BOUWPUT BRACHT VERRASSINGEN 7 Met zorg is voor de "grote pers" geheim gehouden dat in de bouwput voor de uitbreiding van het Fries Museum reeds óp de eerste dag dat met het graafwerk werd begonnen, nl. op 2 september 1974, bijzondere oudheidkundige vondsten werden gedaan. Wij stellen het op prijs dit nu wel aan de "kleine pers" waar toe 't Kleine Krantsje toch wel ge rekend mag worden, als een pri meur te kunnen mèdedelen. Wat was nu het geval? WELPUT Het is een bekend feit dat in vroeger tijden, toen cr géén waterleiding en riolering was, de bewoners van de steden, maar ook op het platteland waren aangewezen op drinkwater dat in hun directe omgeving aanwe zig was. Was dat er niet, dan groef men vaak zeer smalle gaten in de grond tot men op een goed water voerende laag stootte. Zo ontstond de z.g. welput, waarvan men de wanden dikwijls verstevigde met zoden, hout of steen. In de middel eeuwen werden daar ook vaak lege bier- of wijntonnen voor gebruikt, waaruit men de bodems had verwij derd. Vooral in handelscentra, waartoe Leeuwarden toch eigenlijk ook be hoorde, treft men die tonnen ter plaatse van oude bebouwing of waar die geweest is wel aan. Ook in de bouwput van het Museum werden soortgelijke waterputten gevonden, waarvan er maar liefst drie bleken te bestaan uit telkens drie opelkaar ge stapelde tonnen, die tot circa vier meter diepte reikten. Andere putten hadden vierkante bekistingen of een wand van spiraalsgewijs gelegde bakstenen. Deze laatste hebben kennelijk als z.g. "pompsaden" gediend, d.w.z. dat er een houten pompbuis in werd gestoken, waarop een handpomp werd geplaatst. AFVAL Het gebeurde echter vaak dat de wa terputten, vooral in de middeleeu wen, verontreinigd geraakten, waarna men ze dan veelal gebruikte om er allerlei afval in te storten, zoals mest, slachtafval, gebroken huisraad en de menselijke afvalstof fen zelf, de z.g. faecaliën. Boven de putten werd dan een privaat ge bouwd, het later zo bekende "hüs- ke". Toch zijn er putten die direct voor dit doel gegraven werden, maar het is soms erg moeilijk uit te maken met welke put op een bouwterrein dit het geval is, zeker als ze vrijwel alle later als afvalput zijn gebruikt, zoals bijvoorbeeld in onze bouwput het geval was. Groot was nu de verrassing toen, zoals gezegd, reeds op de eerste dag zo'n put werd gevonden en het per soneel van de archeologische afde ling, dat dadelijk met het leeghalen daarvan begon, ontdekte dat deze put van boven tot onderen gevuld was met allerlei huishoudelijk mate riaal uit het eind van de 16de en het begin van de 17de eeuw. KERSEPITTEN Niet alleen beenderen van slachtvee zoals rund, varken en schaap, maar ook van gevogelte zoals eend en zwaan kwamen voor. Daarnaast ve le honderden kersepitten en enige pruimepitten en walnootdoppen. Dit alles bevond zich echter tussen grote massa's aardewerk, dat in zo'n grote hoeveelheid aanwezig was, dat het de indruk wekte dat vervolg op pag. II

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 7