DICKVANDERHEIJDE JR/REKLAME LEZERS IN DE PEN KARA EL HAMMED TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN lmijl i i berbcm (feUtoag P. HETTEMA 11 jozef israëlsstraat 10 leeuwarden 05100-24984 VOOR DAMESMANTELS PEPERSTRAAT 10 LEEUWARDEN adviesbureau voor réklame en publiciteit w W jozef israëlsstraat 10 leeuwarden 05100-24984 Vervolg van pag. 4 Op de andere hoek van de Gronin gerstraat was een snoepwinkeltje van Vliet. Later werd het een was- en strijkinrichting van De Wilde. Mevrouw De Wilde leeft nog en wordt op 0 juli vier en negentig jaar. De jongen, die dat geintje uithaalde met die halve cent als dubbeltje, herinner ik me nog welDat was een uit het Werkmanslust uit de eerste Middelbuurt en hij ging in de Ee straat op school. De koek kostte vijf cent en Kinne- bakje heeft mij het vervalste nutske laten zien. Ik zei haar toen, dat ze eerst het licht had moeten aanste ken. Ja, dat kan wel zijn, ant woordde ze, maar voor de jongens van 't Werkmanslust doe ik dat met. Ook kwam ik vaak in die winkel om koek toen ik 's morgens bij Meester Zijlstra diende, zoals ik onlangs al eens in 't Kleine Krantsje geschre ven heb. Eens kwam ik bij juffrouw Postuma en" toen vroeg ze mij; of ik niet bij haar in betrekking wou. Zij ging toen van de Groningerstraat naar de Grote Hoogstraat nummer 19, waar nu de boekbinderij van Schonenberg is. Ik zou dan meer verdienen dan een gulden en kreeg de kost er bij. Wel, ik nam het aan en op een zaterdag zei ik tegen juf frouw Zijlstra, dat ik over twee we ken weg zou gaan. Nou die kwaad. Op maandag moest ik bij Excelsior, waar ik elke mor gen om acht uur heen ging, tegen de bezorger zeggen, dat hij de vol gende week aan moest komen, dan kon hij er maar vast aan wennen, maar ik zei er bij, dat ik pas over twee weken weg zou gaan. Ook bij Terpstra de slager moest ik zeggen, dat hij aan moest komen. Wanneer? vroeg Terpstra. Over twee weken zei ik. Oh, dat komt dan wel klaar, zei Terpstra, maar ik ben zeker ach terlijk om het eerst een week te moe ten leren. Nou, dat laatste heb ik maar niet aan Zijlstra doorverteld. Toen de week om was zei juffrouw Zijlstra, kijk, hier is je loon en je hoeft niet meer terug te komen. Maar er is die maandag bij Zijlstra geen bakkeren geen slager geweest. Ze had mij te pakken, maar ik haar ook! Leeuwarden J. Mollema-Schreuder AMBACHTSSCHOOL In 't Kleine Krantsje nummer 305 schrijft de heer R. van Wijngaarden over een liedje van de Ambachts school te Leeuwarden. Ook ik heb de Ambachtsschool te Leeuwarden bezocht en wel in de jaren 1917- 1920. Dit mooie liedje is mij ook bekend en kwam bij mij als volgt over: tSSPSl Vijf en zestig jaar geleden is deze foto gemaakt van leerlingen van de kleuterschool aan de Huizumerlaan; de kinderen, voor zover nog in leven zijn nu bejaarden van om de zeventig jaar. Laten we beginnen, bij de bovenste rij en wel bij het meisje met de witte schort, tweede van links. Dat is Maaike Woudstra, die ons de foto toezond. Naast haar: Jantsje Munsterman, Dirkje Visser, Piet vanAsperen, Siepie Hoekstra, een zekere Leentje en Juf Bosma. Op de tweede rij: Griet Brada, Sjoerdje Steenbeek, Aaltje Jobing, drie onbekenden, Itie Hiemstra, en een meisje Van Beek. Op de tweede rij: eerst een onbekende, dan Luci Brada, Germ Dijkstra, Catharina Stuit, Hiltje Idserda, Gerritje de Jong, Dirkje Jobing, Piet Dam en nog een onbekende. Tenslotte op de voorste rij: Joop Munsterman, Sjerp Kaastra, een zekere Griet, Sip Stuit en verder helaas onbekend. Het meisje met de enorme hoed, dat we vaag op de achtergrond zien staan, is een dochter van de eigenaar van het café Ceres, dat nu Tivoli heet. Wanneer je 't lager onderwijs met vrucht doorlopen hebt Dan word je door je ouwe heer op de Ambachtsschool gezet. ,,Het Instituut" verschaft een blauwe kiel tot ergernis De Directeur zegt: wat en niet ver boden is Het roken van een sigaret is ook niet toegestaan Het lopen met een meisje is nu ook afgedaan.,,O Ambachtsschool, o jongensleed Je wordt er als een boer gekleed Een blauwe kiel een dito broek Die zijn er meesttijds altijd zoek ,,0, jongens" weet watje doet. vervolg van pag. 9 Dit werd de jongeman fataal. Hij nam het glas in ontvangst. Kara zag hem aan en zei: "Maar je kunt het niet opdrinken". En wat het slach toffer ook probeerde, hij kon het glas niet verder krijgen dan onge veer een decimeter van zijn mond. Tenslotte nam Kara het glas af en dronk het zelf leeg. Onder grote hi lariteit keerde het jongmens naar zijn kornuiten terug. Groningen Th. de Jong Iets dergelijks overkwam een veld wachter, aanwezig om de orde te bewaren. Ik weet niet meer of dat eveneens in Veenklooster dan wel ergens anders was. Deze veldwach ter had zich al evenzeer laatdunkend uitgelaten over "de man en zijn fratsen", hetgeen Kara al gauw werd overgebriefd. Wat er toen gebeurde zou in die tijd best kunnen worden uitgelegd als aantasting van het wettig gezag. Maar ja, hij had het zelf uitgelokt en op een vraag van Kara bevestigd. Hij was een grote, forse man, die reeds uit hoofde daarvan het nodige ontzag inboezemde. Wie kon hem wat doen! "Je doet maar", was zijn bescheid. Maar Kara behoefde hem niet eens zo naderbij te komen, ver zocht hem zijn pet af te doen, zijn dienstjas uit te trekken en zijn bre tels van de schouder te halen. Ver der ging Kara niet (nooit). Toen hij met één handbeweging het wettig gezag weer tot de werkelijkheid had terug gebracht, keek de grote man wel wat ontredderd en beschaamd rond. Of hij overplaatsing aange vraagd heeft, weet ik niet. Franeker H. Rij pst ra. Bouw- en Timmerbedrijf Gespecialiseerd, in onderhoudswerk Ook nieuwbouw en bungalowbouw Leeuwarden Bleeklaan 79 Telefoon 34000 Werkplaats: W. Loréstraat 22 Welkom in Specialiteitenrestaurant ..Herbergde Waag"11 Een voortre ffelijke menukaart en een gezellige sfeer kaarslicht en open haard). Tegen vriendelijke prijsjes Voor kinderen voordelige kindermenu 's. Iedere dag (behalve zondag en maandag geopend van 10 tot 23 uur. U w gastheer.Jan Dirk H aantjes. telefoon 3 72 50

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 11