TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN Openbare Lagere School in de Schrans mg ftaqe.... óujouitet 13 Eind april 1935 werd deze foto gemaakt van de zevende klas van de Openbare Lagere School in de Schrans, de klas van meester W. van der Hoop, die we op de achter grond zien staan. We beginnen bij de rijen links: Jan van der Veen, Henk Borduin, Jopie Simonides, Jan Wolbers, Doutje Toussaint, Liesje Bos, Houkje Slaterus, Ali Banda, Trijntje Kalsbeek, Reino Wijnstra en Annie Hulst. Op de middelste rij: Tiemen Hesselink, Frits Mulder, Rommert Talman, Gerrit Fokkens, Jannes Dassen, Geerle Algera, Simen van der Meer, Johannes Boon en Jan Visser. Tenslotte op de bank vooraan rechts: Johanna van der Meulen, Hendrika Kamstra, Sijberen Huizin- ga, Gerrit van der Kooi en Rienk Rienks. Lezers klommen in de pen SCHOOL 8 IN DE EESTRAAT Door mijn broer werd mij 't Kleine Krantsje toegestuurd met de foto van School 8 in de Eestraat. En ja hoor, daar stond hij, met ponnie en matrozenpakje: Harmen v. d. Schuit! Die foto met juf Bosma, een rossige juf, maar altijd even lief. Ze woonde aan een streekje kleine huisjes bij de Noorderbrug. Ze was altijd even opgewekt en vriendelijk. Ik zat bij haar in de klas. Diverse gezichten staan me nog levendig voor de geest, ondanks dat het 60 jaar geleden is. Een stuk of zes ken ik er nog goed van, zowel meisjes als jongens. Het doetje toch wel wat als je die foto bekijkt. En enkele gebeurtenissen komen nog bij me op. Zoals het naar school gaan. Ik woonde in de Bleekerstraat en dan was het toch nog een einde lo pen naar school. Dus je moest altijd tijdig van huis. Maar het gebeurde ook wel eens datje wat later was, en dan was het hard lopen geblazen. Maar in die tijd was er nogal veel scheepvaart en aangezien we onher roepelijk over de Noorderbrug moesten, draaide brugwachter Plat, (een onverbiddelijke man) de brug open en daar stond je voor de neer gelaten bomen te wachten en zo doende kwam je wel eens een keertje te laat. In de wintertijd, met sterk ijs, was het eenvoudiger. Dan stapte je bij Camstraburen op het ijs en liep de gracht over en je was op school. Je behoefde geen Noorderbrug en Kiepeloop over. Ik weet nog best het vroor in de winter dat het kraakte en aangezien we allemaal kinderen van schlemie lige ouders waren, was een winter jas luxe, die bezaten we niet. En steeds op klompen lopen. Dan ging ik altijd vroeger naar school, want vanwege de kou, werd er een grote groep gevormd (voor schooltijd) en liepen we (allemaal op klompen), hossende de straatjes in de omge ving van de school door en dat maakte een herrie van je welste. Tegen negenen kwamen we weer bij de school aan met blozende gezich ten van het hossende lopen, de damp sloeg ons uit de haren. Ik ben met m'n twintigste jaar uit Leeuwarden vertrokken en in Den Haag verzeild geraakt. Maar wan neer ik ondanks zo'n vijf en veertig jaar Den Haag, Leeuwarden bin nenkom en vanuit de trein het woord Frico zie staan, voel ik me weer thuis. Den Haag H. v. d. Schuit. VAANDRIG NA WIJN In t Kleine Krantsje nummer 301 vraagt de heer Binsma uit Winscho ten iets over vaandrig Nawijn. Ik heb wel een vaandrig Nawijn ge kend, die omstreeks 1928 in dienst was en ik heb deze later nog als reserve-officier gekend. Ik ken die hele familie. De heer Nawijn, die ik bedoel, was geen zoon van een on derwijzer, maar van een predikant. In 1906 stond deze gereformeerde predikant in Oosterbierum en hij heeft daar het huwelijk van mijn ou ders kerkelijk bevestigd. Ds. Na wijn is tamelijk jong gestorven en het grote vaderloze gezin is in Leeuwarden komen wonen achter aan in de Gysbert Japixstraat. Ik ben daar later veel op bezoek ge weest met mijn ouders. De vroegere vaandrig (het was Ga- be) had later een functie bij. ik meen, de Raad van Arbeid. Hij is echter overleden. Zijn jongste broer woont hier nog in Leeuwarden. Leeuwarden B. Winsemius ST. NICOLAAS-MANDJE Als aanvulling op mijn stukje met betrekking tot school 8, wilde on dergetekende het volgende nog even vermelden. Al enkele weken voor St. Nicolaas werd door 6 klassen een liedje inge studeerd, omdat op de verjaardag van de Sint in de Harmonie in Leeuwarden ten bate te geven. Op de Sinterklaasdag waren we vrij, d. w.z. 's morgens gewoon om 9 uur op school present en na het uitdelen van een nummer, dat elk kind ont ving, ging iedere klas onder leiding van meester of juf op pad naar de Harmonie. Daar aangekomen stel den we ons in carreé per klas op en werd het ingestudeerde liedje ge zongen, waarbij verder geen mens aanwezig was. Eerst de le klas en vervolgens tot de 6e. Ik weet nog best dat wij (de 2e klas) het liedje: Het is het paard van Sinterklaas, stippe stap zongen. Als dan alle 6 liedjes waren gezongen, haalden we de nummers, die we 's morgens op school hadden gekregen te voor schijn en moesten we per klas naar voren komen om ons St. Nicolaas-mandje, wat correspon deerde met ons nummer in ont vangst te nemen. En dan ging ieder op eigen houtje terug naar huis met het gevulde mandje. In dat mandje zaten dan een taai-pop, een zakje met suikerbeestjes, een speculaas popje en een zakje met knikkers. Maar wat stevast niet ontbrak was een katoenen hemd, gemaakt door een of ander naaikransje. Dat hemd trokken we meest al (een eindje van de Harmonie) aan, over onze kleren heen en sabbelend aan de taaipop gingen we naar huis. Wat wel een potsierlijk gezicht was. Den Haag H. v.d. Schuit

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 13