Wanneer komt ons eigen Sportmuseum? NET WAT VOOR FRIESLAND KONINKLIJKE BELANGSTELLING MAAK 'NS EEN TEKENING OF SCHRIJF EEN VERHAAL OVER HET FRIES MUSEUM 26 Wedstrijd voor jongeren Op 15 juni gaat het Fries Museum dus weer open. Je bent er wel eens geweest? Met een vriendje, met je ouders, met school? Dan weetje, waar over we praten. Maar dan moetje niet denken, datje het Fries Museum kent. Want er is op 15 juni een stuk bij gekomen. En in het 'oude' gebouw is ook veel veranderd. Je zult dus nog maar eens moeten komen kijken. En als je er nooit bent geweest, is er in de zomervakantie een mooie gelegenheid. Dan kun je ook nog meedoen aan een wedstrijd Het Fries Museum, dat het verhaal vertelt over de geschiedenis, de mensen en de dingen van Friesland, is er voor iedereen. Dus óók voor jullie. Nu zouden we in het museum eens heel graag willen weten, wat jullie nu over het Fries Museum denken of wat je er in ziet. Daarom vragen we jullie: zet eens op papier, hoe je het Fries Museum vindt. Wat vond je mooi of niet mooi? Waarnaar heb je het meest gekeken? Hoe heb je er rondgekeken? Zou je nog wel eens terug willen komen? Wat was nu een voorwerp, een kamer, een zaal, waarvan je wel eens een tekening zou willen maken? Heel veel vragen dus. Maar eigenlijk zijn het twee vragen: Zou je voor ons eens een tekening willen maken van het Fries Museum of van iets, dat je in het museum erg mooi of leuk hebt gevonden? Dat is de eerste vraag. De tweede is: Of zou je liever een verhaal, een opstel willen schrijven over het Fries Museum en over je bezoek aan het Fries Museum? Het gaat verder zo. Op 15 juni gaat het Fries Museum weer open. Op een donderdag. Maar die is zo plechtig, dat er dan nog geen gelegenheid is op bezoek te komen. Op vrijdag 16 juni, op zaterdag 17 juni (op beide dagen tussen 10 en 5 uur) en op zondag 18 juni (van 1 tot 5 uur) houdt het museum Open Dagen. Dan mag iedereen binnenwandelen, gratis. Jullie dus óók. Op maandag 19 juni begint alles weer gewoon te worden. Elke dag open van 10 tot 5 en op zondagen tussen 1 en 5. Dan moetje weereen kaartje kopen. Voor 75 cent. Dat gaat nog. A/s je eens zou willen schrijven over het Fries Museum of een tekening zou willen maken over of in het museum, dan kan dat tot en met zondag 20 augustus. Vóór woensdag 23 augustus (als de zomervakantie alweer voorbij is) zouden wc jullie tekening of opstel graag binnen hebben op ons adres: Turfmarkt 24, Leeuwarden. Dan moet de jury aan het werk. Zet daarom wel duidelijk je naam, adres en woonplaats op je tekening of verhaat. En vergeet niet, dat we ook graag je leeftijd willen weten. Het maakt natuurlijk wel verschil bij het bekijken van tekeningen en het lezen van een verhaal of het gemaakt is door een achtjarige of door een zestienjarigeTot achttien jaar mag ieder mee doen, die er zin in heeft. Bij een wedstrijd horen prijzen. Zowel voor de beste tekeningen als voor de mooiste verhalen. Voor de tekeningen is er een hoofdprijs van 50,- en zijn er vier prijzen van 25,- en tien van 10,-. Voor de opstellen is het precies zo: één prijs van 50,-, vier prijzen van 25,- en tien van een tientje. Je weet het dus: vóór 23 augustus opsturen naar Fries Museum, Turfmarkt 24, Leeuwarden. We hebben ons Fries Museum met al z'n facetten, er is een Fries Scheepvaart Museum, er is een - tijdelijk dakloos - Fries Landbouw Museum en we krijgen als alles goed gaat, binnenkort ook een Fries Verzetsmuseum. Maar een Fries Sportmuseum is er nog steeds niet en dat mag ons verbazen in een gewest, waarin bepaalde, specifieke takken van sport al zo lang van grote betekenis zijn geweest. Met name uit de schaatssport en uit de drafsport bleven er op tal van plaatsen heel wat relikwieën van vroeger bewaard, maar alleen die uit de kaatssport zijn gecollectioneerd en in een eigen museum - 't Coopmanshüs in Franeker - ondergebracht. Het succes van dat kaatsmu- seum, op initiatief van de Koninklijke Nederlandse Kaats Bond ontstaan, zou een stimulans kunnen zijn voor het ontwikkelen van initiatievendie leiden tot het stichten van een Fries Museum voor het overige terrein van de Friese sport. Kort voor de tweede wereldoorlog heeft de Friese Ijsbond plannen be raamd om te komen tot een perma nente expositie met betrekking tot de schaatssport in Friesland. GEEN SUCCES Er zijn toen circulaires de wereld ingestuurd en er is enig materiaal bijeengebracht, maar het beoogde doel werd, wellicht dooreen gebrek aan doorzettingskracht, niet bereikt - vergissen we ons niet, dan is het binnengekomen materiaal ergens in het Fries Museum beland en van de museumplannen van de winterspor ters is nadien niets meer gehoord. Verder dan een eenmalige tentoon stelling in december '38 en januari '39 in het Fries Museum, "De Friese IJssport in de loop der tij den" is het, wat het schaatsen be treft, nooit gekomen. Ook de drafsport met z'n zo rijke historie, kan zich niet beroemen op het bezit van een eigen verzame ling, die aan deze sport is gewijd, waarmee overigens niet gezegd wil zijn, dat er weinig of niets van vroe ger is bewaard: zowel van de draf sport als van de schaatssport her bergt het Fries Museum bijzonder interessant materiaal. De Koninklijke Nederlandse Kaats Bond heeft voor het kaatsmuseum in het Coopmanshüs kunnen voort bouwen op de unieke collectie fo to's, die een particulier, de kastelein Schelte Dijkstra, had bijeenge bracht - de permanente expositie met o.a. veel oude trofeeën, presta- tielijsten en op de geluidsband op genomen (sterke) verhalen van oud-kaatsers is zeer de moeite waard. NUTTIG WERK Op deze kaatssport behoeven we onze aandacht dus niet meer te rich ten, maar voor de andere takken van sport, voor zover in Friesland beoe fend, zou nog heel veel nuttig ver zamelwerk kunnen worden gedaan, waarbij we niet alleen denken aan geschiedenis van het Friese voetbal (de L.A.C. Frisia bestaat aan stonds honderd jaar!) en aan de nog makkelijk te achterhalen historie van het fierljeppen, maar ook aan de boeiende geschiedenis van de Friese Elfstedentocht en dan niet uitslui tend die op de schaats, maar al die andere tochten langs de elf steden van dit gewest, te voet, op de fiets, met de auto, te paard, met de boot, nou ja, noem maar op. Al verschillende malen heeft ons Koninklijk Huis blijk gegeven van een bijzondere belangstelling voor het Fries Museum. In 1892 brachten koningin Emma en koningin Wilhelmina een bezoek aan de noordelijke provincies, waarbij zij ook het Fries Museum bezochten. In 1912 vereerde koningin Wilhelmina het museum nogmaals met een bezoek. Ook koningin Juliana heeft het Fries Museum al eerder bezocht en wel in 1957. Deze charmante foto van de jonge koningin Wilhelmina in Fries costuum herinnert ons aan het bezoek van 1892.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 26