DE MENSEN WERDEN ER VERMAKELIJK GENEPT FRANSCH SOLDAAT KON DUITSCHER NIET DODEN 'TKLE1HE KKAHTSJE KERMISSEN IN VROEGER TIJD 3 Enkele jaren geleden is bjj de Uitgeverij "Westfriesland" in Hoorn een boek verschenen onder de titel "Het bonte leven van Jan de Danser, zwerver langs 's Heeren wegen, waarin de auteur verhaalt van zjjn ervaringen uit het circus- en kermisieven van z'n jonge jaren. Hy spreekt daarbij ook over de kleine kermisattracties van weleer, de vele minuscule tentjes, die de ouderwetse kermis zo'n apart karakter gaven en die er nu jammer genoeg niet meer zijn. In het kostelijke hoofdstuk "Gaat dat zien" haalt Jan de Danser herinneringen op aan een tentje, waarin het kermisvolk op een vermakelijke manier werd genept, zoals dat in vroeger jaren in meer van die primitieve gelegenheden het geval is geweest. Graag willen zij dit hoofdstuk even voor de lezers van 't Kleine Krantsje overschrijven. Kermislui zijn - laat ik het maar bliek is, werd nog niet zo heel lang neus. Bij het eerste kijkgaatje kwam ook al dadelijk de eerste ontnuchte ring, want men zag alleen maar in de verte een leeg conservenblik staan. Dan kon men maar twee din gen doen, vloeken of lachen. Mees tal kwam er een lachje te voor schijn, maar dan vaak als van een boer die kiespijn heeft. Toch werd eerlijk zeggen - bijzonder vinding rijk waar het er om gaat het publiek een rad voor de ogen te draaien. Dit overigens op een fatsoenlijke ma nier en vaak zelfs zo, dat men er na afloop nog smakelijk om kan la chen. Zo was het althans in het ver leden. In dit verband is hier plaats voor de uitspraak van een beroemd man, die al eeuwen geleden zei: "De wereld wil bedrogen zijn, wel nu, bedrieg haar". Daar is door de tijden heen maar al te veel misbruik van- gemaakt. Het aantal flessen trekkers en oplichters is legio en veel van wat er in hogere kringen achter de schermen gebeurt, kan het daglicht niet velen. Daarbij gaat het niet om luttele centen, maar vaak om grote kapitalen. Schatrijke men sen zijn op deze wijze meer dan eens bankroet geraakt en slimme gasten wisten maar al te vaak door de ma zen van het net heen te kruipen. Zou men achter de schermen van de grote financiële wereld kunnen kij ken, dan zou men versteld staan van de geraffineerde praktijken, die hier wel worden toegepast en waarvan de argeloze burgers de dupe zijn. Hoe goedgelovig het gewone pu- kende iedere Leeuwarder Marcus Aal, een bij-de-hand wijlje, dat als verhuurster van gammele roeiboo tjes een grote vermaardheid had in de stad. Aal woonde, met haar man Marcus, die tussen twee haakjes Lageweg heette, aan het Noordvliet en ze dreef haar verhuur- annex winkelbedrijfje op een punt, waar de stad aan de groene greiden grensde. Aal had blijkbaar meer te vertellen, dan Marcus, want we hebben nooit anders gehoord, dan dat Aal hier de scepter zwaaide. geleden bewezen door het optreden van de beruchte kruidendokter Van de Mooswijk, die dagelijks twintig wagens waardeloos spul het land in stuurde, dat goed heette te zijn tegen alle mogelijke kwalen waar de ge wone dokter geen raad meer mee wist. De lapjes van honderd werden er gretig voor neergeteld en de man, die voorgaf voor het heil van de mensheid te werken, spekte alleen maar z'n eigen portemonnee. Dat zulke lieden bij de kraag worden gegrepen is niet meer dan recht. GENEPT IN 'T KLEIN Op kermissen werd je alleen maar genept in het klein. In het ergste geval tikte je hoopvol een paar dub beltjes af wanneer je dan later moge lijk een tikje teleurgesteld was, dan was het nog altijd aan de armen be steed. Hierbij moet ik onwillekeurig terug dénken aan de kijktent, die ik samen met een collega heb geëx ploiteerd en waarbij de brave boe ren, burgers en buitenlui werd voor speld dat ze wonder wat te zien zou den krijgen. Door de opschriften al leen al werd hun nieuwsgierigheid geprikkeld. "Een blik in de verte" voorspelde al allerlei mogelijkhe den, "Schip in noot", (wij stomme lingen werden verondersteld niet te weten dat het woord met een d moest worden geschreven) zou wel een ijselijk schouwspel zijn van moedige zeelieden die een wanho pige strijd voerden met de dood. "Parijs bij nacht!" wekte illusies, die in het werkelijke leven wel nooit zouden worden vervuld. "Een nummertje in het gras" was iets, waar je van alles achter kon zoeken. Het wekte in hoofdzaak erotische gevoelens op en men kon maar niet goed begrijpen dat zo'n sexuele ver toning door de politie werd toe gestaan. Dan waren er nog "De meisjes van de walletjes", waar schijnlijk ook al een pikant geval van "Striptease", dat de belofte in hield aan veel bloot. Tenslotte kon men door een gaatje turen om te zien "Waar Abraham de mosterd haalt". Dit laatste zouden de men sen wel ervaren wanneer ze goed en wel waren uitgekeken. Voor personen beneden de zestien jaar was de toegang ten strengste verboden, en dat prikkelde nog meer de nieuwsgierigheid. Er was echter één voorwaarde: eerst moes ten de titels worden gelezen voor en aleer er werd gekeken, anders zou het effect geheel verloren gaan.. ONTNUCHTERING Al spoedig stroomde het publiek toe en de dubbeltjes en kwartjes werden gretig door de kassa opgeslokt. Nu zou je beleven wat nog nooit eerder op een kermis was vertoond. Maar die het onderste uit de kan wilden hebben, kregen het lid lelijk op de (Met enige vertraging binnengekomen bericht van onze speciale verslaggever aan het Frans-Duitse front) De speciale verslaggever van 't Kleine Krantsje aan het Frans- Duitse front. Het ging niet. Een Fransch onder wijzer, die als telefonist aan het front is, vertelt: Op een goeden dag kwam ik bij een onderaardschen post, op enkele schreden van de draadversperring van de vijandelijke stelling gelegen. Twee soldaten spraken zachtjes, maar opgewonden met elkaar. Ik kon gedeelten van hun gesprek op vangen. „Schiet jij hem maar neer", zeide de een. „Ik heb er geen moed voor", antwoordde de andere, „hij is al op leeftijd, hij moet een gezin hebben." „Neen, ik kan het niet over mijn hart verkrijgen." Ik trad nader en vroeg den mannen, waarover zij het hadden. „Och", antwoordden zij, „op een paar pas sen van ons verwijderd bevindt zich een Duitscher, die blijkbaar gelooft, dat onze post verlaten is, want hij zaagt rustig zijn hout achter de draadversperring. Wij kunnen hem gemakkelijk neerschieten, maar hebben er eigenlijk niet het hart voor - hij heeft een gezin." „Maar", zeide ik daarop, bedenkt wel, dat, als jullie hem niet doodt, hij het jullie morgen wellicht doet. „Ja, dat is wel zoo", was het ant woord, „maar wij kunnen er niet toe besluiten. Wij zouden ons als moordenaars gevoelen. Doet u het maar." Ik bracht het geweer in den aanslag en zag den Duitscher, die rustig met zijn werk voortging. Na een paar seconden zette ik af en zeide: „Neen, ik kan het ook niet doen" - en zoo bleven wij naar den Duit scher kijken, tot deze, zich van niets bewust, zijn houtblokken bijeen bond en in zijn onderaardschen gang verdween, zonder te weten, dat zijn leven eenige minuten aan een zijden draad had gehangen. (1915) in geen enkel opzicht de waarheid geweld aangedaan. Kijkgaatje twee zorgde meteen al voor de volgende desillusie. Geen woelige baren, geen zeelui die met hun leven vochten, doch alleen maar een miniatuurscheepje in een halve uitgeholde kokosnoot. Die "t" in het woord was toch niet zo stom als men eerst wel had gedacht. Parijs bij nacht", was niets anders dan een donker vlak, en zij die al van de Place Picale of van de Mou lin Rouge hadden gedroomd, viel de teleurstelling van het gezicht te le zen. Ze kregen om zo te zeggen een morele klap en alleen het "Num mertje in het graszou het nog goed kunnen maken. Ze zouden voor hun goeie geld dan toch nog iets van de erotische sfeer mogen proeven. Nu, geachte lezer, vergeet het maar, want ze moesten het doen met een paar losse graszoden, waarop heel nuchter een kaartje met het nummer 17 was gespeld. Na deze zoveelste ervaring waren de verwachtingen van wat zou komen al minder hoog gesteld en voor hen die een tikje geestigheid niet konden waarderen, werd het een complete afgang. "De meisjes op de walletjes" wer den uitgebeeld door enkele poppen, die op een dijkje aan de rand van het water waren neergezet en daar stomweg voor zich uit zaten te sta ren. Er kwam geen vlees en bloed aan te pas en dus viel er ook niets mee te versieren. De striptease, waarvoor we van die zogenaamde babypopjes hadden gebruikt, was evenmin in staat om de zinnen ook maar enigermate te prikkelen en wie tenslotte wilde weten waar Abra ham de mosterd haalde, werd ge confronteerd met het opschrift: "Bij Albert Heijn en de Gruyter". Daarmee was dan het geld ver snoept en menigeen droop met de staart tussen de benen af. Maar kermisklanten laten zich niet zo gauw kennen en er waren er zelfs die - zij het uit puur leedvermaak - ook anderen animeerden om vooral naar binnen te gaan. Dat kon alle maal in die tijd en het was mede bepalend door de sfeer van de ker mis van vroeger, waaraan menige oudere onder u nog wel eens met enige weemoed zal terugdenken. voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefóonl051Ö0) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 'f Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: NieuWe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op- geïegd, worden automa tisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 3