OPEN DAG Tédécé r J VELO SHOP UNIEKE ZAAK! J. Das Co bv KWALITEITS- FIETSEN LAGE PRIJS doe-het-ielvers Hoeio? pi Waarmee? M Wot? In IZ Hoe? Waar? Het kantoor van 't KLEINE KRANTSJE is uitsluitend GEOPEND: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur; 's middags en van vrijdag tot en met maandag gesloten. Uw eigen bank Friesland Bank BAKKERIJ- EN HORECA- VAKSCHOOL KINDERSCHOENEN SPECIAALZAAK Lezers klommen in de pen DIT IS DE DAG Toen ic wakker werd in de duistere be dstee en de zon ai moeite deed om in de Amelandstraat te schijnen, dacht ie: "dit is dé dag!!! Grootmocke was al druk in de weer beneden in het koffiéhuus, de geur van vers gezette koffie drong zelfs door op de zolder met de drie bedsteden, waar vier mensen sliepen. Met een flinke sprong was ie uit bed en viel zowat over de ruim gevulde pispot, trok haast je rep je de sokken aan en dook holder de bolder de trap af naar beneden, waarde rook van pieptabak en zweet en gezwets tegen je aan drukte. Het rieten koffert je was de dag ervoor al ingepakt: nu eerst even goed wassen met groene zeep, want grootmoeke stond erop, dat je skoon en zindelikje méldde, al kwam je uit de Ameland- velo shop De Rijwielspeciaalzaak Eigen merken tegen een Geleverd door de bekende Nederlandse fabrieken Ook voor reparatie Schrans 53, Leeuwarden Tel. 21239 voor de handige Voortaan zélf Uw huishoudelij ke apparaten repareren of in stalleren Met de juiste'materialen, die U vindt bij Tédécé voor wasautoma ten: Siemens Siltal Sinqei Siwa Tornado Hoover Indesit Linde Miele Naoms Neerlandia Triplex Philco Philips Privileg Rex Rondo Ruton Uriilux Vendomatic Velo Zanker Zanussi Zoppas onderdelen AEG Bauknecht Bico Candy Castor CGE Constructa Dominent Edy Erres Fiat Hilton Verder onderdelen voor: droogapp., koelkasten, diepvrie zers, stofzuigers, koffiezetapp., mixers, scheerapp., radio, tv.- antennes, verbindingssnoeren en grammofoonnaalden Met Uw handigheid en het eer lijke en deskundige technische advies van Tédécé Bagijnestraat 68 Leeuwarden tel. (05100! 38466 Een dagje naar een van onze eilanden: een groot vermaak voor de jeugd uit vroeger dagen straat: men zou dit niet merken aan je uiterlijk! Na een stuk brood met een beker kar nemelk: op stap! want: dit is de dag!, dé dag voor dc schriele jongen van acht, afscheid van grootmoeke, die met de skutteldoek een traan wegveegt, een tuut van Mine en Rike gaat je wegbren gen. Naar't station en dan met de trein naar Harlingen en dan met de boot (o!je moet er niet aan denken, wat een avon tuur!, een echte zeereis naar Vlieland! en midden op de woelige baren over stappen op 't bootje dat je naar het ei land brengt! Als je dan zonder schipbreuk aankomt op dit mooie eiland sta je sprakeloos in een heel andere wereld, dan de Ame landstraat of Voorstreek en lijkt Leeu warden heel ver weg. Een flinke wandeling door 't dorpen de duinen en dan: daar ligt je paleis: de Gezondheids-kolonie waar de bleek neusjes acht weken land uut-van-huus zijn om bij te komen en aan te sterken, kortom, om weer gezond te worden. En wat een lang feest wordt dit acht weken lang! Eten, waar je nog nooit van gedroomd hebt, slapen in een echt ledi kant in een zaal met jongens, wat een wille en juffers, die echt vrindelijk zijn, een tijd die omvliegt, de zee, 't strand, de wedstrijden in 't bouwen van zand kastelen - een leven om nooit te verge ten al word je honderd. De zon, T eten. de rust en verzorging veranderen je in een buitenmens. Als dan veel te gauw de boot terug gaat. heb je een gevoel van heimwee naar de Gezondheidskolonie, weer velen van hebben genoten in een tijd dat we niet veel uit de stad kwamen. Dan lig je op een morgen in de bedstee te huilen, heimwee naar Vlieland!, daar over zee, en misschien kom je er ooit nog eens terug? De herinnering blijft!- Amsterdam Enne Rozema SAAKJE PROZEE Toen ik de foto zag in 't Kleine Krantsje van Saakje Prozee met haar bascule kwam bij mij weer een herinnering boven, Saakje haar ba-' scule en haar hondsje Nellie, een soort drie éénheid. Se hield er een wat vreemde be drijfsvoering op na. Mar het jongste was er bij Saakje af en daar sal ut oek wel an lelt hewwe en ik hef ut hur oek niet kwalijk nommen. Ik kom es een keer bij hur in 'e Ame landstraat met een protsje oud load. "So jonge meneer, wille jou dat load wel op 'e bascule Iegge?" Het lag er nog maar net, of Nellie, een klein dwergpinchertsje met van die bolle oogjes, floog mie na de broekspiepen. Ondertussen mani puleerde op 'e hurken Saakje met hur bascule en gewichten. Toen ze klaar was - alles ging razendsnel - riep ze Nellie tot de orde. "Suust oek es een keer ophouwe die meneer te plagen? Hij doet niks hoor!" o Toen kwam ze overeind, skeukte zich es een keer en "sei: "Gek hé, mar ik mut even lache. Wil meneer met dit papierke naar het ketoar gaan. daar sit mien seun en dan volgde ütbetaling." Dat ketoorke grensde an de be- driefsruumte en was op sich self al een besienswaardigheid. Langs de wanden en in 'e vensterbank mooie gepoetste koperen vazen en ketels. Krekt so mooi, as in hur hüske in 't Hoekster achterom. Tussen al dat koper en de snüsterijen presideerde hur seun achter een groat cylinder- bureau. So klein, fien en fel Saakje was, so groat, rond en goeiig was hur seun. En toch bleef alles goed in even wicht. want Saakje hur saak liep as het spoor. Toen ik üt it ketoorke liep kwam er een jonge met een pak ouwe kranten an. "Jonge meneer, leg se mar op 'e bascule". Nellie kwam weer andra ven en vloog de jonge na de broek spiepen. Saakje deur de knibbels, wat gerommel met gewichten en ba scule, een waarskuwing an Nellie, even skeuke en toen weer"Wat gek, hé, mar ik mut even lache Leeuwarden Dirk Miedema IN DE BEURS Naar aanleiding van de foto van de heer Nicolaas Kruize als kaaswager in de Waag kan ik meedelen, dat naast hem staat de waagmeester, de heer Heidstra, voordien was het de heer Klaver. Ik heb dit vaak gezien omdat mijn vader. Jildert Damsma, beëdigd bo- terweger was. Jammer, dat ik daar niet een foto van heb. De boter kwam in vaatjes aan. Deze werden aan één kant los ge knipt en zo werd de boter op de schaal gezet, toen ik als jongen van 14 jaar, plm. I918, ook druk mee hielp de vaatjes weer dicht te kui pen. Het was hoofdzakelijk weiboter, bestemd voor de banketbakkers. Deze boter werd gekeurd door de kooplieden Sipke en Tabe Rauwer- da. Klaas en diens zoon Bouwe van der Meulen en Pasman uit Meppel. De boter werd door deze kooplieden gekeurd met een boor en men ging er met z'n neus bijlangs, daarna Men kent er de-Friese verhoudingen en is bereic plaatselijke en provinciale belangen te dienen. werd de rest weer in het vat terug gedaan. De bultjes, die er boven op zaten, werden in een kom gedaan, dit noemden ze neuske butter. Deze bo ter werd bij afslag verkocht, later met een klok. Leeuwarden I. Damsma Prinsessenweg 2, Leeuwarden, tel. 05100-25261 Zaterdag 4 maart: (van 10.00-16.00 uur) Op deze dag is de school vol op in werking. leder, die belangstelling heeft, is hartelijk welkom. Om practische reden geen verkoop meer van bakkerij producten op de Open Dag. J. de Jong, dir. ONDERHOUDSWERK A annemersbedrijf Tel.05100-29151 -22835 b.g.g. 60963-62102 Lid Schoenpaasersglde Voor vakkundig opmeten van de kindervoet an gratis nacontrole Pedi-forma, Renata. Medi- san. Jimmy Jay, Pro 5 en Robinson-dealer NIEUWE STAD 23, LEEUWARDEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 4