HEEL WAT MEDEWERKERS m Aan het Fries Museum bij het heropening iUSEUfi tl l i HET BESPELEN VAN NOORDSE BALK 25 Bijzondere attractie op openingsdag: Het zijn heel wat bedrijven en bureaus, die in de achter ons liggende vier en een half jaar aan de grote uitbreiding en vernieuwing van het Fries Museum hebben meegewerkt. Laten we eens even zien, welke dat zijn geweest. Het werk stond onder architectuur van het Architectenbureau ir. D. H. Kiewiet de Jonge te Arnhem. Ook de bouwkundige adviezen kwamen uit die stad en wel van het Adviesbureau voor Bouwtechniek A.B.T. Het Raadgevend bureau Ir. J. E. Schreuder B.V. te Leeuwar den verstrekte de adviezen voor de technische installaties. Hoofdaannemer was het Bouwbedrijf S. Boringa en Zn. B.V. te Leeuwarden. De fundering voor de nieuwbouw werd gelegd door De Waal B.V. te Amsterdam. De B.V. v/h Fa. B. Mohrmann te Leeuwarden verzorgde de staalconstructies Het betonijzervlechtwerk werd gemaakt door de B.V. Pruis en Zn. te Bergum. Uit Noordbergum kwam het Metselbedrijf W. Postma B.V. naar hier voor het metselwerk. Het stucadoorswerk was van het Stucadoorsbedrjjf Fa. De Haan te Leeuwarden. En het voegwerk werd verzorgd door Kempenaar uit Hardega- njP- Het gas- en loodgieterswerk werd verzorgd door het Installatie bureau Gebroeders Bekker B.V. te Leeuwarden. De G.T.I. Noord B.V. te Leeuwarden was de onderaannemer van Bekker B.V. voor de verwarming. Het tegelwerk werd verzorgd door Das en Co. B.V. te Leeu warden. Wits Leeuwarden B.V. tekende voor het schilderwerk. Eveneens bedrijven uit Leeuwarden, het Electrotechnisch Be- drjjf Boomsma en Luma Electric verzorgden het electriciteits- werk. De firma Biemans uit Groningen en de firma De Vries uit Fra- neker leverden het natuursteenwerk. De A.E.S. Nederland B.V. te 's Hertogenbosch leverde alle brand- en inbraakbeveiligingsinstallaties. Ook voor de verdere inrichting van de nieuwe en vernieuwde mu seumruimten moesten heel wat leveranciers worden ingeschakeld. Depotmeubilair kwam van Lundia B.V. te Varsseveld. Emergo BV te Landsmeer leverde dokameubilair. Een afval wagen en een werkbank kwamen van de Firma J. Otma uit Leeuwarden. De schilderijophanging werd verzorgd door Veras B.V. uit Den Haag. Vitrines kwamen van Steinfort B.V. te Franekeren van Glascom-van Rest te Naaldwijk. De Firma Otter te Gorredijk plaatste een koffieautomaat. Machines werden geleverd door C. de Hon en Zn. te Leeuwar den. Van Ahrend B.V. te Arnhem kwamen stalen kasten. Oostwoud International B.V. te Utrecht leverde vakkenkasten. Voor tafels en stoelen werd Jan de Jong B.V. te Leeuwarden in geschakeld. Verder werd de stoffering verzorgd door Vroom en Dreesmann te Leeuwarden. In de vorm van beplanting zorgden Struiksma's Tuinarchitec tuur te Goutum en verder Abbing B.V. te Zeist en Van Tuber- gen B.V. te Haarlem voor een fleurige aankleding. Het verhuizen van alle museumstukken werd verricht door de Firma S. Postma te Leeuwarden. En tenslotte stond het Schoonmaakbedrijf T. J. Langeberg te Roordahuizum voor het schoonmaakwerk - geen overbodige luxe na al het breken en bouwen van zo'n vier en een halfjaar. Uw collega-museum in Leeuwarden, het Gemeentelijk Museum het Princessehof is zeer verheugd u op deze plaats te kunnen gelukwensen met het schitterende resultaat dat na uitbreiding en verbouwing bereikt is. Het succes is stellig te danken aan de vakkundige aanpak, de ervaring en het harde werken van directeur Cees Boschma en zijn medewerkers. Er wordt nu een nieuwe gelegenheid geboden het eigen karakter en de kracht van Friesland te ontdekken vooral wat betreft de vele takken van kunst en kunstnijverheid die hier beoefend zijn. Het is de taak van een museum bezoekers en iedere belangstellende op deze ontdekkingstocht te stimuleren.Bij degenen die een binding met Friesland hebben kan het er toe leiden om de kundigheid van vorige generaties te bewaren en voort te zetten; bij anderen, die een meer algemeen inzicht in cultuurpa tronen zoeken, kan het een verrijking aan gevoel voor de medemens en zijn geschiedenis bewerkstelligen. Het feit dat televisieprogramma' s en verhalen over het familieleven en de wereld van onze voorouders overal ter wereld zo'n grote belangstelling ondervinden, geeft blijk van het belang en de invloed die musea kunnen hebben. Maar dan moeten zij wel aktiefen ambitieus zijn en de geëigende steun ontvangen. Het bewaren en tentoonstellen van voorwerpen uit het verleden is slechts één onderdeel van onze taak. Een uitdagender aspekt is nog om met voorbeelden duidelijk te maken hoe de mannen en vrouwen die deze voorwerpen gemaakt hebben of lieten maken hun wereld en toekomst zagen en wat daarvan is overgeble ven in de werkelijkheid van vandaag. Het enthousiasme van mensen die de geschiedenis van hun eigen streek bestuderen door de ogen van kunstenaars, vaklieden of geschiedschrijvers, en de verrassing die toeristen beleven wanneer zij Fries land bezoeken, scheppen weer mogelijkheden en voordelen voor de toekomst. Een zekere honger naar inzicht in de wereld om ons heen kennen we allemaal. Zoals wij graag Spanje of China leren kennen, zo willen anderen onze provincie, onze steden en dorpen, onze cultuur ontdekken, waarvan zo'n schitterend beeld in het Fries Museum getoond wordt. f 1 Barbara Harrisson Directrice Museum Het Princessehof Hl «emi Fries Museumdirecteur dr. C. Boschma als heiwerker vermomd. De foto is van 9 oktober 1974, de dag van het heien van de eerste paal. Een bijzondere attractie bij de fees telijke heropening van het Fries Museum zal zijn het bespelen van de Noordse Balk door het gezin Van der Meer uit Goënga, vader, moe der en vier kinderen. De Noordse Balk is een oud volksmuziek instrument, dat in ons land spora disch voorkomt - slechts enkele par ticulieren bezitten een exemplaar en de collecties van het Fries Museum tellen enkele exemplaren. Oor spronkelijk had het instrument de vorm van een balk; in de achttiende eeuw kreeg het een buikvormige vergroting. Het bespelen geschiedt met een strijkstok of een pen, waarmee over de snaren wordt geraspt. De melo diesnaren zijn boven een lat met toonindeling gespannen, terwijl de andere snaren los meeklinken. De in Friesland nog aanwezige Noordse balken geven de indruk door de ei genaars zelf te zijn gebouwd. Ook nu worden er in onze provincie weer Noordse balken vervaardigd - het lijkt er op, dat het instrument z'n vroegere populariteit herwint, nadat het ruim een eeuw in het vergeet boek is geweest. Omstreeks 1870 moet er nog een Friese boer zijn geweest, die met de Noordse balk zijn liederen begeleidde.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 25