J HANDELSDRUKKERIJ: TRADITIE VAN RUIM HONDERD JAAR Een week naar Elf bergen: wat een plezier r BEDRIJVIG LEEUWARDEN 8 Friesland Bank 7 Uw eigen bank De Handelsdrukkerij - officieel: BV De Handelsdrukkerij van 1874 - is in dat jaar opgericht als naamloze vennootschap de Coöp eratieve Handelsdrukkerij met een unieke rechtsvorm, die nu niet meer bestaat. Behalve aandeelhouders uit de kapitaalsfeer kende men ook aandeelhouders, die als gezel- drukker of gezel-zetter in dienst waren van het bedrijf. Later werd het een Naamloze Ven nootschap zonder de aanduiding Coöperatie in de naam en in de rechtsvorm van nu kennen we de Handelsdrukkerij als een besloten vennootschap. BEKENDE NAMEN Wie zich verdiept in de ge schiedenis van het bedrijf komt namen tegen, die eens in Leeuwarden een bekende klank hebben gehad; de Suringars, vader G. T. N. en zoon R. W. Hugo, S. Draisma van Valkenburg, Jhr. Mr. I. F. van Humalda van Eysinga, no taris Mr. Horatius Alberda, Mr. C. W. A. Buma, J. Troelstra, Mr. J. Minnema Buma, N. T. Haver- schmidt, de Bloembergens, R. en E. P., Mr. J. L. van Sloterdijck, notaris Nanne Ottema en boter- O. Rommerts F. Rommerts C. Kiestra er de-Friese en is be relt en provinciale te dienen. Na dik honderd jaar te hebben geresideerd in 't hart van de oude binnenstad verhuisde de vorige zomer de Handelsdrukkerij van de Pijlsteeg naar het industrieterrein aan de Celsiusweg in Leeuwarden west. Op een lap grond, die in de toekomst nog mogelijkheden voor verdere uitbreiding biedt, werd daar een hypermoderne drukkerij opgezet op een bebouwd oppervlak van drieduizend vierkante meter met - voor de kantoren - een bovenverdieping van nog eens zeshonderd vierkante meter. Zo kreeg deze oeroude onderneming een nieuw bedrijf, dat zich gewoon niet laat vergelijken met de huisvestingen, zoals de Handelsdrukkerij die in de achter ons liggende eeuw heeft gekend. J. Stelpstra Ook dc directeuren, die na hem kwamen, eerst de heerJ. Stelpstra. daarna de heer J. van Hes, genoten hun opleiding in het bedrijf, dat begin 1977 de drukkerij Eisma BV te Leeuwarden overnam en daardoor ook uitgever werd. ZEVEN EN HALF MILJOEN De Handelsdrukkerij, die nu ruim tachtig mensen in dienst heeft, maakt een jaaromzet van omstreeks zeven en een half miljoen T het be drijf produceert nu niet alleen drukwerk voor administratieve verwerking, folders, brochures, prijscouranten en jaarverslagen, maar legt zich ook meer en meer op het drukken van boeken en tijd schriften toe. En om dan tenslotte ook nog even de heren Commissarissen te noemen; dat zijn Mr. E. Oosterhoff, Drs. K. Tjepkema, J. Stelpstra en Ir. G. W. Meyer met Drs. J. R. Kuperus als president-commissaris. Jvan Hes koopman Roel Buisman; zij hebben zich, met anderen, als commissaris verdienstelijk gemaakt om de Handelsdrukkerij tot bloei te brengen. De eerste directeur van de Han delsdrukkerij was Obbe Rommerts; hij werd direct in 1874 als „directeur- werkman" aangesteld tegen een salaris van vijfhonderd gulden per jaar, geen cent meer en geen cent minder. VAN VADER OP ZOON Na zijn plotselinge dood in 1902 werd hij opgevolgd door zijn zoon F. Rommerts, die de functie van directeur zes en dertig jaar, tot 1 juli 1939, bekleedde. Het pandje, waarin de Han delsdrukkerij was gestart - in het Nieuwstraatje - werd al natweejaar verlaten en verruild voor het pand Grote Hoogstraat 40, waarin de per sen precies tien jaar hebben ge draaid - toen verhuisde het bedrijf -nogmaals en nu naar de panden Grote Kerkstraat63en Pijlsteeg 18. Bij verschillende daaropvolgende uitbreidingen en verbouwingen was ook die - in 1920 - waarbij de hoofdingang van de Grote Kerk straat naar de Pijlsteeg werd ver plaatst - passanten in de Grote Kerkstraat konden de drukkers van dat punt af dan wel in actie zien, officieel bleef het bedrijf daama ge vestigd in de „Pielsteeg", zoals de echte Leeuwarders dat zeiden. Opvolger als directeur van de heer F. Rommerts werd de heer C. Kiestra, die op zijn beurt afzwaaide, toen hij in 1949 precies vijftig jaar aan de vennootschap verbonden was geweest - voor zijn benoeming tot directeur had hij in het bedrijf verschillende administratieve func ties bekleed. "Elfbergen" in Oudemirdum was in de dertiger jaren een werkkamp voor jonge werklozen. Jongens tus sen de 16 en 25 jaar werden uitge zonden om daar een week lang met de spade te graven aan een enorme vijver' temidden van het natuur schoon der Gaasterlandse omge ving. Jongelui uit verschillende dorpen en steden in Friesland moch ten daar acht weken werken, in ba rakken slapen, eten, en met elkaar leven, gein en ruzie maken in de grote kantinezaal. kortom, de be doeling was de werklozen een tijdje in een andere omgeving te brengen, daar even de troosteloze tijd van werkloos-zijn te vergeten. Een stre ven, als ik het wel heb, van de Raad van Kerken. ZWAAR WERK Het was voor velen ongewoon en zwaar werk, maar het tempo van graven en met de kruiwagen 't zand en grond wegvoeren lag dan ook niet hoog! Wij uit Leeuwarden stapten op maandagmorgen op de fiets om via Sneek en Balk naar het kamp in Ou demirdum te trappen, een flinke tocht per fiets doe het nü maar es! In deze crisistijd waren de Fietsen ook niet zo best en je kon best pech krij gen onderweg. Daar we altijd met een ploegje reden was helpen een gewone zaak, want je moest wel voor het middagmaal binnen zijn, anders miste je de warme prak en kon je het met brood doeneten was in die tijd een hoogst belangrijke zaak: thuis was 't geen vetpot! Ik denk, dat er zo'n 50 jongens pro fiteerden -van dit werkobject; be halve kost en inwoning kregen we dan ook nog 1,75 zakgeld, wat toen een leuk bedrag was! Weer of geen weer: zaterdag na het middageten ging de reis op de fiets weer naar huis, een weekendje thuis, maar deze acht weken waren zo snel om en er waren zovelen, die dit ook wel eens wilden. Doordat ik in de keuken terecht kwam, had ik de mazzel vijf of zes kampen mee te maken! Het waren heel andere kampen, dan die we in de oorlogsjaren meemaak ten! Wat een plezier we in Elfbergen hadden: om nooit te vergeten! In de barakken huisden tien knapen van wie één de "chef" was, tien houten kribben één tafel en een Salamanderkolenkacheltje waar van alles in gestookt werd maar in zo'n hok 't stikkend benauwd maak te. 's Avonds tien uur moest het licht en vuur uit zijn en kwam de "kampkommandant" langs om gauw de brand te blussen met z'n eigen piesertje! De stank die dan ontstond deden de ramen weer ope nen, wat in de winter een stervens- koude baarde enin dit christe lijk kamp de vreselijkste vloeken! STEMMING PRIMA Toch was de stemming altijd goed en de bonte avonden op vrijdag wa ren een feest van gein en de malste toneeltjes en gekheden maakten de avond tot een festival, waar elke week naar verlangd werd!!! De fiets van de "kampkomman dant" werd aan de vlaggemast bo venop de kantine gehangen, de stadsjongens namen dc "boer tjes" in de maling en de boertjes lieten de stadsers zich te pletter ser- ken bij de vijveraanleg!! Gekheid, humor, en werken in deze mooie natuur, dat was Elfbergen!! En nu, na 47 jaar ben ik dan nog een keer terug geweest daar bij de vij ver, het was zoeken na al die jaren, en ik kwam in een verandere omge ving, nog mooier dan voorheen, maar de grote achtvormige vijver was er nog!! Een belevenis: 't was een hpel oude vijver geworden, ont groeid door bos met hoge bomen die in mijn tijd kleine struikjes waren. De vijver met het houten bruggetje, dat weer te zien is wat ik iedereen aanbeveel, die daar vroeger ook gewerkt heeft. Ze leven niet alle maal meer, de jongens van toen, maar wie heeft daar in die tijd ge werkt? Laat alsjeblieft eens iets ho ren als je door 't Kleine Krantsje dit verhaaltje leest en ook weer her inneringen oproept aan het leven, die korte maar fijne tijd in het werk kamp voor jeugdige werklozen: Elfbergen! DOOR WEER EN WIND In déze tijd, nu weer de werk loosheid vooral onze jeugd be dreigt, denk je dan vaak terug aan vroeger, toen je met de fiets door weer en wind naar Oudemirdum stampte en met éénvijfenzeventig zakgeld, volop voedsel, zon en frisse lucht een tijd beleefde die je nooit zal vergeten! Kom oude Elfbergers, laat eens wat van je horen!!! Amsterdam Enne Rozema

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 7