LEEUWARDEN IN 1846 TERUG OP SCHOOLBANKEN NA BIJNA HALVE EEUW "VROEGER KENDE IK ALEE NAMEN' Tenslotte het vierde en laatste deel van de H.T.S.-foto meto.a. de heren W. Kuipers, G. Ooms, B. BoerJBrouwer, J. de Vries en J. G. van Beieren Bergen en Henegouwen. Er staan welgeteld Zwikstra, S. v.d. Woude, M. de Vries, G. N. van Apeldoorn, J. Biesma, Faber, E. Veening, 217 docenten en leerlingen op de hele plaat. Sikma, J. Radsma, Dolman, J. de Vries, D. Spoelstra, J. Weyer, A. Palsma, J. Smit, J. J. de Dit is de man, die kan zeggen de H.T.S. in drie schoolgebouwen te hebben meegemaakt: de heer Johan Maurits, vroeger stoker- ammenuensis, nu werkmeester bij de afdeling Werktuigbouw. In oktober 1934, toen de school nog gevestigd was in het gebouw aan de Vredeman de Vriesstraat, kwam de heer Maurits bij de H.T.S.. toen nog M.T.S., in dienst. In 1936 ver huisde hij mee naar de Molen straat en nu zit hij in de nieuwbouw aan de Vondelstraat. Honderden, nee duizenden leerlingen heeft hij zien komen en gaan. "Vroeger kende ik alle namen nog. Maar dat is er nu natuurlijk al lang niet meer bij Het Huis van Burgerlijke en Mili taire verzekering, voorheen de Can- selarij, waar de Raden van het Hof van Friesland vergaderden, op de Turfmarkt, is een zeer aanzienlijk gebouw, in antieken stijl, dat in het jaar 1571 voltooid werd. De voor gevel is van roodcn steen, afgewis- 'seld door vele sieraden van gehou wen hardsteen. Een vrij hooge stoep, aan de beide zijden met zeven trappen, leidt tot aan den ingang. Aan de buitenzijde van deze stoep is ecne borstwering, welke aan den voorkant met vier pilasters prijkt, op ieder van welke een zittende leeuw gezien wordt, houdende elk een wapen van de vier kwartieren der provincie Friesland. Vóór deze stoep in het midden heeft men den ingang tot de kelders. Boven de stoep rijst een spitse gevel omhoog, welke trapsgewijze opgaat, waarop negen hardstcencn beelden in le vensgrootte gezien worden, voor stellende verschillende christelijke deugden. De voorzaal was de openbare vier schaar. Ook zag men er eene vuist ter gedachtenis van iemand, die ee- nen Grietman gewond had. Dit ge bouw bevatte vele vertrekken tot verschillende gebruiken afgezon derd. Na het jaar 1811 diende het tot een hospitaal, sedert 1824 is het tot het tegenwoordig doel ingerigt. Alle personen, die, van eenige mis daad beschuldigd zijn, worden hierin zóó lang bewaard, tot dat de Regters hunne straf hebben uitge sproken; zoo mede correctionele gegangenen. Ook houdt de krijgs raad hier zijne zittingen. Vorstelijk paleis Vroeger had men hier nog een vor stelijk paleis, het Oude Hof of Prin- sessehuis genoemd, in de Groote- Kerkstraat, hetwelk weleer door Maria Louisa, geboren Prinses van Hessen-Cassel, weduwe van Jan Willem Friso, Prins van Oranje, bewoond werd, nadat Willem Carel Hendrix Friso, met Anna, Kroon prinses van Groot-Britanje, gehuwd was, en waar zij den 9 April 1765 hare dagen geëindigd heeft. Dit ge bouw is later verkocht en dient thans tot verschillende partikuliere hui zen. Onder de Stedelijke Gebouwen moeten wij het eerst vermelden, het Stadshuis of Raadhuis, nevens het Koninklijk Paleis. Het is een fraai en aanzienlijk gebouw, in het jaar 1715 gestichtop de plaatswaar het oude Raadhuis weleer gestaan heeft. Het rust op verwulfde kel ders, en heeft eene vierkante ge daante. Het front is van onderen op getrokken met blaauwen steen, tot den onderkant van de benedenko- zijnen, en voorts opgemetseld met graauwen steen; bestaande de eerste rij in acht groote schuifkozijnen, in welker midden een sierlijk gemaakt deurkozijn staat, zijnde de kapitale ingang, hebbende ter zijden twee opgaande pilasters, die gekroond zijn met eene fraai gewerkte lijst, op welker fries het volgende opschrift gelezen wordt: Pace et Justitia. (d.i. door vrede en geregtigheid) Dit deurkozijn of ingang staat, met de twee naaste schuifkozijnen, één voet vóór het gebouw uit, en maakt, dus oprijzende tot van boven toe. het middenfront van den gevel uit. In de tweede rij of verdieping heeft men negen schuifkozijnen, in eene nette orde boven de onderste ge plaatst, waarvan met middelste regt boven de deur staat, en de plaats is, alwaar de gewone publikafiën ge schieden. Dit kozijn is omtrokken met steenen architraven en eenige sieraden, van boven overdekt met een front, waarin men vroeger het volgende opschrift las: Den eersten April 1715 heeft Zijne Hoogheid den Hcere Willem Carel Hendrik Friso, Prinse van Oranje Nassau, Erf-stadhouder en Capitain Gene- rael van Friesland, etcl, etcl, etcl, den eersten steen aan dit stadshuis gelegt, oud 5 jaaren en 7 maanden. Hel vorige jaar hebben we in onze krant een foto afgedrukt van de derde klas van School 14 A, anno 1931Naar aanleiding van deze publicatie hebben twee van de meisjesleerlingen van toen het originele initiatief genomen om nog eenmaal de hele klas bij elkaar te halen. En dat is dan nu, zeven en veertig jaar later(l), gebeurd en met groot succes. Hier zien we het iets verouderde gezelschap, door 't Kleine Krantsje gefotografeerd in dezelfde klas van bijna een halve eeuw terug. We beginnen vooraan: Mientje Henstra-Brink, Mientje van Minnen-van Kuik, Attie v. d. Woud, Auke Krol en Harm v. d. Veen. Op de tweede rij: Gerard Woldendorp, Geert Damsma, Gerben de Roos en Janny v. d. Hoek-van Eldik. Achter Janny zitten IJsbrand v. Wely en Hans de Vries. Tenslotte achteraan: Relie Wolthof-Tadema, Lummie Mellema-de Vries, Henk Stuuterheim, Johan v. d. Geest en Frits v. Foeken. Drie leerlingen, Jopie v. d. Wey, Alie Visser en Tine Talsma, hebben de initiatiefneemsters niet kunnen achterhalen, een Christien Verdenius bleek te zijn geëmigreerd naar Canada, en twee zijn inmiddels overleden, Emmy v. d. Roest en Seppie Braaksma.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 9