VOOR VEERTIG CENT BESSENWIJN BIJ KRUIDENIER OP DE HOEK 'T KLEINE KRANTSJE HERINNERINGEN HENDRIK BURGER Fa. J. Kruize en Zn. REFORMPRODUCTEN EN SPECIALITEITEN 3 En een héél prettig adres voor Societas Corantalia. - De 28e ja nuari 1880 is te Leeuwarden door een paar burgerscholieren opgericht de vereniging Societas Corantalia. Twee schriften met de bijgehouden reglementen zijn nog in mijn bezit. De vereniging stelde zich tot doel: "in het bezit te geraken van een prachtige verzameling couranten en daardoor de kennis der geschiede nis, zowel binnen- als buitenland- sche, der letterkunde, der politiek enz. in Nederland aan te kweeken". GEWELDIGE GROEI Het op die dag vastgestelde Regle ment ("Staatsblad No. 1") hield rekening met een geweldige groei der vereniging: Er zou een hoofd bestuur zijn en een bestuur, voorts leden, eereleden, hoofdagenten, onderafdelingen, zelfs een vereeni- ging van te Leeuwarden gevestigde hoofdagenten. Er waren echter nog maar twee leden; althans het Reg lement is ondertekend: "J. U. v. L., praeses; H. B., ab-actis; J. U. v. L., Ie quaestor; H. B., 2e quaestor; H. B., vijfde lid!" In de talrijke verga deringen, die in het eerste jaar zijn gehouden, werden nog een elftal Besluiten en Reglementen vastge steld waarin telkens weer wijzigin gen zijn aangebracht. Ieder halfjaar was er nieuwe bestuursverkiezing. De middelen, die de vereniging ter bereiking van haar doel aanwendde, waren: "A. wettige, B. onwettige middelen". Het berucht geworden art. 4 (van Staatsblad No. 1) luidde: "De onwettige middelen zijn voor namelijk expedities voor het weg kapen van zaken, die der Vereeni- ging geschikt voorkomen". Ik her inner mij, op een Zondagmorgen voor mijn vader een brief te hebben gebracht naar het station, de enige plaats, waar op die dag een brieven bus werd gelicht. Daar aangeko men, zag ik mijn vriend, de praeses-eerste quaestor, bezig met een zakmes in de sleuf van de brie venbus te peuteren. Op mijn vraag, wat hij daar uitvoerde antwoordde hij, zonder om te kijken: "artikel 4". Boeten (van 2,5-15 cent) wer den opgelegd wegens te laat komen of wegblijven van de vergaderin gen. Ook werd boete betaald, wan neer men drie maal tot de orde werd geroepen wegens het gebruik van "ongepaste uitdrukkingen, als vloek- en scheldwoorden, grove be- leedigingen, of een der woorden: president, secretaris, penningmees ter enz.Men ziet, dat de oprichters zowel bij de staatsinstellingen als bij de studentengezelschappen in de leer waren gegaan. ONHOFFELIJK De ereleden werden niet overdreven hoffelijk behandeld: Art. 42 gaf hun het recht, voor zich het Reglement over te schrijven.' Terwijl gewone leden werden beboet, als zij drie maal tot de orde waren geroepen, bepaalde art. 11 van het Reglement' van Orde: "wanneer eereleden of hoofdagenten éénmaal tot de orde worden geroepen, betalen zij een boete van 0.05. Gebeurt het twee maal, dan moeten zij de vergadering verlaten". Ook mochten gewone leden stukken uit de verzameling gedurende veertien dagen ter lezing ontvangen; "eereleden, hoofdagen ten en anderen" daarentegen slechts acht dagen. Of op deze zeer origi nele voorwaarden velen naar het erelidmaatschap hebben gedongen, is mij niet bekend. Het ledental is, als ik mij wel herin ner, tot zes of zeven aangegroeid. Ook hebben welwillende familiele den en vrienden zich het hoofd agentschap laten aanleunen en de vereniging met kleine, ook wel met belangrijke schenkingen bedacht. VERZAMELING Aldus is een lijvige verzameling kranten (van elk één exemplaar) bij eengekomen, die in enige reusach tige portefeuilles (van de tekenles) werden bewaard. De vergaderingen werden doorgaans bij ons thuis ge houden waar de krantenverzame ling berustte. In de winter zaten wij, in mijn onverwarmde bovenka mertje aan de tuin, met de kragen van de overjas op, te debatteren, te verkleumen en zo hard mogelijk aan onze lange pijpen te dampen. Corantalia heeft het op haar gewe ten, dat ik eens in een hoogst onge wone staat ben thuis gekomen. Wij hielden, vier man sterk, een avond vergadering ten huize van Johannes Ulbo van L. In tegenstelling tot de gewone soberheid van onze bijeen komsten werden wij hier onthaald op bessenwijn. Deze ons nog niet bekende drank had een wonderda dige uitwerking. Hij bracht ons niet alleen in een bijzonder prettige stemming, maar had ook een gun stige invloed op onze werkzaam heid, die, zoals reeds duidelijk is gemaakt, bestond in redeneren, be togen, debatteren. Soms oreerden wij alle vier tegelijk. Deze gunstige invloed ontging ons niet, zodat, toen de aangeboden fles was ge legd, Johannes Ulbo verlof kreeg, de vergadering te verlaten om bij de kruidenier op de hoek voor de somma van veertig cent - uit de kas van Corantalia! - een tweede fles te kopen. Zulke winkels gingen in die tijd niet voor tien uur dicht. Toen ook deze fles zijn plicht had gedaan, hebben wij - ditmaal uit eigen middelen (de persoon een dubbeltje) - een derde fles laten aanrukken. SUIZEBOLLEND Hoe het mijn medeleden is gegaan, weet ik niet meer; maar ikzelf ben al suizebollend, naar huis getuimeld. Het was half elf; de familie zat in de tuinkamer om de ronde tafel. Mijn binnenkomen was luidruchtig en maakte al de anderen sprakeloos; zodat ik mij er toe bepaalde, om de tafel heen te dansen; ze allemaal achtereenvolgens op het hoofd te tikken; te verkondigen, dat het hier een vervelende, saaie boel was en naar bed te verdwijnen. In 1882 liep de vereniging op haar laatste benen. De oprichters en de meeste andere leden vertrokken naar de akademie. De krantenver zameling is beland in de Universiteits-bibliotheek te Am sterdam. Mogelijk is zij daar nog aanwezig en gaat zijin de geest van Corantalia's stichters, nog steeds U weet wel: tussen Voorstreek en Eowal Wortelhaven 85 "Je kanne mij meer vetelle, mar wat er allemaal afbroken wud in- ne stad, man het is niet mooi meer. Mutje oplette, straks gaan dizze ouwe huuskes vannet Hoek- sterpad er oek nog an en dan kan ne je segge, dat er niks meer over is van dizze hoeke vanne stad. Trouwes, het staat vanzelf oek al niet meer bij mekaar, sun gloednij rusthuus at je daar siene en dizze ouwe woninkjes. Mar ja, wie bin- ne wij, dat we er wat an doene?" voort met het aankweken van de taal-, geschied- en letterkundige kennis in Nederland. voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdagtot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 3