DICKVANDERHEIJDE IRfREKLAME TERUG OP DE PUT NA LANGE LANGE JAREN „LA VENEZIA" Rabobank Zoekt U verpozing "Ik spaar bij de Rabobank, dan heb ik altijd geld en goede raad bij de hand" 11 1876 JORDAN Dameskapsalon DEPOSIT AIRE "KERASTASE" Ger. Doustraat 31 Telefoon 25883 adviesbureau voor rëklame en publiciteit jozsf israëlsstraat 10 leouwardsn 05100-24984 DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT Frans Dikke schei, wonende bij de Kazerne boven Damstra, klaagt, dat Tetje Polsma, eveneens wonende bij de kazerne een pot gevuld met secreetmest en later een bak met asch ledigde op de openbare straat bij een boom voor zijne woning. Onderhou denis niet wel bij het hoofd). Swarts rapporteert dat de zoon van de Wed. Wesselman bij de Meelbrug is in het water gesprongen, maar onmiddellijk door een irnbij liggende schipper is gered. De aanleidende oorzaak is, dat hij leidende was aan zware koortsen. Jan van Kuik, arbeider, wonende Opgang Nieuweburen, klaagt, dat een lange bleeke persoon met donkere oogen op zijn naam met een bedelbrief bij den Heer Draaisma Valkenburg is ge weest. Om 1 uur is de dienstmeid van den Deurwaarder Bloembergen Santee in het water gesprongen op het Heerenwaltje, doch direct gered. Oorzaak onbekend. Agema, wonende aan de Noordersingel geeft kennis, dat hem hedenmorgen ontloopen is, een klein langharig bont hondje, met lange ooren en pluimstaart, dat hij wilde verdrinken, als ver wonende alle kenmerken van hondsdolheid. I Hofman wonende in de Bollemansteeg geeft kennis dat een jon gen van Oosterhuis genaamd Frederik mede aldaar wonende, een glasruit bij hem heeft ingeworpen ten bedrage van 60 cents. Gisterenavond werd er assistentie van de policie ingeroepen ten huize van Feddema, wonende in de Kleine Kerkstraat, omreden dat de kleindochter van genoemde Feddema, welke doofstom en, volgens zeggen van Feddema, krankzinnig is, daar ten huize grove ongeregeldheden pleegde. De Inspecteur Tuinenburg die zich hiervan heeft overtuigd, heeft bedoelde kleindochter op dat oogenblik in een kalmen toestand bevonden. Feddema, die alstoen te kennen gaf bezworen te hebben zijne kleindochter uit zijn huis te zullen verwijderen, is hedenmorgen bij den Heer Commissaris van Policie gekomen, en is hem door Z.E.Gestr. onder 't oog gebracht, dat hij als groot vader, daar zij ouderloos is, verplicht is voor haar te zorgen, waarop Feddema antwoordde hij nimmer van zijn eenmaal genomen besluit afweek'zoodat hij hedennamiddag een briefje aan den heer Commissaris heeft gezonden, het bericht inhou dende dat hij ter voorkoming van ongelukken aün zijn besluit gevolg had gegeven en zijne kleindochter GSpan buiten de deur had gezet. Omstreeks 6 uur is meergemeld meisje door Rienstra in de Kleine Kerkstraat bevonden, staande vóór de woning van Feddema en omringd van een menigte menschen, die haar naar de wacht gebracht heeft vanwaar ze door haar broeder Sije Span slagtersknecht, wonende op de Eewal is weggehaald, die haar voor dezen nacht in een logement zou brengen, opdat er omtrent haar verder kan worden beschikt. Door Dinia aangehouden en terbeschikking van den Heer Com missaris van Policie gesteld de persoon van Ate Jorritsma. oud 44 jaren, van beroep arbeider, wonende te Franeker, die zich schuldig maakte aan het misdrijf van bedelarij aan de woning van Van der Weerd in het Zaailand. Bedoelde persoon heeft getracht zich in het Armhuis te Franeker te doen opnemen, hetgeen hem echter volgens zijn zeggen was geweigerd. Door den politiedienaar Kramer gerapporteerd, dat hij ter assis tentie was geroepen bij Hartkamp, winkelier wonende op de Gedempte Keizersgracht, uit hoofde er een huiselijke twist was tussen vader en zoon, en laatstgenoemde vreezei ijk tegen zijn ouders op stond. Door tussenkomst van Kramer is zooveel mogelijk de huiselijke rust hersteld. Israël Zendijk koopman wonende op de Wissesdwinger, klaagt dat vrouw Metz, wonende op de Nieuweburen hem heeft uitge scholden Zwijn, en verweten dat hij een goteling bij haar, uit haar huis heeft gehaald, en dat hij zijn vrouw die 4 jaren dood is, heeft vermoord. Getuigen vrouw Linnewiel, en een Zoon Split, beide wonende in de Wissesstraat. Vrouw Wierda wonende op den hoek van de Modder, klaagt, dat de knecht van den Apotheker v. d. Meuten, haar hedennamiddag in haar eigen huis heeft geslagen en haar Oorijzer vernield, omdat zij een hondje dat ze voor drie weken van een buurvrouw kreeg, en dat hij beweerde zijn meestter te behooren, niet aan hem maar welaan den eigenaar zeiven wilde afgeven. Genoemde knecht moet naar zij meent Stoker heeten, op de Groeneweg szmwza vervolg van pag. 3 griffie te blijven werken, als volon tair, met een klein traktementje, en dit heeft De Roos nog zeventien jaar "volgehouden. Het moet bepaald zaterdag zijn, want van alle kanten gaan er man nen de Sacramentstraat in, naar de synagoge. Oudtijds heb ik dat ge bouw niet durven binnengaan. Bij ons, jongens, had het een roep van ongastvrijheid. Als je even je pet afnam, heette het, spuwden de jo den op je hoofd. Nu trek ik de stoute schoenen aan en wandel met de stroom naar binnen. Er is veel ge gons van stemmen; maar iets on vriendelijks gebeurt er niet. Het is er stampvol; de meeste mannen in donkere kleren, allen met de hoeden op. Er wordt gegalmd en ook, door één hoge mannestem, prachtig ge zongen. Maar toch voel ik mij opge lucht als ik weer behouden op de Put sta. Kijk, daar op de stoep van nummer 15 staat de groenteman en, in de open deur, onze oude juf, met gou den oorijzer en witte muts. Zij zijn in druk gesprek. Reken maar, dat daar goed Luwaddes wordt gepraat en aan Leeuwarder humor geen ge brek! Zie juf eens hartelijk lachen om een kwinkslag van de groente man. Hij is o, zo'n oude vriend van den huize. Wat heeft hij, bij jufs begrafenis, op het kerkhof aan de Spanjaardslaan, staan huilen, die lange, oude man. Juf heeft de huisdeur op een kier staanIk kijk om de hoek; kinderge joel schatert op uit de tuin. Ik sluip op mijn tenen door de gang en gluur door de brede glazen tuindeur. Een fleurig tafereel! Mijn zusjes spelen croquet op het grintveld. Er zijn vriendinnen en er zijn nichtjes te logeren. Moeder komt uit de tuin kamer met een schaal met taartjes. Allen laten zij de ballen in de steek en rennen naar de taartjes, met een gejuich alsof elk van haar het spel had gewonnen. Mijn hart juicht mee; ik heb de hand aan de deur knop. Zal ik meedoen aan de taartjes-storm? - Arme, oude baas! Denk om je fatsoen en om je gladde kruin. Wou je de kneppel zijn in het hoenderhok? of misschien een tweede Levy Meyer? - Maar daar voor ontbreekt je de lange baard. De jeugd van heden heeft-wel eerbied voor de ouderdom, o ja, maar op een afstand. Ga maar naar huis met je tachtig jaren en neem een goede raad aan; Kom niet weer terug op het dodenpleintje, waar niemand je meer kent. gekJ en goede raad Een gezellig zitje in een rustige sfeer biedt U onze nieuwe mo derne ïjssalon VOORSTREEK- 87 LEEUWARDEN Wij serveren een heerlijk kopje koffie, thee, diverse ijssoorten en koele dranken Xa Venezia" kwaliteit

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 11