LEEUWARDEN IN 1846 Fa. J. Otma c iRAFTAKKEN en GRAFKRANSEF LEERSCHOOL HOUDT EEN REÜNIE POSTMUS ijzerhandel Gereedschap voor jaren li)e MJI' S uitvoering bloemenhuis 9 GEREEDSCHAPPEN IJZERWAREN t Voor elck wat wils I romantisch restaurant k cocktail-bar met open haard I speciale „snelle" lunchkaart k sfeervolle zaalruimten k het verzorgen van Uw re- ceptiekoudbuffet ook bij U thuis k Geopend (behalve zon dags) van 12.00 tot 23.00 uur O Uw gastheer: Rob Wee- nink. Eewal 50-52, Leeuwarden, tel. 38372 Tot ons genoegen merken wy, dat steeds meer scholen of klassen van scholen reünies gaan organiseren, nadat er in onze krant foto's van die scholen zijn afgedrukt. De rubriek "Toen we nog op de schoolbanken zaten" schijnt veel oud-leerlingen te inspireren tot een treffen met de vrienden en vriendinnen van weleer. Nu heeft de Leerschool van de Christelijke Kweekschool aan de Marga- retha de Heerstraat, anno 1933, besloten tot het organiseren van een reünie, ook alweer naar aanleiding van een schoolfoto in onze krant. De adressen van alle op die foto voorkomende leerlingen, tachtig totaal, zijn door enkele ijveraars opgespoord en dezer dagen kregen alle oud leerlingen een keurig gedrukte convocatie in de bus. Graag drukken wy deze uitnodiging hierby af, in de eerste plaats, omdat wij er verheugd over zijn, dat via 't Kleine Krantsje zoveel oude vriend schapscontacten worden hersteld en in de tweede plaats, omdat de uitstekende opzet van deze reünie van de Margaretha de Heerschool wellicht voor anderen een stimulans zal zijn ook eens iets dergelijks op touw te gaan zetten. Onder de Rijks- of Provinciale Ge bouwen komt vooral in aanmerking het voormalige Hof der Friesche Stadhouders, thans een Koninklijk Paleis, waarom Leeuwarden onder de residentie-steden des rijks wordt gerekend. Het is een groot en een voudig gebouw, dat zich van buiten vertoond als bestaande uit drie ge bouwen, waarvan het middelste achterwaarts inwijkt, met een voor plein, hebbende in iederen hoek een steenen trap of bordes. Dit gebouw, hetwelk onder Prins Willem IV, aan de achterzijde, eenen grooten om vang had, is van binnen van onder scheidene ruime vertrekken voor zien. Het wordt thans inzonderheid versierd deor eene fraaije verzame ling afbeeldingen van Friesche Stadhouders en andere vorstelijke personen. Een zevental Stad houders hebben hier verblijf gehad, namelijk: Willem Lodewijk, Ernst Casimir, Hendrik Casimir I, Wil lem Frederik, Hendrik Casimir II, Johan Willem Friso en Willem Ca- rel Hendrik Friso, welke laatste, in 1747, de stadhouderlijke waardig heid over alle gewesten bekomen hebbende, zijne hofhouding naar den Haag verplaatsen moest. SCHOON GEBOUW Het Gouvernementshuis, op de Tweebaksmarkt, of het Collegie der Gedeputeerde Staten van Friesland, is een schoon en zeer breed gebouw, waarvan de eerste stichting niet ze ker te bepalen is; doch het is van tijd tot tijd, en nog laatstelijk in het jaar 1787, aanmerkelijk verbouwd, waardoor het thans een fraai voor komen heeft. Het heeft beneden tien schuifkozijnen op eene rei en eene poort, welke aan de regterzijde zes en aan de linkerzijde vier van de voorgemelde kozijnen heeft. De poort is ter zijde voorzien met pila ren, naar de Ionische orde, versierd met kapiteelen en lijsten. Deze poort en de twee naaste kozijnen staan tusschen twee hardsteenen pi lasters, tot de kapitale lijst oploop- ende en alzoo het middenfront uit makende. In de tweede verdieping ziet men elf kozijnen, in orde boven de onderste geplaatst; in de derde verdieping insgelijks elf kozijnen, mede in de zelfde orde geplaatst als de onderste, en boven deze laatste de kapitale lijst, op de pilasters van het middenfront oprijzende tot eene frontispice, in welks fronton het wapen van Friesland staat, gedekt met eene koninklijke kroon. Deze lijst en frontispice zijn gemaakt naar de Dorische orde, en op de lijst twee dakkozijnen, gedekt door frontispi- cen. Van binnen is het zeer doel matig ingerigt en van onderschei dene ruime vertrekken voorzien, onder welke de vergaderkamer der Gedeputeerde Staten uitmunt. Het oude Landshuis of Landschaps huis, op de Tweebaksmarkt, diende vroeger tot vergaderplaats van de Staten van Friesland, terwijl later daarin de Regtbank van Eersten Aanleg zitting hield; thans staat dit gebouw ledig. De voorgevel van dit gebouw pronkt nog met een monu ment van den Munsterschen vrede. Het gebouw, waar thans het Provin ciaal Geregtshof van Friesland en de Arrondissements-Regtbank hunnen zetel houden, staat in deri Jacobijner- of Wabbe-Wisjes- dwinger, en was, toen het in 1838 voltooid werd, tot een Stads Militair-Ziekenhuis bestemd. Het Huis van Tuchtiging en Op sluiting, is verbonden met het hoofdgebouw van het voormalige blokhuis of kasteel der stad. Het werd in 1661 gebouwd, doch brandde, den 12 November 1754, bijna geheel af, waarna het veel sterker en veiliger is opgebouwd. Nog voor weinige jaren, en wel in het jaar 1824, is daar naast een veel grooter gebouw, tot werkzalen der gevangenen aangebouwd. Deze al- zoo vereenigde gebouwen zijn, in het jaar 1838, ter wederzijde door eene gracht van de stad afgeschei den. Het is eene van 's Rijks groote Gevangenissen, waar een aantal ge vangenen, niet alleen uit de provin cie Friesland, maar ook uit andere oorden overgebragt worden, doch is wat bekrompen voor het groot getal veroordeelden, die het gewoonlijk bevat. Deze gevangenis heeft eene zeer ruime binnenplaats, en wordt door het tijdelijk garnizoen be waakt. Zij heeft thans eene uitmun tende inrigting en bestuur. Ook het fabrijkaat in deze gevangenis, waar 600 a 700 mannen en jongens zijn opgesloten, is uitmuntend. De voortreffelijke inrigting en orde en de doelmatigheid der ingevoerde Massificatie (in vier klassen) onder de gevangenen zijn de voorwerpen van den lof der vreemdelingen. De arbeid der volwassenen bestaat in de bewerking van wol, waarvan zij la kens, dekens, kousen, wollen ga rens, slaapmutsen, halsdoeken, enz. vervaardigen. De jaarlijksche afleveringen der fabrijk bedragen door elkander 15,000 a 14,000 ell. laken van drie vierendeel breedte, 2000 ell. tieretijn, 8000 paren kou sen, 3000 a 4000 doeken, ongeveer 4000 pond garen, 9000 stuks kleed ing voor de troepen, enz. Het ge- heele bedrag der, in 1837, door deze fabrijk afgeleverde stoffen, was 98,356 guld., waaraan dus ieder gevangene door een 175 guld. per hoofd had toegebragt. De alge- meene kosten van onderhoud be droegen, in 1837, 36,904 guld. Ook de zedelijke verbetering draagt hier goede vruchten. Beste mensen, In het komende voorjaar is het al weer 45 jaar geledendat onze klas sen onder het wakend oog van de leerkrachten een schoolreisje maak ten naar het - toen nog - zo verre Appelscha. De weersomstandighe den waren niet zo best, de hele dag regende het pijpestelen, maar des te beter was de stemming. Zoals te doen gebruikelijk, werd het hele gezelschap gefotografeerd en tot blijde verrassing van velen prijkte het plaatje enkele weken ge leden in 't Kleine Krantsje voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen". Deze krant verschijnt om de veer tien dagen en is beroemd om z'n prachtige verhalen en schitterende foto's van het Leeuwarden van wel eer. Met name voor degenen die in de wijde wereld buiten Leeuwarden (nog) meer geluk dachten te vinden, - is het "Krantsje" een vermakelijke en geliefde bron ter laving van hun nostalgische dorst. Een tweetal geportretteerden dat z'n geluk in het oude Leeuwarden zocht en vond beschikte over een bijna wonderbaarlijk geheugen: het zag kans om niet alleen de namen van de schoolreizigers feilloos te noemen, het wist ook nog de namen van hen die om de één of andere reden niet aan de reis deelnamen. Daarmee nog niet tevreden, wilde het ook nog weten, wat er intussen van al die kindertjes geworden is en waar ze zijn gebleven. In deze brief worden ze allemaal vermeld met hun tegenwoordige adres en tele foonnummer. De volgorde is con form de foto, afgedrukt onder de lijst. Het eerste nummer geeft de rij aan en het tweede het volgnummer van links naar rechts. De "afwezi gen" zijn alphabetisch gerangschikt met als eerste cijfer een O. Nu wil men echter nog verder gaan: na 45 jaar nog eens gezellig bij el kaar komen, wat kletsen over "vroeger", oude vriendschappen vernieuwen, verloren gegane con tacten herstellen, kortom, losge raakte banden weer aanknopen door middel van een enigszins verlaat schoolreisje voor de wat rijper ge worden jeugd. Onze grote vriend Koos Dijkstra zwaait de scepter in een etablisse ment van klasse, beschikt over sin guliere gaven in de bereiding van heerlijke gerechten en heeft toege- vervolg op pag. 15 f-* 'V: A -'5* Het prachtige Landschapshuis aan de Turfmarkt, door een vorige generatie domweg gesloopt om plaats te maken voor het foeilelijke gebouw van het Ritske Boelema Gasthuis Wirdumerdijk 21, Leeuwarden Telefoon 30649 Heeft u iets nodig op het gebied van Een slot, een paar deurkrukken, wat spijkers, een stuk gaas of dakleer? Een paar scharnieren, een brievenbus of wat dan ook? U vindt h§t geschikt bij RUITERSKWARTIER 61 - Tel. 27089 - Leeuwarden schrans 104 leeuwarden tel 230G5 EKSTERSTRAAT 11 Leeuwarden Telefoon 30182

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 9