VfMFffA Brillen Oogmeting Contactlenzen Friesland Bank I VOOR VAKOPTIEK Uw eigen bank Lezers klommen in de pen HET SCHOOLPLEIN Toen op 10 september 1928 de eer ste steen gelegd werd van de Konin gin Emmaschool aan het eind van de Willem Sprengerstraat beseften wij, als jeugd van het Oldegalileën en omstreken niet, welk een stuk re creatie daar voor ons zou ontstaan. Tussen schooltijd was het voor de schooljeugd, maar daarna was het voor de jeugd van diverse buurten. Als het weer goed was werd er ge kaart, gevoetbald, gekaatst en nog heel veel meer. Zondagsmorgens was er vaak potje kaatsen, waaraan dan goede kaatsers meededen, zoals de gebroeders Van der Woude, Ike Schiphof en Swart. Ene Jaap Brouwer (Valk) kwam eens op het plein om te trainen voor de loop door Huizum (3800 meter) en vroeg of wij mee wilden doen. Nadat een hele groep van start was gegaan bleven wij met drie man over, van wie ondergetekende er na een uur de brui aan gaf. Rinze Kooi- stra (jong overleden na een ongeval) hield het nog een kwartier langer vol. Zowaar kon ik het tot een zesde plaats brengen. Gradus Castelein was doorgaans de eerste, terwijl zijn broer Luwe Castelein ook ongeveer op de 6e of 7e plaats eindigde en Jaap Brouwer tweede werd. Het voetballen werd echter het Dit zijn de leden van de buurtcommissie, die voor de jeugd van het Olde galileën en omstreken feesten organiseerde. De namen van de heren staan in het stukje hiernaast. Nieuwestad 15 Leeuwarden Telefoon 23966. meest bedreven op het plein en wel met een rubbersponsenbal - Sjoerd Westra (overleden) incasseerde van ieder vijf cent voor een nieuwe bal of een kapotte ruil. Daar is door velen het voetballen geleerd en dat het soms ook wel eens fel was kunt U begrijpen. Nu is het Plein in tweeën gedeeld, zoals ik heb gezien en aan het Oldegalileën wonen geen kinderen meer. Dat was voor bijna vijftig jaar wel anders. Het was toen een zeer volkrijke en met veel kinderen gezegende om geving want in ieder gezin waren bijna altijd wel zes of zeven kinde ren. Als je dan een buurtje had als de Steenhouwerij, waar zo'n achttien of twintig woninkjes stonden en het Kloosterburen, dan begrijpt U wel dat het er wel druk kon zijn. Maar er was ook een buurtvereni ging die haar jaarlijkse spelen voor de jeugd organiseerde en ook op het Plein. Het kuipje-steken was er bij en zaklopen en dat waren hele leuke attracties. Omdat ik nog een foto vond van het bestuur dat deze spelen regelde, meende ik dit stukje over het plein te moeten schrijven. Hier zijn de namen van de leden van het feestbestuur; achter: Jan Landstra, Boontje midden: Cornelis Bakker (mijn vader). Bouwe Smeding, Ponjee, Suk; voor: Jan Elzinga die een hoge ouderdom bereikte en naar ik meen nooit anders gewoond heeft dan in het huisje tegenover de Lelie straat, hoek Pan werk. pende voorstelling van twaalf uur af. Na elke episode van de film kwam dat stempel op het doek met bijvoorbeeld acte 3 is vervallen. Dan moest je eruit. Je kwam hal verwege de film binnen en moest er halverwege weer uit. Dan bleven we naar wat zitten, tot we de film twee keer gezien hadden. De bio- Leeuwarden Jac. Bakker NIEUWJAAR-WENSEN Als jongen van een jaar of twaalf ging ik met een neefje langs de tan tes op Nieuwjaarsmorgen om Oom en Tante Nieuwjaar te wensen. Dat was een hele wandeling om alle tan tes te bezoeken, en dan kregen we hier een stuiver en daar een paar centen, naar gelang de gulheid van de tantes Het was natuurlijk om het geld te doen en met dat geld gingen we zondagsmiddags naar de Leeu warder Bioscoop op de Nieuwstad. Voor een paar dubbeltjes waren we binnen. Ik herinner het me nog goed: we waren gek op een Tom- Mix-film. Dan kwamen we een uur of twee bij de Bioscoop aan, na een kaartje te hebben gekocht met een groot blaüu stempel erop. Dat stempel gaf aan wanneer je er weer uit moest, want het was doorlo scoop was dan zo'n zondagmiddag tot de nekharen toe volEn we geno ten var. de capriolen van de film held. Tom-Mix en ook van Charlie Chaplin, dat waren erg populaire trekkers. Na afloop van de film werd bij Jamin op de Nieuwstad nog voor een dubbeltje snoep gekocht en het Nieuwjaarsgeld was weer op. Den Haag H. v. d. Schuit WIE,OH WIE! Toen ik 12 jaar was - en dat was in 1918 - zat ik in de zesde klas van school 12 Achter de Hoven. In die klas, waarvan toen een foto is ge maakt, zaten o.a. de volgende jon gens en meisjes: Jan Kramer, Nico Meinesz, Siebe Bloembergen, Jan Zoodsma, Waling Dijkstra, Hein Franconi, Sietze Goedemoed, Anne Fokkema. Jantje Bleeker, Cecilia Beekhuis, Marie Milis, Ymie Bon- nema. Wij kregen les van meneer Heineker en meneer Sytstra. Mijn vraag is deze, mocht een van mijn klasgenoten in het bezit zijn van deze foto, zou hij of zij dan zo bereidwillig zijn deze foto in het Kleine Krantsje te laten afdrukken? Bij voorbaat hartelijk dank. Haarlem Bart van der Weerdt WINTERTIJD Tegenwoordig zijn de winters niet meer zoals vroeger. Een weekje vorst en verder kwakkelt het maar wat aan. Neen. dan in m'n jonge jaren in Friesland. Het vroor dat het kraakte en met een paar nachten be hoorlijke vorst, kon men al op de grachten rondom Leeuwarden schaatsen. Na een week was het ijs al verschrikkelijk dik, zo dik, dat de schippers rondom hun boot een geul moesten zagen, dan lag het schip| vrij, en de uitgezaagde blokken ijsj werden dan rondom het schip ge-i legd. Duizenden mensen genoten zo dagelijks van de ijssport. Ik was een jaar of twaalf en woensdagsmiddags na schooltijd waren we al vlug op het ijs. En daar werd de hele middag zoekgebracht. Ik kan me nog herin neren dat we een tocht langs de grachten om Leeuwarden maakten, tot zelfs onder de Lange Pijp aan de Nieuwstad, wat wel een griezelig gedoe was, want dat was een eind in het donker onder de pijp door. Dan de Voorstreek af en Tuinen langs en dan achter de gasfabriek langs, wat zelden betrouwbaar was, door het spuien van warm water. Maar ik weet nog best dat we die grachtentocht maakten. Ik woonde in de Bleekerstraat en als het dan in de beginne wat gevroren had, was de ijsbaan in die straat al gauw open en liepen de beter gesitueerde Leeuwarders, met een klein zilve ren schaatsje op de borst, als teken van lidmaatschap in drommen naar de baan. Warm gekleed, met witte wollen truien aan en ijsmutsen op. Wij, als jongens van arme ouders, keken dat met lede ogen aan. Want de entree konden we niet betalen. Maar armoei zoekt list. Op de kleine slootjes rondom het Rengerspark werd 's avonds de schaatsen onder gebonden en reden we rondom het park en kwamen uit op de slootjes achter de ijsbaan. Om de ijsbaan was een borsthoog hek met prik keldraad, en daar over heen ge klommen zijnde, restte nog een stuk sneeuw om op de baan te komen, alleen was het uitkijken geblazen voor de opassers. Enfin, als je die barière had genomen reed je gratis tussen de massa's. Ook ben ik ver schillende malen van de ijsbaan af gezet, want onze kleding verried ons. We waren niet zo sjiek ge kleed. Dan bracht een man je naar de uitgang, want we konden geen entree-biljet tonen. Den Haag H. v. d. Schuit SCHOOL 14 B Als abonnee op 't Kleine Krantsje heb ik daarin al vele bekenden van vroeger ontmoet. En nu als de grote verrassing een klassefoto, waarop ik zelf ook sta. Volgens mij zijn er twee namen, niet helemaal juist, n.l. die van Jan Hondema en Willy v. d. Men kent er de Friese "verhoudingen en is berelc plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Harst. De achternaam van Sippie was de Vries. Jammer dat de naam van de inzend ster niet werd genoemd. Zou zij iets van zich willen laten horen? En ook de klasgenoten, die dit Krantsje le zen? Haarlem T. Breukhoven-Reusien ZONDAG De klokken van de roomse toren galmen over de Voorstreek en over het water van de Kaai, waar de turf- scheepjes dicht bijelkaar schuren tegen de walkant. Zij luiden de zondag in en de Ame landsstraat is vol van klokgelui, het armoestraatje wordt wakker, maar de mensen zijn niet de eersten, die zich 'ter kerke' begeven, o nee, het is met z'n bier- en danshuizen geen vrome buurt, maar wel een oord met de meest uiteenlopende typen die God geschapen heeft. En toch, ge schapen misschien op een dag dat onze Lieve Heer een snipperdag had, een hart hebben ze allemaal meegekregen, want burenhulp bij geboorte en overlijden is hier heel gewoon! Rauwe klanten en felle wijven, vaak ruzie en vechten, maar de armsten worden geholpen als het nodig is. De klokken luiden, ook over het kleine koffiehuisje van onze grootmoeke, waar op zondag geen klanten verwacht worden. Toch zal een eenzame zwerver geen kopje, koffie geweigerd worden, al houdt ook vrouw Gerbens van haar zondagsrust. Als alles aan kant is en zij even bekomt van 't huushimmeljen is 't haar uurtje om bij een warm kopke vervolg op pag. 9 In het Ingezonden stukje over "Het Schoolplein" schrijft onze abonnee, heer Jac. Bakker over Jan Elsinga, die z'n hele leven op de hoek van het Panwerk heeft gewoond. Wel, wie heeft de oude Jan Elsinga niet gekend? t Kleine Krantsje fotografeerde hem. toen hij al een hoge leeftijd had bereikt

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 4