MIEDEMA SANITAIR wild kaas gevogelte wijnen djeufiet WILT U BADEN IN WEELDE Sinds 1861 Friesland Bank Uw eigen bank ST, JACÖBSSTRAAT LÈEUWARDEN 4' Met het "mooi stel kiepen" be doelde deze wakkere strijder niets anders dan het zich een stuk in de kraag te drinken in één van de café's aan de veemarkt. Ik had strikte orders van de pen ningmeester van de Transport ar beidersbond om in geen geval het geld eerder uit te betalen dan op zaterdagochtend. En dat deed ik dan ook. Sommige mannen waren vergezeld van hun vrouwen. Dat had natuurlijk ook zijn oorzaak. De borreltjes waren goedkoop, de geest gewillig en het vlees zwak. Tenslotte moest moeder de vrouw de week zien rond te komen van de werkelozen uitkering. Op zaterdagochtend stond de gang van het kantoortje vol en er voor stonden dan ook nog mannen. En nu kom ik nog even terug op het verhaal in 't Kleine Krantsje van 17.6.78. Verscheidene van mijn wekelijkse clientèle hadden bijnamen als: de Wyckel, de Striebel, Arjan de leu genaar, Toetemelk, de Vernikkelde neger, de Houten sabel, de Groene kraag, het Mouwvesje, de Zeun van et mouwvesje, de Baron en de Schapemelker. Ik was in die tijd zelf ook zonder werk en ik vond het jammer dat het maar een maand heeft geduurd. Maar die narrien vergeet ik nooit. Haarlem Bart van der Weerdt. VLIEGENDE HOND Van een medevacantiereizigster uit Franeker kreeg ik uw adres. Als a- bonné van uw krant, deelde zij mij mede, dat u dikwijls, op hun ver zoek, ook van niet-abonnées, een onderzoek instelde en in uw krant publiceerde, inzake bepaalde voor ouders der familie. Ik waag het er op, u het volgende te vragen en daarnaar een onderzoek in te stel len. De grootmoeder van mijn vrouw, was de op 30 - 11 - 1835 te Leeu- warden geboren Jantje Vliegende hond. Zij was een dochter van Yvo Jans Vliegendehond, bakker van beroep en van Aaltje Huurmans. Behalve dat ik benieuwd ben naar de voorvaderen van Yvo Jans Vlie gendehond, ben ik ook benieuwd naar het onstaan van deze familie naam. Volgens Johan Winkler in zijn boek "De Nederlandse ge slachtsnamen in oorsprong en ge schiedenis" zou deze familienaam te danken zijn aan een uithangbord aan de gevel. Maar wat heeft dan op dat uithangbord gestaan? Een tropi sche vleermuis, een trekhond voor een bakkerskar, een vlieg, en de hond, zoals sommigen menen, of een hond die er vandoor rent met een brood in zijn bek, zoals thans het embleem is van bakker Vliegen dehond te Wolvega? Mocht u over een en ander klaarheid kunnen en willen brengen, dan zeer gaarne be richt. Eventuele kosten wil ik u gaarne vergoeden. RODEN A. P. v. d. Kamp Een klein misverstand: wij houden ons, anders dan m.b.t. de eigen fa milie in "vrije tijd"niet bezig met genealogisch onderzoek. Misschien kunt u zich wenden tot een beroeps genealoog. Wel willen wij uw brief in onze krant afdrukken, hetgeen, zoals u ziet, hierbij geschiedt. Wel licht zijn er abonnees, die u verder kunnen helpen. Red. 't K.K. KARAKTERISTIEKE FOTO Hierbij stuur ik een karakteristieke foto, die ik uit een oude familiever zameling heb opgedoken. Het is, dacht ik, nog een hele goede plaat. Jammer dat hij iets beschadigd is. Het is een foto van de oude Cam- buurstraat en een stukje Noord- vlietdwarsstraat en vermoedelijk in 1917 of daaromtrent genomen. De man in de deuropening met pet is P. Wiersma (overleden 1950) en in zijn tuintje staan zijn vrouw (over leden 1944) en twee dochters. Deze Kom dan eens kijken bij Toonzaal: Unlabuurt4 te Leeuwarden, tel. 05100-23059/29732 Geopend: ma. t/m vr. v. 8-12 en 13-16.30 uur; zaterdags van 11-16 uur. BREDE KEUS UIT DE BETERE MERKEN Nieuwe kleuren: rustiek bruin, rustiek groen, sorrento blauw en cameol rood. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen beide dochters, Lolkje v. d. Veen-Wiersma en Geertje v. d. Roest-Wiersma, wonen nog iri Leeuwarden. De man in overhemd en vest, rechts van de lantaarnpaal, is J. A. A- belsma (overleden 1941) en in het tuintje staat zijn dochter Fenna (overleden 1974). Omdat dit fami lieleden van mij zijn, zijn ze mij bekend. Mijn overgrootvaders woonden daar bijna naastelkaar. De andere personen zijn mij onbe kend, maar wellicht herkennen an dere lezers deze mensen. Eelde DIRECTEUR SCHERPBIER Van bevriende zijde ontving ik no. 313 van uw blad toegezonden met de bijzonder fraaie afdruk van een foto van een kweekschoolklas uit 1930 van de Hervormde Kweek school op de Mariënburg, Achter de Hoven. Een wereld vol fijne jeugdherinneringen kwam naar bo ven. Het meest ontroerde mij op de foto de persoon in het midden, onze oude directeur, de heer W. Scherp- bier, thans 87 jaar oud, en wonende in Leersum (U.), Dam 5. Hij is geestelijk nog helemaal fit. Vol belangstelling volgt hij nog het wel en wee van zijn oud-leerlingen. Wat zou hij het waarderen als vele oud-leerlingen die uw blad lezen, hem nog eens een briefje schreven. Zou u mijn verzoek kunnen doorge ven? Hartelijk dank! Voor hem hebben wij grote waardering en lof voor de wijze, waarop hij ons en de kweekschool in die moeilijke jaren heeft geleid. Niemand van ons zal dat ooit vergeten. Dordrecht Tiede Boersma MANNEN VAN 't VLIET In het nummer van 17.6.'78 staat een verhaal over de mannen van het Vliet en hun bijnamen in de dage lijkse omgang met hun kornuiten. In de zomer van 1929 ben ik een maand lang als vervanger werk zaam geweest op het kantoor van de Transportarbeidersbond, afdeling Leeuwarden. Dat kantoor, of beter gezegd kan toortje, was gevestigd in de buurt van de kazerne en de Ameland straat. Mijn werk bestond uit het bijhouden van de administratie, daaronder be grepen de wekelijkse betaling van de werkelozen uitkering aan de le den van de bond, die werkloos wa ren. De mannen, die voor een uitkering in aanmerking kwamen, kregen het geld op zaterdagochtend. De maandag daarop ging ik met de lijst naar de Arbeidsbeurs die toen, naar ik meen, gevestigd was aan het Jacobijner Kerkhof. Onder de man nen waren er verscheidene, die een bijnaam hadden. Eén van hen had de bijnaam "de Kiepekoopman". Deze kiepekoopman kwam steevast iedere vrijdag bij mij aan het loket met een aandoenlijk verhaal dat hij nu een mooi stel kiepen oppe merk kope kon en of ie nou alvast het geld kon krijgen of een voorschot alvast De karakteristieke foto van de oude Cambuurstraat met heel veel jeugd er op. Kleine vraag: de bevolking neemt steeds toe, maar waarom zien we nu zelden zoveel kinderen bijelkaar op straat als op foto's van vroeger tijd? P. Wiersma

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 4