MERKWAARDIGE VONDST ABONNEE: BRIEF UIT DONKERE OORLOGSTIJD Fries zuivel is zuivel op z'nbest. Frico maakt t al sinds 1898 UIT DE DOOS MET SNIEPSNAREN 7 Een dezer dagen deed een van onze abonnees een merkwaardige vondst. Op de plaats, waar op de Nieuweburen het gebouw van de vroegere Muziekschool afgebroken werd ontdekte hy tussen het puin een brief, die vier en dertig jaar geleden, midden in de oorlog, werd geschreven door een vader aan zijn zoon. De vader schreef de brief in het holst van een juninacht, terwijl hij "op wacht" stond in het stadhuis, de zoon was wellicht in Drente tewerk gesteld. De inhoud van de brief is typerend voor die turbulente oorlogstijd en stellig voor veel lezers, die deze jaren zelf hebben meegemaakt, rijst het beeld van die donkere dagen door het geschrevene weer helder op. Leest u, over onze schouders heen, maar eens met ons mee. BESTE HENK. Het is thans middernacht en juist 3 uur op de klok geweest. Wij zijn hier met ons tweeën op wacht in het Stadhuis. Mijn collega ligt op een stuk of wat stoelen te slapen en toen dacht ik maar eens even een brief te tikken naar je. Wij hebben het bij zonder goed getroffen in Drente en steeds mooi weer gehad, vandaag was het direct veel minder. Wij hebben overal ook erg veel genoten, zoodat we nu wel blij zijn, dat maar eens een paar dagen zijn gegaan. Maandag zijn we dan op de Ruiner- weide geweest en hebben daar ook geslapen. We zijn toen dinsdag morgen naar de Bergen gelopen en zijn eerst bij Timmer gejweest en zijn te ongeveer 11 uur naar Opa gegaan. Het duurde toen niet heel lang, of ook Oom Geert met Tante Tiena kwamen daar ook per rijwiel, terwijl na de middag ook Oom Hendrik met Tante Appie daar kwamen, dus dat was al een heel gezelschap. Nu ze hadden bij Opa bij uitzondering er zeer goed gere kend op visite en was het tiptop in orde. Oom Hendrik en Oom Tinus hebben ons per rijwiel naar Meppel gebracht en konden ze elk een rij wiel weer mee terug nemen, zoodat dezaak nu in eens af was. We waren te ongeveer 8 uur thuis en alles was daar ook goed. Femmi had van Theun een brief ontvangen en had hij geschreven, dat hij nu de stukken in handen had voor verlof op 9 Juni a.s. zoodat dit zonder bijzondere voorvallen wel in orde zal zijn. Ik ben vandaag ook al op het Gew. Arbeidsbureau geweest voor Rie- mer en heb toen tevens even gein- formeerd naar het eventueel verlof van je en dat is dunkt me wel in orde. Zoojuist van 12- tot 2 uur ben ik op stap geweest met 2 van die hulp politie, die zoogen. K.K. van die oppassers uit Ommen, om die menschen die onder water zijn op te sporen. Nu we zijn bij 5 huishou dingen geweest en uit bed gehaald, doch niets gevonden. Ze waren dan ook niet weer van plan om direct des nachts er op uit te gaan. Dat kan naar hun inzicht ook even goed des daags. Ik ben wel blij dat ik een paar uur met ze ben meegeweest, want nu weet ik met een ook hun opdracht en hun opvatting. Tevens weet ik nu welke menschen ze zoeken en ben ik in elk geval bij hun bekend als een zeer goed dienst geleider, want de eene was een Drent en heb ik maar wakker mee Drentsch gesproken. Ze worden vanzelf wel kalm als ze toch niets vinden en van het Ar beidsbureau hebben ze steeds de ad ressen verkeert. Dus als het zoo blijft, dan kom je a.s. donderdag naar Leeuwarden en blijft eerst de Pinksterdagen maar over en kun je daarna wel druk mee helpen te hooj- en, want dan gaat dat ook aan en is er wel werk voor je. We hebben vandaag direct een pakje naar de jongens gestuurd en ook tevens een paar fleschjes voor Tryn, die zal je daar wel bezorgen hè? Gini zal je morgen ook een brief schrijven en zal ik haar vragen of ze er deze bij wil doen. Albert is vandaag al weer naar Oostermeer gegaan en komt daar Maandag pas weer van terug, want hij heeft Vrijdag te Bergum en een Zaterdag te Drachten een Klant, dus dat komt aardig geschikt voor hem uit. Hij heeft vandaag 100 gulden van de Baas gehad als dividend en is zijn week dus wel weer goed. Henk we rekenen erop, datje altijd een voor dracht doet op de trouwdag van FEM. Ik heb Albert ook opgedra gen, dat hij iets doet en zoo moge lijk met Anneke te samen een sa menspraak. Dus dat komt wel in orde Henk? Nu Henk ik wordt zoo afgelost en zal de brief sluiten en groet je by deze, we zullen hopen tot a.s. Don derdag en dat we dan een genoeg lijke dag zullen mogen hebben. Dag Henk, tot ziens jongen, groe tend, uw u liefhebbende Vader. Typische herinnering aan de donkere oorlogstijd: het aanplakbord bij de Vrouwenpoortsbrug. "En Gij waar waart Gijtoen in Europa de klappen vielen?"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1977 | | pagina 7