Friesland Bank NU KAN HET WEER. Uw eigen bank Lezers klommen in de pen SCHILDERSSCHOOL Ingesloten zend ik u een na-druk van een brochure, die mijn vader in de jaren rond 1910 verspreidde bij de ververs in de dorpen van Fries land. Als het werk slap was in de wintermaanden konden de schilderszoons in Leeuwarden wel een cursus letter- en re- klameschilderen volgen. Op de dorpen had je veel wakkere "Brolsma's", maar de decoratie was het zwakke punt. Mijn vader zag daar brood in en hij heeft het ook met veel plezier gedaan. De cir culaire is wat plechtig overbluffend, typisch de stijl van advertenties uit het begin van deze eeuw. De schildersschool is verlopen toen door mobilisatie veel jonge Frieten naar de grenzen moesten. Ze kregen wel nu en dan zakenverlof maar voor zoiets als mijn vader wilde was practisch geen plaats meer. We hebben in dit boekje een foto van 1915 opgenomen (ook al was de verschijningsdatum in 1911) en dan kan men zien hoe het aantal leerlingen geslonken is. Hoewel ik al met mijn achtste jaar naar Amsterdam ben verhuisd is Leeuwarden nog steeds mijn vader stad gebleven. Het was in Amster dam eens zó erg dat ik om beter te worden van wat achteraf heimwee bleek te zijn, naar Leeuwarden ben gestuurd. Ik ben daar toen drie maanden geweest. Toen was het heimwee over maar er zijn zijn weinig jaren geweest waarin ik niet in Leeuwarden kwam. Onze hele familie woonde er. De zaken zult u nog wel kennen: Visser van de Kelders (vroegere winkel van Zel- le), Van der Linden, later Gerzon geworden, op de Nieuwestad. Daar was ook de zaak van oom Rienk Andriessen en van oom T(s)jallirig Buwalda. Wehadden nog veel meer ooms maar dat waren dan neven of aangetrouwd: schoenenzaak van Een zakelijke afspraak Een gezellig diner Zomaar een drankje of een borrel IN HET VERNIEUWDE De schildersschool St. Lucas in de Cornelis Frederikstraat. Piet Rousseau op de Kelders, van Hendrik van der Veen banketbakke rij in het Naauw, van Piet Zonder van, een winkel op de Tuinen (hen gels?) enz. De familie behoorde tot de Gere formeerde kerk (Noorderkerk; Oos- terkerk; Koepelkerk) en zij speelden daar hun partij goed mee. Zo ook in het schoolleven. Eveneens de fa milie van mijn moeders kant: de Bergema's met "stamwoning" Spanjaardslaan (nu afgebroken). Met hoeveel genoegen ik het Kleine Krantsje ook lees, ik mis er wel stof over het kerkelijke en christelijke leven in. Sturen ze van die kant nooit wat in?Er waren toch bekende figuren in Leeuwarden: Dr. W. A. van Es, ds. J. D. van der Munnik, de de rector Mulder (van het Geref Gymnasium in de Schrans) ds C. v. d. Woude. Jammer, dat mijn liefde voor Leeuwarden groter is dan mijn historisch verantwoorde herinne ringen. Als dat niet zo was schreef ik u vast wel! Amsterdam Drs. G. R. Visser GERZON GIRLS Door mijn schoonzuster, die met vakantie in Holland was, kreeg ik 't Kleine Krantsje toegestuurd met daarin een foto van de "Gerzon Girls". Op die foto herkende ik mijn vrouw, Annie ten Hulscher, met wie ik in 1942 ben getrouwd. In 1952 zijn wij geëmigreerd naar Tasmanië, waar mijn vrouw het vo rige jaar 29 april, aan aderverkla- king is overleden. Mocht een van de dames meer inlichtingen, dan kun nen ze met mij in contact treden; mijn adres is 27 Chestnut Road, Launceston, Tas. 7250. Tasmanië Australië W. H. M. Veldhuis REÜNIE H.T.S. Een paar dagen geleden ontving ik van een oude kennis 't Kleine Krantsje - nummer 311-8 april 1978. In de eerste plaats dank ik natuurlijk de goede zender, maar daarna ook u mijn dank voor deze .wijde wereld "-publicatie. Ik heb van dit krantje reuze genoten, aangezien ik ook een oud-MTS-er ben (afgestudeerd in 1934). Ja, ik heb natuurlijk alleen het oude ge bouw in de Vredeman de Vriesstraat gekend en heb prachtige herinne ringen aan de MTS-jaren. De reünie was zeker een schitterend succes en ik had het best willen bijwonen. Ik heb nooit het (toen) nieuwe gebouw aan de Molenstraat gezien, alhoe wel ik nu elf jaar geleden nog even Leeuwarden kon bezoeken. De nieuwe gebouwen die sinds zijn opgericht, lijken me in vogelvlucht foto toch wel iets geweldigs. In de reuzefoto, die u weergaf en die veer tig jaar geleden genomen werd, herken ik al onze leraren; zij hebben reeds allen dit ondermaanse verla ten. Ter plaatse zijn we met z'n tweeën van de MTS Leeuwarden. Ik moge hieraan toevoegen dat in de jaren 1935-'36 verscheidene afgestu deerden ook naar Zuid-Afrika emi greerden - ik was daar zelf ook één van. Daar waren o.a. Wim van Beyma (zoon van oud burgemeester van Leeuwarden), Hugo Molenaar (ook Leeuwarder). Over de reünies gesproken - verle den jaar klopte bij mij aan de deur een oud-MTS-klasgenoot (een oud-Sneker), die ik sedert januari 1937 m Pretoria) niet meer ontmoet had. Nou, dat was een zeer interes sante ontmoeting. dan doe ik dat ook. En dan zou ik willen vragen aan vroegere leerlingen van de RK Eli- sabethschool aan de Kerkstraat om een afdruk van foto's van de eerste en derde klas met daarop meisjes als Truitje Bosnia, Mielie Feitz, Anny de Vries, Gretha Vriend. Agnes Brenninkmeyer. Truus Bijvoets, Alie Nicolai, Cilia Maas, Anny Postma,'Catrien Brada. Ik heb nog wel een poëziealbum met allemaal lieve wensen, maar geen foto's - die van mij gingen verloren door verhuizing. Op de ene foto sta ik in een matrozenpakje met de handjes braaf op de bank. Wie heeft die foto's uit 1923 en 1927 en laat ze afdrukken? Het zou voor mijn kin- Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Londen W.G. de Kreek MARTEN HAARSMA Er stond onlangs in 't Kleine Krantsje een foto van de Hofschool en nu wilde ik graag weten, of Mar ten Haarsma, die daarop voor kwam, dezelfde is, die ik heb ge kend. Hij woonde in de Fontein straat en zijn vader had, meen ik, een meelhandel. Na school wandel den wij vaak in het Vossenpark. waar ik m'n hond uitliet. Later stu- We wandelden vaak in het Vossenpark. waar ik m'n hond uitliet deren zo leuk zijn, dus lieve vrien dinnen doe je best. Er was laatstst^en afscheidfeest van de zusters, maar door ziekte kon ik er jammer genoeg niet bij zijn. Mijn adres is Cloekplein 104; ik ben nu eenenzestig jaar. Arnhem Truus Kok-Balk deerde Marten in Delft, dat was in 1937. Gaarne zou ik nog eens iets van hem willen horen. Ik heb nog een kiekje uit Ameland, waar hij met vrienden op staat bij een tent; ik logeerde toen met ken nissen in het huisje Zomerlust in Duinoord. Martens vriend had een vriendinnetje, Monika Stek uit de Harlingerstraat. Wanneer Marten tijd heeft en dat zal wel, moet hij me eens iets van zijn gezin vertellen. EVEN PRATEN Geachte redaktie, naar aanleding van het Krantsje 312 kom ik even met u praten, 'k Had dat exemplaar nog niet ingezien, toen de telefoon ging en daar was. Toos (niet Roos) Plantenga. Eén en al ent- housiastme over de foto van de be waarschool op de Turnen. Nu, ik was er ook blij meewant het is al' n hele tijd geleden dat ik deze foto en nog 'n dergelijke met mijn jongere zuster er op (al gestorven) aan u stuurde, 'k Had de hoop op plaat sing eigenlijk al opgegeven en nu die verrassing. Als bijzonderheid mag ik toch wel vermelden, dat Toos Plantenga en ik nog steeds kontakt hebben. Kortgeleden vierde ze haar 90ste verjaardag en ben ik haar persoon lijk gaan feliciteren. Ze woont in Bussum, gepensioneerd als direc trice van de Huishoudschool aldaar, samen met een oud-lerares van die school. Zij, en ik in 't bejaardente huis, kunnen zich zelf nog redden, maar het lopen wordt steeds moei lijker. Boven andere oudjes van onze leeftijd zijn we dus wel bevoorrecht. Wat de foto betreft, zijn er velen niet meer in leven, o.a. Daan en Jan Koopmans (van het Vliet, meelfabriek), Jelle Buys, (Sint Jacobsstraat, Kruideniers zaak). Hij haalde in Delft z'n ingenieuersexamen en stierf in Zeist als directeur van de gasfabriek. Verder Sigund Brunger (niet Sig- mund Bruner), die ging in de han del. Zijn vader had een zaak op de hoek van de Nieuwestad en de vervolg op pag. II Nog een foto, anno 1915, van de Schildersschool St. Lucas.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 4