FOTO DIKKEN EN HULSINGA DIE TWEE UIT DE SCHRANS HET DRAMA VAN FETTJE IN WEIDUM VOOR DE RECHTER IN MEMORIAM JUF HAMMING BEDRIJVIG LEEUWARDEN 4 5 Zou het vaak voorkomen, dat mensen hun bestaan vinden in wat eens hun hobby was? Voor twee stadgenoten werd de droom van hun jeugd een verheugende realiteit: Harry Dikken en Gerrit Hulsinga maakten hun bestaan van hun grote liefhebberij, de fotografie. Als "Foto Dikken en Hulsinga" zijn ze alweer een aantal jaren gevestigd in een pand in de Schrans, op een paar passen van de overweg. En er zullen maar weinig Leeuwarders zijn, die nog nooit van Dikken en Hulsinga hebben gehoord, want in die betrekkelijk korte tijd van hun bestaan hebben ze al aardig de fotografische ketel beroerd. komt er de laatste tijd steeds meer in en ook de afdeling technische foto grafie breidt zich meer en meer uit. Daarnaast zijn de heren Dikken en Hulsinga al geruime tijd geleden ook op de fotohandel overgegaan. terwijl zij zich met hun werkterrein niet bleven beperken tot Leeuwar den alleen - letterlijk overal in de provincie kunnen we ze fotografe rend tegenkomen, óf Harry Dikken, óf Gerrit Hulsinga, óf een van de leden van het personeel, want voor "die twee van de Schrans" zelf werd het werk langzamerhand wat te veel. zodat het jonge en ener gieke bedrijf nu ook drie werkne mers telt. Wat zullen ze er in Weidum en wijde omgeving een schande van gesproken hebben - maar voor die arme Fettje de Graad was 't een drama, zonder meer. Was het avon tuurtje zonder gevolgen gebleven, dan had geen haan er naar gekraaid, maar nu hoorde de hele wereld er van. Iedereen immers mocht op die ja nuaridag in 1803 de zitting van het Provinciaal Geregtshof van Fries land bijwonen en daar werd, via de tenlastelegging, alles haarfijn uit de doeken gedaan: 'dat Fettje Frederiks de Graad, ge boortig van de Lemmer, wonende te Weidum, oud 29 jaaren in de maand Januarij 1802 vleeschelijke ge meenschap met een mans persoon heeft gehad en naa dien tijd gewee- ten heeft, dat zij zwanger was, zijnde vervolgens nog bevestigd in dit haar denkbeeld. Dat deze gevangenschap heeft* voortgeduurd tot October 1802, dat de Gevangene als meid bij den Old Professor Henricus Verschuur te Weidum wonende, 's morgens van den 5e October op het secret aldaar is gaan zitten, zeer pijnlijk in haar ligchaam zijnde, dat de Gevangene aldaar een zeer langen tijd is blijven zitten en wel zoo lang, tot haar iets, hetgeen zij klaarblijkelijk konde weeten een kind te zijn, ent geen ook werkelijk bij visitatie gebleeken is een voldra gen kind van vrouwelijke kunne te zijn, hetwelk in of na de geboorte geleefd heeft, ontvallen was in den drék van het secret, dat de Gevangene daarop voelde sterk te vloeijen, dat de Gevangene van het secret in huis gegaan is, zijnde het toen on geveer half negen uur 's morgens, dat de Gevangene er tegen geweest is, dat de Chirurgijn van Jorwerd, die ontboden was bij haar zoude komen, dat de Gevangene niet eerder dan 's namiddags ongeveer drie uur aan Margaretha Verschuur gezegd heeft, dat haar op het secret iets was ontvallen, dat de Gevangene vervolgens ver lost is van de nageboorte, welke zij in het geheel heeft berold in een blauw boezelaar Schorldoek. aan haar, Gevangene, toebehoorende en op haar. Gevangenis kist gelégd, dal die nageboorte alzoo in de Schorldoek berold gevonden is, lig gende op deze. Gevangenes kist, dat de Gevangene op den avond van den zelfden 5en October 1802 met het Weidumer Schip gebragt is naar hare moeder te Leeuwarden, van waar zij naar Amsteldam is ge vlucht'. Ja, ja, dat loog er dus allemaal niet om en het zal iedereen op de zitting duidelijk zijn geweest, dat Fettje niet zonder straf de deur uit kon. Het Hof veroordeelde haar dan ook 'omme bij den Scherpregter op het Schavot geleidet. aldaar ruggelings aan de paal gebonden te worden, hebbende in haare armen ecne pop- pe, in lappen gewonden, en alzoo te staan een vierendeels uur.' Voorts werd Fettje Frederiks de Graad uit Friesland verbannen voor een tijd van zeven jaar. Het bericht van het overlijden van mevrouw Hinke Hamming - "Juf Ham ming" - zullen heel veel oudere Leeuwarders als een schok hebben ge voeld; zeker nu het in deze Sinterklaastijd kwam - was het niet Juf Ham ming, die tientallen jaren als een prachtige koningin schitterde in de Sinter klaassprookjes voor de schoolgaande jeugd? Juf Hamming - wie heeft haar niet gekend. Vijf en veertig jaar is zij onder wijzeres geweest aan de "Tuuntsjeskoal", de school in de Arendstuin en honderden jonge stadgenootjes heeft ze daar in de klas gehad. Stellig de meesten van deze nu groot geworden Leeuwarders bewaren de prettigste herinneringen aan hun zo populaire juf. Buiten de school was Juf Hamming niet alleen in de Sinterklaastijd zeer actief: lange jaren heeft zij zich als penningmeesteresse voorde Bond van Onderwijzers verdienstelijk gemaakt. Ook voorde Geheelonthouding heeft zij heel veel gedaan. Zelfs in het Bejaardentehuis Greunshiem, waar zij de laatste twaalf jaar heeft gewoond, heeft Juf Hamming zich ondanks haar vergevorderde leeftijd in verschillende functies bijzonder ingespannen - daar was zij dezelfde innemende persoonlijkheid als eerder op school. Juf Hamming - zij overleed de vorige maand nog geheel onverwacht - is zes en tachtig jaar geworden. Harry Dikken (foto: Hulsinga Gerrit Hulsinga (foto: Dikken De heer Hulsinga (42), geboren in Huizum, is tien jaar typograaf ge weest op de drukkerij van de Erven Koumans Smeding aan de Voor streek - naar eigen tevredenheid, dat wel, maar toen hij een kans kreeg werkzaam te worden in de vakfotografie greep hij die kans met beide handen aan. GROTE HOBBY Het fotograferen was voor Gerrit Hulsinga altijd al een grote hobby geweest en hij had al een cursus aan de Nederlandse Fotovakschool ge volgd, toen het definitieve besluit viel het vak van typograaf te verrui len voor dat van fotograaf. Voor de heer Dikken (30), geboren te Ootmarsum, was het fotograferen in z'n jongensjaren eveneens een grote liefhebberij en voor hem was het geen wonder, dat hij al vroeg als beroepsman de handen uit de mou wen kon steken, eerst bij Foto Vaka in Leeuwarden, daarna bij Fenno Schoustra's Publiciteitskantoor en dus ook bij ons eigen Kleine Krantsje en vervolgens bij een foto zaak in Hengelo. Ook hij verwierf de nodige vakdi ploma's en na zijn terugkeer naar Leeuwarden kwam de dag, dat Dik ken en Hulsinga elkaar vonden: op de eerste augustus 1970 startten zij hun eigen fotozaak op een boven huis achter in de Schrans. De heren bemoeiden zich toen nog niet met de fotohandel; uitsluitend het fotogra feren zelf was hun werk en met name in de bruidsfotografie, waarin Gerrit Hulsinga toen al een rijke er varing had, vonden zij emplooi. Op de eerste april van het jaar daarna kon Foto Dikken en Hul singa een piepklein pandje bezetten aan de andere kant van de Schrans, vlak bij de overweg; het was een fragment van het forse winkelpand, waarin Piet Veelders al een kleine vijftig jaar z'n druk beklante siga renzaak had. Vier jaar later betrokken de heren Dikken en Hulsinga het gehele pand na het plotselinge overlijden van de oude heer Veelders, die toen juist had besloten zich terug te trekken in een bejaardentehuis. BRUIDSPAREN En nu kennen we Foto Dikken en Hulsinga op die plaatsalsof de zaak er altijd al was geweest en zeker in de honderden loopt het aantal bruidsparen, dat zich door Dikken en Hulsinga liet vereeuwigen op "de" grote dag. Nu nog vormt de bruidsfotografie een belangrijk onderdeel van het werk (de heer Hulsinga, die dus het langst meeloopt in dit vak, schat, dat hij meer dan vijf en twintig hon derd, misschien zelfs wel driedui zend bruidsparen heeft gefotogra feerd!) maar de atelierfotografie

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 5