NA DE AMBACHTSSCHOOL FOEI 3 L koophuizen Dat was dus een fraaie streek van m'n baas in die meubelmakerij aan 't Vliet, maar nogmaals: ik kon me niet veroorloven werkloos te zijn en moest me dus wel laten chanteren. En achteraf bekeken ben ik zelfs blij, dat ik er gewerkt heb, maar o, o, wat een belevenissen! Om te beginnen ging het er ruig toe en de hoofdoorzaak daarvan was de grote liefde, die de beide bazen hadden voor het glas, liefst gevuld met Amstel-pils. Hun eerste ont sporing maakt ik mee op een maan dag in december. De hele morgen al was er een voor ons onbekende me neer in de fabriek, die, blijkens het voortdurende gelach, met onze ba zen in allerplezierigste verhalen gewikkeld was. Op een gegeven moment werden de machines stopgezet en schreeuwde VERVOLGVERHAAL DOOR J. S. KIKSTRA een van de bazen voor de fabriek: "Die't vamiddag met wil na Grouw, mut hier om één uur weze met sien skaatsen". Het ijs was na melijk sinds een paar dagen sterk en de banen waren er, ook buiten de stad, zowat door. Iedereen was om één uur present, ook Dikke Hessel en Vlakkie, die z'n bijnaam dankte aan de vlak- bank, waaraan hij werkte. De vreemde meneer was ook aanwezig en hij bleek aan de kop te zullen rijden. Toen de lange rij gevormd was ging het los. En hoe! Binnen een paar minuten zagen we al geen ijs meer, alleen een blauwgrijze vlakte, waar we overheen gesleurd werden. Wie was toch die vreemde meneer, die zo donderse hard kon rijden? In Grouw, waar we binnen een half uur waren, werden we ingelicht: dat was niemand minder dan de in die tijd zeer bekende Elfstedenrijder sergeant Ferwerda! SERGEANT FERWERDA Ons eerste bezoek gold de Bierhal- le. Wist ik veel wat dat was; ik was nog nooit eerder in Grouw geweest. Maar na een uurtje, toen we ver trokken wist ik het wel. Ik had nooit kunnen denken, dat die kerels in dat koude weer zoveel bier konden verwerken. Op de terugweg ging het heel wat minder snel dan op de heenreis en de ploeg was nu ook veel levendiger. Ongelukkigerwijs ging onze weg nu over Warga. Daar klonk muziek uit de herberg aan het water en daar konden we dan ook onmogelijk zo maar voorbijkomen. Het was er één en al fleur en er waren er al gauw een paar aan het biljarten onder het genot van de no dige drank. Maar na een uur kreeg een uit de ploeg de aardigheid er af en hij wou wel naar huis. Ik pro beerde hem nog even vast te hou den, omdat samen uit samen thuis toch leuker was, maar hij ging toch, want, zei hij, "ik mut vanavond nog met de meid uut en 't is oek Sunteneklaasavond" Zelf had ik eigenlijk "skoon mien nocht" en ik probeerde de ploeg te bepraten om op te krassen. "Ja da- luk" zeiden de heren dan wel, maar het kwam er maar niet van, tot op een moment Vlakkie tegen me zei: "Ik wu oek wel naar huus Kik, want 't soodsje het nog lang sien nocht niet". Zo vertrokken we dus samen rich ting Leeuwarden, maar dat was niet zo eenvoudig, want ik moest voor rijden - Vlakkie was veel te lang en erg slap in de enkels. Maar we kwamen er, hoewel hat al lang don ker was en op het Vliet bonden we af. KATTERIG De volgende morgen waren de meesten erg katterig en bij stukken en brokken hoorden we, dat het stel tot sluitingstijd - elf uur - in die kroeg gebleven en daarna mooi in de olie het ijs opgestrompeld was. Enkelen waren niet meer in staat geweest de schaatsen onder te bin den en kregen onderling ruzie. Daarna was de terugtocht door dronkenschap en valpartijen een grote ellende geworden. Dat waren dus m'n bazen en een deel van het personeel. En toch, ik moet het eerlijk toegeven, werkte ik er plezierig. Ook wat het persoon lijk vermaak betreft kon het er wel De grote onbekende voorrijder was niemand minder dan de in die tijd zeer bekende Elfstedenrijder Jan Ferwerda op door in die tijd. In de jaren, dat we financieel wat meer armslag kregen konden we ook eens ergens naartoe. Omdat veel feestjes beslo ten werden met bal, vond ik het noodzakelijk om te leren dansen en daarom gaf ik me op bij de be faamde dansleraar Van der Boom. De lessen voor beginners werden gegeven in café Het Zwijnshoofd aan de Langemarktstraat, zondags middags van vijf tot zeven. Het was erg gezellig en er waren verbazend mooie meisjes en zo chique, vond ik. Ik had m'n aangeboren bleuheid al aardig overwonnen en bij het vormen van de paren had ik nooit veel weigeringen. Ook de danspas sen lagen me wel; ik sloeg in ieder geval geen modderfiguur en na ver loop van tijd merkte ik wel, dat ik een geziene partner was. En ik vond het ook heerlijk - je zou een hele nacht kunnen doordansen. Maar dat kon natuurlijk niet, want de vol gende dag om zeven uur begon die hele werkweek weer. ALLEEN In diezelfde jaren waren mijn fami lieomstandigheden bijzonder naar. Na mijn vader was ook mijn moeder overleden en op een en twintigjarige leeftijd stond ik alleen. Ik was dus permanent op een kosthuis aange wezen en kon nergens op terug vallen, wanneer dat nodig zou zijn. Maar ik vond dat toch niets om over te piekeren, ik bleef optimist en als er al moeilijkheden kwamen zou ik me er wel doorheen slaan. Ik zocht dus weer een kosthuis en slaagde spoedig: het was prima en er waren nog twee jonge mannen. Dat waren Duitsers en de gesprekken met de heren leverden heel wat 1 zoekt voor diverse relaties 1 de Geeststr. 33* Lwuwdin ral. 05100-33331 bgg 51859. G Laanstra. Mak. tax aq moeilijkheden op. Maar het waren aardige jongens en we werden al gauw goeie vrienden. In die jaren na de eerste wereldoor log kwamen er heel wat Duitsers, zowel mannen als vrouwen, over de grens om hier te werken omdat het bij hun thuis toen zo slecht was. Die mensen werden hier graag geaccep teerd; het waren goeie werkkrachten en in die tijd hadden we nog niets slechts van Duitsers ondervonden. VEEL PLEZIER Ik ging dan ook veel met de beide heren op stap en we hadden heel wat plezier. Er werd ook een Club van Duitsers opgericht, die eenmaal in de week een gezellige avond had in het café Kroes aan de Wirdumer- dijk, nu het restaurant Siderius. Het ging daar gezellig toe, er werd mu ziek gemaakt en er werd gedanst. Toen ik dan ook door huisgenoot Herman werd "eingeladen" nam ik deze invitatie graag aan en de eerst volgende keer ging ik mee. Het zaaltje was niet zo groot, maar dat werd ruimschoots goedgemaakt door het plezier, dat er was. Wel was het lastig, dat ik niet alles kon verstaan, maar na een maand of drie kon ik me toch al aardig ver staanbaar maken en verstond ik zelf ook bijna alles. Het contact met de meisjes bleef dan ook niet uit en nu, zoveel later, moet ik zeggen, dat dit de mooiste jaren waren van mijn hele vrijgezellenbestaan. Bij een huiszoeking ten huize van een boekdrukker en uitgever in de Egelantiersstraat te Amsterdam zijn door een inspecteur en een agent van politie in beslag genomen ruim 1000 liedjes, welke aanstootelijk zijn voor de eerbaarheid. Deze huiszoeking was een gevolg van de arrestatie van een man, die eenige dagen geleden, met aanstootelijke liederen colporteerende, door de politie werd aangehouden. (1907) De danslessen voor beginners werden gegeven in café Het Zwijnshoofd aan de Langemarktstraat

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 3