Wat kon het gezellig zijn in het oude logement 1' Ba KNOKPLOEG LEEUWARDEN PIKT BEVOLKINGSREGISTER IN fotografie harmen d. kasma Zoveel j'aar geleden. 7 Romantisch tafelen aan de Terpenroute Henk en Tity Hasz -"'SSliS'" STUNT IN OORLOGSTIJD Quickynette Stomerij nieuwe stijl 1 uur behandeling v.a. 280- in kleur, incl. luxe album nieuweburen 138 telef. 22683 si si -si si vervolg van pag. 5 op bedacht je uit te kleden en schul den te laten maken, zodat je op een gegeven moment alleen maar voor de logementsbaas kon werken. Werd je gewogen en te licht bevon den, dan kwam je er trouwens niet eens in. Uiteraard waren er veel drinkebroers bij. Mensen, die van het leven maar weinig meer hadden te verwachten en die daarom hun troost zochten in de drank. Het uit schot werd gevormd door de spiri- tusklanten. Dat waren zij, die geen gewone drank meer konden betalen en zich met 'blauw' tevreden moes ten stellen. Het waren zielige figu ren, die slechts in een enkel loge ment werden geduld. Voor hen was er geen enkele uitweg meer, ze zochten in het vocht, met zo'n 96 procent alcohol, alleen maar verge telheid. Er waren er onder hen, die zich door de blauwe kleur niet lieten afschrikken, maar anderen wisten daar wel raad op. Met een geraspte aardappel en wat houtskool werd het euvel verholpen. Maar sommi gen gunden zich daar de tijd niet eens voor en dronken het spul zo, waarmee ze een uur in de wind stonken en naar buiten werden ge smeten. Alleen een pijpje bier na afloop of zo daar geen geld voor was een glas water, kon de uitwerking van het vuile goedje nog wat beper ken. Ik neem u nu eens mee naar een bepaald logement van zo'n 35 of 40 jaar terug om u iets van de sfeer die er heerste, te laten proeven. Het heette "De Zon", en op de gevel was een mooie spreuk aangebracht, die luidde: "Wat kan een sterfelijk mens op aarde beter wensen, dan koren op het land en brood voor alle men- HUISELIJK Het verband met de aard van het bedrijf, dat in het pand werd uit geoefend, viel ver te zoeken. Het dateerde namelijk nog uit de tijd dat er een bakkerij in was onderge bracht, waaraan overigens niets meer herinnerde. Het logement werd gedreven door mensen, die vroeger ook langs 's Heren wegen hadden gezworven en het beheer was in hoofdzaak in handen van de vrouw. Wanneer je er binnen kwam werd je al dadelijk getroffen door een echt huiselijk tafereel. Er was een groot vertrek, met in het midden een tafel met een theeblad er op, en een aantal stoelen er gezellig om heen geschaard. Je kreeg de indruk van een normale huiskamer met al tijd hagelwitte gordijnen voor de ramen. In een hoek stond heel knus de familietafel voor de mensen zelf en dan waren langs de wanden nog tafeltjes geplaatst met een asbak en op een spuwbak er onder, dit laatste ten gerieve van de mannen die pruimden en er op z'n tijd een straal tabakssap met welhaast wiskundige zekerheid in wisten te mikken. In vergelijking met de doorsneewo ning uit die tijd, sloeg dit logement niet eens een slecht figuur. Er waren er wel andere, waar je tussen de kale wanden moest leven en waar de hele inrichting rijp was voor de vuilnis hoop. Sommige logementen hadden een of twee kamertjes voor echtpa ren of wat daar voor door ging en de rest sliep op een rij op de meest uiteenlopende bedden, waarvan de onder de neus kregen. Dat bete kende trouwens een degeneratie tegenover degenen, die zich dit meerdere malen konden permitte ren. Er werd dan op je neergezien als op iemand, die z'n eigen kost niet eens kon verdienen en zo had je van een eigen huis en van een eigen gezin hadden gekend. In de loop der jaren is het gilde der zwervers allengs kleiner geworden. Men ontmoet ze niet meer aan de deur, die komen leuren met knopen, garen, veters, band dan wel met een ordinair stukje zeep of een flesje reukloze eau de cologne. Ze zijn verdwenen, die met een mook op de buik de huizen langs gingen om aan het futloze instrument wat amech tige tonen te ontlokken. De liedjes zangers zijn een stuk historie ge worden en zij die zonder meer hun hand ophielden voor een aalmoes, zijn reeds lang van de vlakte ver dwenen. Wondere types, zoals de bont gerokte 'Malle Da', die voor Uw gastheer en gastvrouw Bosweg 25, *sl. 05103-2266 Reservering gewenst 's Maandags gesloten. ~|MHnMtiscti restaurant herberge Wanneer iedereen binnen was kon het er echt gezellig zijn matrassen met kapok of met haver- doppen waren gevuld. Over het al gemeen werden de lakens en slopen .elke week verfrist, maar werd daar eens een keer de hand mee gelicht, dan moest je het ook zo nauw niet nemen. Was er één ding waaraan je moest wennen, dan was het de doordringende geur van creoline en bleekwater, waarmee de boel werd schoongehouden. Natuurlijk was er ook het vlooien-en luizenprobleem, maar dat werd in die tijd, toen velen ermee waren behept, als een nood zakelijk kwaad aanvaard. Wanneer, zo omtrent vier of vijf uur, iedereen binnen was werd het eerst echt ge zellig. Er werd gekaart, op de har- monika gespeeld en gezongen. Kor tom, het logement was voor ons een tehuis, waar we onze verhalen en ook onze misère kwijt konden. Ver halen van wat we onderweg hadden beleefd. Soms ook bouwden we luchtkastelen, waarvan we bij voor baat wisten dat ze nooit verwezen lijkt zouden worden. De een had nog idealen, bij de ander waren ze reeds uitgedoofd. Koffie konden we drinken zo lang er nog wat in de pot zat, voot het brood hadden we zelf te zorgen en anders deed de loge menthoudster dit wel, zoals ze ook zorgde voorde middagpot. Daarvan moet u zich echter geen al te over dreven voorstelling maken. Honger maakt rauwe bonen zoet, zegt men wel en dat was ook hier het geval. Je moest maar nemen wat de pot schafte en sommigen waren al blij wanneer ze eens in de week vlees zelfs in het logement al een zeker standsverschil. Ook in deze be perkte samenleving vond je reeds een symptoom van het klassever- schil in de grote maatschappij, dat ook wel zal blijven bestaan zo lang er mensen zijn. Met dit al vormde het logement een wereldje apart, was het een toevluchtsoord voor al diegenen, die nimmer de weelde een schamele cent een primitief dansje uitvoerde, of zoals 'De Hard loper', die op een drafje de erven op en af ging en daarbij zich zelf met een rieten stokje tot spoed maande, ze zijn reeds lang ter ruste gelegd. Wie herinnert zich nog het rogge broodmannetje uit Hoorn, met z'n zijen petje op, die er dagelijks te voet op uit trok en die in z'n leven wel vele keren de omtrek van de aardbol moet zijn afgelopen om z'n armzalige handeltje aan de man te brengen? Daarmee behoort het volksloge- mcnt, zoals dit vroeger bestond, mede tot de verleden tijd. Zij die er vroeger op uittrokken door weer en wind en zelfs door de ijzige kou, behoeven nu maar naar de bijstand te gaan. En wie er de jaren voor heeft, weet zich verzekerd van zijn A.O.W. De bejaardentehuizen zijn als paddestoelen uit de grónd ge schoten en menig oudje vindt er, in de laatste halte voor de dood, nog een veilig tehuis, waar hij door vele goede zorgen wordt omringd. Toch hoort men hierover nog smalend spreken, omdat ze wel geborgen, maar niet opgeboren willen zijn, omdat diep in hen nog altijd een vonkje van het vuur van de vrijheid smeult. Maar het zij zoals het is. U moet me maar vergeven, maar soms bekruipt me de behoefte om be paalde zijpaden in te slaan, als het onderwerp er zo makkelijk aanlei ding toe geeft. Maar dat is de bedoe ling niet. Mijn opzet was alleen u vluchtig kennis te laten maken met het logement, zoals men dit nog in enkele steden aantreft en waarin nog wat verloren zielen zijn samenge bracht. Als geheel behoort het tot de verleden tijd en ook het karakter heeft een wijziging ondergaan. Dit heeft me wel eens met een tikje weemoed gestemd, maar dat mag me niet al te zwaar worden aangere kend. Want op een afstand van ja ren, ziet men de dingen vaak mooier dan ze in werkelijheid zijn geweest. Een dezer dagen was het precies vijf en dertig jaar geleden, dat in Leeuwarden het sterke stukje werd uitgehaald van een "kraak" op het Gewestelijk Arbeidsbureau, waarbij de illegale Leeuwarder Knok ploeg zich meester maakte van de karthotheek met de kaarten van het bevolkingsregister. Door deze succesvolle operatie werd het de Duitse bezetters onmogelijk gemaakt de jonge mannen uit Leeuwarden op te sporen, die zij in Duitsland te werk hadden willen stellen. De spectaculaire stunt werd uitge haald op de vijf en twintigste juni 1943, kort na de bekende meista kingen dus, toen verschillende groepen van de bevolking min of meer als "vogelvrij" konden wor den beschouwd. Dat waren bijvoorbeeld oud militairen van het Nederlandse le ger, die niet aan het Duitse bevel hadden voldaan om zich aan te mel den, dat waren ook studenten, die geweigerd hadden de zogenaamde loyaliteitsverklaring te tekenen en dat waren, niet te vergeten, alle veradelt uw kleding NIEUWE8TAD 84 naast schoenenzaak Schaaf voor een smaakvolle bruidsreportage afgestemd op uw persoonlijke wensen si J*. <3 «3 jonge mannen, geboren tussen 1919 en 1925, die niet in het bezit waren van wat de gehate bezetters een Ausweis noemden, een geel vodje papier, dat de eigenaar het recht gaf hier vrij en frank rond te stappen. Van I januari I943 af hadden de bevolkingsregisters aan het Gewes telijk Arbeidsbureau al gegevens moeten verschaffen betreffende alle mannen, die geboren waren in de jaren 1917 tot 1922. Voor deze regi stratie had het G.A.B. de nodige ruimte gekregen in het grote win kelpand van de vroegere firma Ger- zon nissen Nieuwestad en Ruiters- kwartier, waar nu de Hema is. KOUD KUNSTJE Met behulp van deze gegevens was het voor de Duitsers een koud kunstje de bedreigde jongemannen op te sporen - ze hoefden ze maar van huis op te halen, althans zo lang ze nog niet naar elders waren ver trokken als onderduiker. Vandaar, dat de illegaliteit het van het groot ste belang achtte deze belangrijke bevolkingsgegevens in handen te krijgen. Maar hoe? Overdag werden de re gisters voortdurend door twee poli tiemannen bewaakt, voor de nacht werden ze altijd overgebracht naar het Old Burger Weeshuis aan de overkant van het Ruiterskwartier, op de hoek van het Zaailand en de Zuiderstraat, waar nu het gebouw van de Waterleiding staat. Het bemachtigen van de gegevens na sluitingstijd leek onmogelijk; daarom besloten de K.P.-ers over dag toe te slaan, waartoe ze eerst kans zagen een auto in handen te krijgen, een Mercedes, die ze in Dokkum lieten overspuiten in de bekende blauwe "politiekleur" - de wagen zou inderdaad de indruk moeten wekken van de politie te zijn. De volgende morgen, een vrijdag, reden ze er mee naar Leeuwarden, terwijl er, zogenaamd van het Weeshuis, bij het Arbeidsbureau een telefoontje binnenkwam: "In vervolg op pag. 9

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 7