osma Mk 'T KLEINE KEAHT5JE HERINNERINGEN AAN VROEGER Ka NA DE AMBACHTSSCHOOL btaa- GLENNY WILSON 3 Bekijk het eens door een BRIL van MIEDEMA LEESBRIL VOORMANtSEN LE.ELIWARDEN-ASSEN Kostuums van hoogwaardige kwahteit VERVOLGVERHAAL DOOR j. S. KIKSTRA OPTIEK Oogmeting dagelijks Ind. g lax en an esgmtHnf KLEINE KENK8TR. 14 LEEUWARDEN, voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Hij zat op zaterdagavond steevast bij het cabaret van het Duo Carels Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. WONING INRICHTING WlwiwMtsd M-97 LEEUWARDEN Het werk bij de baas beviel me nog steeds goed en we kregen beurte lings standjes en goedkeuringen, zoals dat nu eenmaal bij een goede opleiding hoort. Maar op een keer kreeg ik een standje, dat naar mijn gevoel onrechtvaardig was. Ik kon er echter over praten als Brugman, gelijk kreeg ik niet. Dat zette bij mij nogal wat kwaad bloed en'ik besloot mijn ontslag te nemen. Maar ik mocht niet zonder werk komen te zitten en daarom zocht ik eerst een andere baas en toen dat voor elkaar was, zei ikm'n baas op. Hij keek wel wat op z'n neus, maar zei toch niet, dat ik kon blijvenWel is de meesterknecht nog met hem gaan praten, maar bij mij was de kogel door de kerk. BAAS NUNNE Mijn nieuwe baas had zijn zaak op de Nieuwestad naast het Struivings- poortje. Laten we hem baas Nunne noemen, bij sommige ouderen ze ker nog wel bekend. Hij was een joviale man en ik verdiende er ook iets meer, misschien een tien of elf gulden in de week totaal. Maar toen ik er een week of wat was geweest, had ik wel in de gaten, dat ik er nooit zo prettig zou werken als in m'n vorige baan. De nieuwe baas had ook een eigenaardigheid en vooral op maandagmorgen. We be gonnen om zeven uur en dan hadden we nogal eens wat lawaaiig werk. Hij kwam dan vaak in pyama de Mijn nieuwe baas had zijn zaak op de Nieuwestad naast het Struivings- poortje. werkplaats instuiven en schreeuw de: „Kanne jimme verdomme niet wat kalmer werk uutsoeke, je hewwe gien rust in je eigen huus!" Hij zei dus ,,huus", maar hij be doelde ,,bed". Hij was nog vrijge zel en zat op zondagavond steevast bij het cabaret van het Duo Carels, waar hij met één van de artistes amoureuze betrekkingen onder hield. Vandaar, dat hij z'n rust op de maandagmorgen hard nodig had. Soms kwam hij bij mij en zei dan: Jacob, dou must mar es een pooske oppe winkel lette; ik hew die vervelende anhouwer van een ver- teugenwoordiger siendie komt hier aansens oek en ik hew er gien nocht an om met die vent te praten." Ik moest die man dan afpoeieren en hem maar zeggen, dat meneer er niet was. Wel, het beviel me hier dus niet zo best en soms wou ik wel terugkrui pen naar de baas, bij wie ik eerst had gewerkt. Maar zo kon ik me natuur lijk onmogelijk vernederen. Midden in de zomer echter deed zich een kans voor om weg te ko men. Een toen bekende markiezen- fabriek in de Grote Kerkstraat be gon met het maken van kleine meu belen en had daar een meubelmaker voor nodig. Ik bood me aan en werd aangenomen en wel voor zes cent per uur meer, omdat men hieronder timmerliedencontract werkte. Bo vendien eindigde de werkweek al op de zaterdagmiddag om vier uur. Het beviel me goed, het was leuk werk en de collega's waren wel ge schikte lui. Ik heb er dan ook prettig gewerkt, hoewel de baas een echte peuterige krent bleek te zijn. Dat hinderde mij niet zo erg, maar bij enkelen had dit een beslist nare weerslag. NARE GEVOLGEN Ik herinner me dan ook een geval, toen ik er misschien een half jaar gewerkt had, dat voor mij nare ge volgen had kunnen hebben. Op de plaats van mijn werkbank wa ren ook kasten, waarin fournituren voor de jalouzieën werden opge borgen. Op een namiddag zag ik dat één van de andere mensen zo'n kast opende, er twee rollen markiezen- touw uithaalde en er mee vandoor ging- Dat was op zich zelf niet het ver melden waard, maar kort daarop kwam hij terug en naar mij toe. Met een harde klap kwakte hij een rijks daalder op de banken fluisterde met een onheilspellend gezicht: „Ast hier één woord over kletste, dan vermoord ik dij!" Ik was zo berbouwereerd door deze bedreiging en door z'n kwaaie ge zicht, dat ik geen woord kon uit brengen. Langzaam drong het tot mij door wat er was gebeurd, maar toen kon ik niet meer terug en ik overzag ook nog niet welke con sequenties dit voor mij zou kunnen hebben. Maar toevallig kwam mijn vader er kort daama achter, dat ik over meer zakgeld beschikte dan redelijker wijs mogelijk was en ik moest hem vertellen hoe dat nou kon. Hij legde me uit in welk een gevaarlijke situa tie ik me bevond en hij zeidat ik er onmiddellijk mee moest stoppen. Ik vertelde de betreffende man toen hoe ik er tegenover stond, waarop hij reageerde met een herhaling van de eerste bedreiging: „Als je je bek maar houdt, want je weet wat er gebeurt!" Inderdaad heb ik toen m'n mond ook gehouden, want ik voelde er weinig voor partij te kiezen tussen een overigens heel acceptabele col lega en een chagrijn van een baas. Intussen naderde de winter al weer en ik begon er over te denken een kosthuis te zoeken, omdat het pen delen van Engelum naar Leeuwar den me in die koude tijd bar slecht beviel. Ik deed het dan ook en kwam van maandag tot en met zaterdag morgen in de kost op de Gedempte Keizersgracht. Dat was een beroepskosthuis, maar dat wist ik toen nog niet. In ieder geval was er een bed. Ook was er min of meer genoeg te eten, maar over de kwaliteit zal ik maar niet uitweiden. Buiten mij waren er nog een man of zes en 's middags aan tafel werd er gezwoegd, alsof het aangenomen werk was. Maar vaak gebeurde het dat m'n maag 's middags om een uur of drie al weer rammelde, dat het niet mooi meer was. Maarja, het was nog altijd oorlog en kwaliteits- voedsel was er alleen voor de rijken Als het 's avonds geen weer was om uit te gaan, werd er gekaart en dan deed onze - invalide - kostbaas ook mee. Er werd dan meestal om geld gespeeld, maardie bedragjes bleven wel klein. GOEIE SPELER Deze kostbaas was een goeie speler, hij won dus vaak en langzaam maar zeker kregen we in de gaten, dat die spelletjes eigenlijk bedoeld waren om z'n privé-zakgeld op peil te houden. Onder het spelen kregen we dan ook meestal een kop koffie of een ander drankje, behalve wanneer de kost baas bij wijze van uitzondering ver loor. Dan kregen we voor bedtijd hele maal niets meer en uit balorigheid gingen we dan nog wel eens de straat op om een stuk worst te kopen bij Van der Mark aan de Weaze. Waar die de ingrediënten vandaan haalde wisten we niet, maar wel was het zo, dat er in die tijd opvallend weinig honden en katten vrij rond liepen op straat..

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 3