KNECHTJE BIJ KAPPER DE BOER AAN DE WIRDUMERDUK DE BOER 'T KLEINE KRANTSJE PRUIKEN 3 HERINNERINGEN VAN EEN ALD LJOUWERTER PARFUMER/E Wat gaat de tijd toch snel! Zo is het inmiddels al weer een paar jaar geleden sinds ik het genoegen smaakte enige artikeltjes van mijn hand in ons 'Kleine Krantsje' te zien opgenomen, zoals indrukken over hetRooie Dorp'school 13Achter de Hoven (2e gedeelte) en muziek- herinneringen van vóór de laatste wereldoorlog. In die stukjes heb ik eens geschre ven, dat Fenno Schoustra er voor zorgt, dat ontelbare luikjes in ons achterhoofd worden geopend om feiten en personen terug te roepen in onze herinnering. Wel, dat was zo, dat doet Schoustra nu al gedurende 13 jaren lang en hij zal dit, naar ik hoop (en met mij duizenden) nog vele jaren blijven doen! Want het is toch wel merkwaardig, dat iedere keer als dat 'Kleine Krantsje' komt, dit van A tot Z wordt doorgenomen en steeds is er wel weer iets of ie mand die extra je aandacht trekt. Je waant je weer even terug in je ge boortestad, in je zo oude ver trouwde buurt of in je zo bekende binnenstad. Wel is er ontzettend veel veranderd, maar in je herinne ring blijft het toch zoals het vroeger, was! En het is typisch, maar tref je familie of vrienden, die ook uit Leeuwarden komen, dan komt ze ker 8 van de 10 keer het gesprek ook wel even op de inhoud van het 'Kleine Krantsje'! Raar, maar waar. Men zegt wel eens, dat een mens op wat oudere leeftijd meer en meer aan vroeger gaat denken, in het ver leden gaat leven en ik ben langzaam maar zeker gaan geloven, dat dit zo in vele modellen te kam men gemakkelijk zelf te onder houden reeds vanaf 1 55,- WIRDUMERDIJK 22 TEL. 26260 LEEUWARDEN Herman de Boer. kapper aan de Wirdumerdijk. overleden in 1957 is. Nu geloof ik ook, dat het'Kleine Krantsje' daar tegenwoordig wel een stevig aandeel in heeft! Met mijn herinneringen in vorige artikelen ben ik zo ongeveer geble ven op de leeftijd, waarop ik nog zonder zorgen in de schoolbanken zat. In de onzalige eind-twintiger jaren zat mijn MULO-opleiding er op en moest ik dus, zoals dat heette: 'bij de baas'. Maar dat was in die jaren 20 en 30 gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Mijn hele familie bestond zo ongeveer uit kantoor mensen en dus zou dit voor mij ook wel zijn weggelegd, ware het niet, dat de kantoorbaantjes beslist niet voor het opscheppen lagen! Leeglo pen was ook niets voor mij. Gelukkig had mijn vader een grote kennissenkring in Leeuwarden en zo kon het gebeuren, dat hij op ze kere dag in gesprek kwam met Herman de Boer, de kapper op de Wirdumerdijk en die kon wel een nette jongste bediende er bij gebrui ken. 'Wel, m'n jongen, dat kap persvak is een net en eerlijk beroep, dus dat zou ik maar aanpakken', aldus sprak papa. Ik dacht er niet al te lang over na en zo stond ik dan op een goeie dag in de herensalon van Herman de Boer aan de Wirdumer dijk, keurig gekleed in een wit jasje. Kapper de Boer was toen nog een jonge kerel, hij kwam uit Sneek (van de Oude Koemarkt, meen ik) en hij was getrouwd met een Leeu warder meisje, dochter van de heer Hogema, werkzaam bij de Poste rijen. Ze hadden toen een nog heel klein zoontje, André, die veel later helaas door een noodlottig ongeval om het leven-kwam. Het was een goed-Katholieke familie en bijzon der sympathieke mensen. Een kapsalon in die tijd, zo'n kleine 30 jaar geleden, zag er wel iets an ders uit dan de moderne zaken van tegenwoordig. SCHEERKLANTEN Je had nog volop scheerklanten, dat ging de hele dag zo'n beetje door. Het damesvak was nog niet zo in tensief doorgevoerd. Zo was de zaak van de Boer destijds ingericht als volgt: Je kwam binnen in de winkel, aan beide kanten een toon bank en aan beide zijden kasten met alle mogelijke toiletartikelen. Ach terin de winkel een grote ruit met aan beide zijden een toegangsdeur tot de.herensalon. Links in die salon drie scheerstoelen met verstelbare hoofdsteunen en een rol papier, dat voor iedere klant een stukje werd doorgeschoven. Drie wasbakken met daarachter spiegels en er tussen in kastjes met flessen lotion, potten scheerzeep enz. voor de verkoop. Achterin was nog een kast met laad- jes voor de vaste klanten, die hierin hun eigen scheerkwast, zeep, aluin, after-shave en/of lotion bewaarden. DAMESKAPPER Rechts in de salon stond nog een kaptafel met stoel, maar deze was voorde damesklanten. Dat waren er in die tijd nog niet zo verschrikke lijk veel, maar de heer de Boer was een goeie dameskapper en daarom kwamen er steeds meer! Kwam er een dame dan werd er meteen een gordijn over de gehele lengte van de salon dichtgetrokken, de salon dus in tweeën gedeeld en zo kon de heer de Boer zijn cliënte naar wens be dienen. Achter de salon en boven was de woonruimte van de familie de Boer. Herenklanten waren er zat en die werden dan bediend door de baas. of de le bediende Johan Spies, ter wijl ik als jongste bediende in die eerste tijd de scheerklanten mocht inzepen. Dat inzepen was toch er gens wel een secuur werkje, wantje had er maar voor te zorgen dat jde de neusgaten niet vol smeerde, terwijl ook de boord niet nat diende te wor den! Alle plekjes dienden goed te worden geraakt om aldus de baard haren zachter te maken voor het vervaarlijke scheermes. Dat mes werd dan eerst even over de riem Deken Vaas, een markante verschij ning in Leeuwarden en een alleraardigste man gehaald en dat was een hele kunst, want als je het mes er even verkeerd over haalde liep je kans, dat er een snee in de riem kwam. Werd de klant geschoren, dan werd er prompt gevraagd: 'Mes goed. me neer?' waarop even prompt het ant woord luidde: 'Uitstekend'. Herenklanten waren er in allerlei soorten en uitvoeringenIn de eerste plaats natuurlijk de buren van de Wirdumerdijk zoals b.v. de gebroe ders Roling, de gebroeders Schweigmann, de kleine heer de Haas uit de kantoorboekhandel er naast, Kesler, de slager met zijn harde stem (op een winterdag met bulderende stem: "t Is winter en verbazend koud!'), bakker Dijkstra, kruidenier Bootsma en niet te verge ten de visboer Glastra. Als die bin nenkwam overheerste de vislucht vervolg op pag. 8 September 1963: de laatste klant laat zich scheren in de salon van Herman de Boer. Vanaf 2 september wegens op heffing gesloten" staat er op een kaartje boven de spiegel. Toch bestaat de firma De Boer nog steeds: de heer De Boer Junior exploiteert in hetzelfde pand een parfumerie. voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met vrijdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van za terdag tot en met meen- dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- iand:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 djgen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 3