DE STRAATZANGERS STALEN HET HART VAN DE LEEUWARDERS 'T KLEIDE KRAHTSJE VOOROOORLOGS ZANGKOOR HONDERDZESTIG MAAL ZO DUUR 3 Straatzangers in de bijna dertig jaar van hun bestaan altijd de straat op gingen? Wel dit: "Zingen veraangenaamt het dikwijls moeilijke leven!" voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is al/een mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. Het vermaarde koor van de Straatzangers uit vroeger tijd. Wij geven de namen, zoals wij die hebben doorgekregen. Eerste rij op de stoelenSjoerd van Zuilen, een onbekende, Visser, de leedaanzegger, JacBloemsma, Eekhof, Ed Broekens, Rijpstra, Bams en een Dora. Daarachter eerst een on bekende dame. Klaasje v. d. Akker. Temeer, Marie Smeding, mevr. Van Zuilen-de Vries, Mattie Tadema. mevr. Stevan, mej. Beetsma, Tine Faber, Alie Drent, Rigter Rohdens, mej. Wielinga en Kemper met een vraagtekenOp de achterste rij: mej. Munsterman, van der Heide Oost, Meyer een onbekende, Bonnie Oost, Beetsma, van der Weide, Schat en daamoor Lieuwe de Jong, Age de Jong met daamoor Jentje Beetsma, Postma en Faber. krachten of door bijvoorbeeld Ba rend en Martsje met hun Lyts Frysk Toaniel. Vermaard voor de leden zelf werd het jaarlijkse uitstapje; nu eens naar [Appelscha of Schoorl, dan naar Eemewoude of Grouw en het mocht niet missen natuurlijk, gezongen werd er dan ook. Na acht jaar leiderschap moest de heer Metzier in 1920 om gezond heidsredenen de dirigeerstok over dragen aan de heer Jan Paardeko- per. Ook hij droeg veel bij tot de blijvende populariteit van het koor, maar zijn plotseling en veel te vroege overlijden in 1931 bete kende gelukkig niet het einde van De Straatzangers als vereniging: in de heer Jac. Bloemsma kreeg het koor z'n derde en laatste dirigent. Wat De Straatzangers zoal ten ge hore brachten? Tja. te veel om op te sommen, maar hier is uit de be waard gebleven tekstboekjes ('Zing mee!') zomaar een greep. Domme Hans, Vaarwel, Vivat de boer, Mijn moeders lied. Den uyl die op den pereboom zat, Jurjen en Syts, Mo lenaars dochterken. Op de hei. Mooi Anneke, 't Kosterken, Het boertje van de klei. Lentevreugd, nou ja, noem maar op. Een recensent van de krant schreef in die dagen, dat De Straatzangers "zongen als lijsters". "Er is iets in hun zang, dat aantrekt, bekoort en verkwikt. O, het zijn maar eenvou dige liederen, die der vergetelheid worden onttrokken. Maar in dien eenvoud schuilt juist het geheim. Dat, gevoegd bij de muzikaliteit van den leider, vormt het succes van De Straatzangers". Het is niet de narigheid van de oor log geweest, die De Straatzangers in 1940 de nekslag gaf - al voor de komst van de Duitsers werd het koor door uitzichtloze problemen ge knakt. En zo verdwenen de eens zo popu laire Straatzangers geruisloos en ongemerkt uit het beeld - ook de Leeuwarders kregen na het uitbre ken van de oorlog op de tiende mei van dat jaar voorlopig te veel zorgen aan hun hoofd om aan de geneugten van de volkszang te denken. Toch zou het koor zich juist toen bijzonder verdienstelijk hebben kunnen maken, want wat was het motto geweest, waaronder De Dankzij een van onze abonnees kre gen wij de tarieven van de Neder landse Posterijen in handen van 1918, precies zestig jaar terug. Het versturen van een brief met een ge wicht van hoogstens twintig gram kostte toen een stuiver precies. Nu vraagt zo'n brief vijf en vijftig cent aan port en dat is dus elfmaal zo veel. HALVE CENT Op een briefkaart behoefde toen een postzegel van maar drie cent te wor den geplakt en dat is nu veertig cent, alszo ruim dertien maal zoveel. Had 't Kleine Krantsje in dat jaar 1918 al bestaan, dan zou het verstu ren van een exemplaar een halve cent, oftewel niet meer dan een nutske hebben gekost. En weet U, wat het versturen in Ne derland van een exemplaar van 't Kleine Krantsje nu, in 1978 kost? Nee, niet elf- of dertienmaal zoveel, maar, schrik niet: honderd en zestig maal zoveel, tachtig cent!. De talloze abonnees van 't Kleine Krantsje, die ons blad lezen en het dan doorsturen naar een kennis ot familielid, betalen daarvoor aan portokosten een bedrag van twintig gulden per jaar. En dan te beden ken, dat een abonnement op 't Kleine Krantsje nog niet meer kost dan één en twintig gulden in een jaar! VOORDELIGER Het lijkt dus eenvoudiger en voorde liger, wanneer de vele gratis meele zers zich ook zelf zouden abonneren op onze krant. Maar dat is een wijs heid die kennelijk nog velen boven het petje gaat. Een echt Leeuwarder zangkoor, dat enkele tientallen jaren in de stad buitengewoon populair is geweest - zo zullen heel veel oudere Leeuwarders zich "De Straatzangers" herinneren. Officieel opgericht in 1912 heeft dit koor zich tot het oorlogsjaar 1940 kunnen handhaven - toen kreeg het te kampen met onoplosbare moeilijkhe den en.verdween het letterlijk en figuurlijk van de straat. Het koor dankte z'n ontstaan aan het initiatief van enkele zangliefheb bers om de volkszang te bevorderen - op de Koninginnedag van 1911 kwamen zij daartoe zingend op straat in actie. Dit optreden oogstte zoveel bijval, dat enkele maanden later werd be sloten tot het oprichten van een koor met de naam De Straatzangers - toepasselijker kon het al niet, al thans zolang de dames en heren hun kunst bleven beoefenen op straat. Ook elders ja, want behalve in Leeuwarden gaf het koor straat- en zaaluitvoeringen in plaatsen als Sneek, Harlingen, Joure en Heer enveen. Onder de eminente leiding van di recteur R. Metzlar kregen de Straat zangers al snel een goede naam en deze buitengewone populariteit bleef het koor ten deel vallen, zo lang het hier en elders zong. Bij ons viel het koor in de zomer maanden, vooral op maandaga vond, te beluisteren, niet alleen op verschillende plaatsen in de binnen stad, maar ook in de buitenwijken. Erg dankbaar was voor De Straat zangers ook het regelmatig optreden in zieken- en gasthuizen, dat zo mo gelijk nog meer werd gewaardeerd dan het zingen op straat. En ieder jaar was er in december een altijd zeer geslaagde volkszanga vond in de meestal eivolle Harmo nie. Voor de pauze werd er dan ge zongen, daarna was er vaak een to neelstukje, opgevoerd door eigen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 3