKTOR JAN" SCHREEF HERINNERINGEN De man van nu vervolg van pag. 1 dyk - dat wordt een deel van de nieuwe ringweg om Leeuwarden heen, die vlak achter het Tolhuis op de Groningerstraatweg uitmondt en aan de andere kant verbinding geeft met de reeds doorgetrokken Ald lansdyk. zeventig jaar geleden is geboren. Ook zijn vader zag op Wijlaarder- buren het levenslicht. Overigens kan de heer Boonstra zich niet druk maken over de nieuwe ontwikkelingen. "Er is toch niets aan te doen" zegt hij berustend Kurkemeer gewoond en nu moeten ze er nog uit op hun oude dag. Pal voor de ramen van hun woon kamer is het zandlichaam voor de nieuwe ringweg verrezen; nu moet dat woonhuis worden gesloopt, maar de schuur kan voorlopig blij- Op deze prachtige winterfoto van onze abonnee de heer Jelle Foppema zien we een van de boerderijen van het verdwijnende Wijlaarderburen - die van IJsbrand Miedema aan de zuidzijde van de Kurkemeer. Het autoverkeer van bijvoorbeeld Groningen naar Sneek, dat nu nog doorrijdt tot in de stad, zal over een jaar of vijf voor het Tolhuis linksaf kunnen slaan en dan via deze nieuwe weg en de "Verlengde" Aldlansdyk en de oude Aldlansdyk het Oostergooplein kunnen berei ken. Ten oosten van deze nieuwe weg, dwars door de weilanden heen, komt het net al genoemde nieuwe woongebied Camminghaburen, ten zuiden ervan, in de omgeving van het Kalverdijkje komen tal van sportterreinen, waarvan er enkele nu al zijn aangelegd. AANTREKKELIJK Met veel groen en waterpartijen zal het nieuwe gebied stellig wel een aantrekkelijk karakter krijgen, maar onvervangbaar blijft natuurlijk het ten dode gedoemde Wijlaarderbu ren. Sommige bewoners hebben er hun hele leven gewoond, zoals de heer H. Boonstra, die hier vier-en- en wanneer we met hem praten over het vroeger zo populaire wandelpad langs zijn woning vertelt hij, dat daar de laatste jaren al zelden of nooit meer gebruik van werd ge maakt "Er kwam hier al nooit meer een mens" zegt hij. "De mensen van nu wandelen niet meer; ze heb ben t.v., ze zitten maar wat thuis. Maar vroeger, ja vroeger Toen kwamen hier de jongelui in het land en toen wandelden hier allemaal ouders met kinderen om bij ons naar de ooievaars te kijken. Een attractie was dat toen, maar die ooievaars Zijn er ook al lang niet meer - ik denk, dat het laatste paartje hier in het begin van de oorlog is geweest - een paar jaar eerder heeft Bart Ster- kenburg ze nog op de film gezet." Neemt de heer Boonstra alle veran deringen rond Wijlaarderburen nogal berustend op, veel moeilijker kunnen de gebroeders Stienstra zich bij de nieuwe situatie neerleggen. Hun hele leven hebben de bejaarde broers in een boerderij langs het ven staan. Enkele tientallen meters achter die schuur wordt nu voor de broers een nieuwe bungalow ge bouwd. "Het is verschrikkelijk" verzuch ten ze. "Kijk, daar ligt onze mooie boomgaard tegen de grond en die weg beneemt ons alle uitzicht op de stad. Kort geleden konden we 's avonds alle lichtjes van de stad nog zien, het was een pracht gezicht, maar nu - man, hou er maar over op. ONVERMIJDELIJK Wijlaarderburen van de kaart. Het is jammer, maar onvermijdelijk. In een reeds veranderde omgeving kunnen we nu de restanten nog zien - nog even en zelfs dat kan dan niet meer en resten er alleen nog maar wat foto's van de situatie, zoals die eens is geweest. Zoals het ook slechts enkele afbeeldingen zijn, die ons nu nog herinneren aan wat eens dat schilderachtige Oud Panwerk was. Maar ja, zo gaat het nu een maal - sic transit gloria. 'Op 7 juni 1903 werd in de bedstee van een kop-hals-romp boerderij te Sorremorre een jongetje geboren van vier pond en drie ons. 'Wat zal daarvan terecht komen' verzuchtte moeder, Joen zij haar vierde kind zo hulpeloos zag liggen. Vader troostte haar met de opmerking: 'Het zal wel een vlugge worden, want hij is nu al een maand te vroeg'. Aldus de eerste regels van het on langs verschenen boek 'Doctor Jan, Memoires van een dierenarts', ge schreven en ook uitgeveven door een markante stadgenoot, Dr. J. Siebenga, flat 307 in Nijlanstate, telefoon 37776, giro 918188. BOEIEND BOEK De heer Siebenga, die in Heeren veen naar school ging, in Utrecht studeerde, o.a. in Oldeberkoop en Gramsbergen veearts is geweest en in Grouw woonde, voor hij, rus tend, naar Leeuwarden vertrok, was de grondlegger van de kunstmatige inseminatie bij runderen, maar het zijn waarlijk niet alleen de beschre ven ondervindingen bij dit belang rijke werk alleen, die zijn levensbe schrijving tot zo'n boeiende lectuur hebben gemaakt. Ronduit kostelijk is de wijze, waarop doctor Jan zijn merkwaar dige leven met z'n vele ups en downs en z'n talloze haken en ogen beschreef en wanneer we voor dit boek de geijkte term hanteren van het 'in één adem uitlezen', overdrij ven we niet of nauwelijks. Met name de tumultueuze studen tentijd van de auteur is buitenge woon boeiend beschreven en het zullen zeker niet alleen afgestu deerde veeartsen zijn, die zich zelf herkennen in de saillante beschrij ving van deze studententijd. Ook in de andere hoofdstukken van het boek komt de schrijver naar vo ren als een makkelijk en graag op de voorgrond tredende figuur, wiens impulsieve aard niet zelden tot han delingen leiddedie later werden be treurd. Het is een verdienste van 'doctor Jan, dat hij niet schroomt de eens gemaakte fouten zwart op wit toe te geven. Kortom: Doctor Jan, een heerlijk boek en veel leesbaarder naar het ons voorkomt dan het eerder van zijn hand verschenen "Zo denkt en schrijft dr. Siebenga over de vee houderij." Doctor Jan, prijs 19,50, is be halve bij de auteur zelf verkrijgbaar bij de drukker, die het voorbeeldig heeft verzorgd: Drukkerij Wielsma in de Ossekop in Leeuwarden. Der man van 'n Prisma. Fraai van model en uiterst precies. Wat wil 'n man nog meer? (Met enige vertraging binnengekomen bericht van onze speciale vers! >- gever te Maastricht) Maastricht, 15 Januari 1897 Alhier werd dezer dagen een man in het stedelijk gasthuis opgenomen, die eerst voor een bedelaar werd ge houden, doch bij wien later een vrij aanzienlijk bedrag in geld werd ge vonden. Het blijkt, dat men hier te doen heeft met een van die zonder lingen, welke soms de curiosa der Groote centra uitmaken. De man, zekere B.was 70 jaar oud en leidde steeds een leven van vrijwillige ont beringen en gebrek. HEIMELIJK Ofschoon hij niet bedelde, wist hij, door gierigheid en geldzucht gedre ven, van zijne geringe verdiensten met het merken van zakken, en ge steund door giften in brood en klee- ren bestaande, de belangrijke som van ruim 1500 frank heimelijk bij elkaar te krijgen. De man bewoonde sedert 13 jaar een klein kamertje, sliep op een bos stroo en onthield zich meestal het allemoodigste voedsel. 't Gevolg was, dat zijn geestelijke en lichamelijke krachten onlangs zoo waren afgenomen, dat opname in het gasthuis dringend noodzake lijk werd. Op verschillende ver moedens, dat hij een schat verbor gen had, welke vermoedens waar schijnlijkheid kregen, toen hij hard nekkig weigerde iemand op zijn afgesloten kamer toe te laten, I last gegeven de kamer te opener men vond in een kist niet minder dan negen zakjes met geld, in r schillende muntstukken gesortet id, ter waarde van 1500 frank ongeveer. De ontvangen giften, zoals klecren enz., werden door hem in geld om gezet, om zijn dierbaren schat te vermeerderen, terwijl de man de schamelste kleederen droeg. De goede behandeling en meer natuur lijke levenswijze brengen den m- derling reeds zichtbaar in een nor malen toestand.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 9