Gids van het Jongelingen Verbond 'T KLEINE KRAHT5JE UIT DE DOOS MET SNIEPSNAREN 3 voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publici- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 (Naast Emmakade 39) Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland f 1.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 'f Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver-„ melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa- y^tisch verlengd. We hebben weer eens een greep in de grote Doos met Sniepsnaren gedaan en tien tegen eendat er dan wel wat aardigs te voorschijn komt, al zijn het dan toch maar kleine 'prullaria'waarmee de doos is gevuld. Wat we vandaag na een blinde greep naar boven haalden was een "Gids voor de Friesche Bondsdagen van het Nederlands Jongelingen Verbond" en die Bondsdagen, ter gelegenheid van de acht en zestigste algemene vergadering van dat verbond, werden in Leeuwarden gehouden op 4 en 5 mei 1921bijna zestig jaar geleden dus. Stellig zullen er onder de abonnees van 't Kleine Krantsje nog wel verschillende dames en heren zijn, die er bij betrokken waren en die zich deze bondsdagen herinneren - in die niet zo stormachtige tijd van toen konden ze op de jongeren nog een diepe indruk maken. 32.000, thans is het reeds bijna 43.000, alzoo een vermeerdering van meer dan 10.000 zielen". De vele veranderingen, die zich in een tijdvak van zo'n vijftig, zestig jaar kunnen voltrekken in een stad als Leeuwarden komen in deze gids ook aardig tot uiting in het lijstje van "Hotels en Melksalons": van de achttien genoemde etablissementen bestaan er nu nog maar drie, het Oranjehotel, de Kroon en de Pauw. Alle andere zijn in de loop der jaren verdwenen, de Nieuwe Doelen, de Phoenix, Amicitia, de Klanderij, de Duitsche Adelaar, Hollandia, Klein Spoorzicht, Stadszicht, de melksa lons Kimp, Niehüser en Stienstra, alle opdeNieuwestaden de "visch- salons" Glastra van de Wirdumer- dijk en Blokzijl van de Nieuwestad. VERDWENEN En zo verdwenen ook de meeste za ken, die in deze gids van 1921 nog hebben geadverteerd: de Nieuwe Leeuwarder Fruithal van D. Bei stra, de Leeuwarder Stempelfa briek. Zigterman's Meubelwinkels, de Gelderse Credietvereniging. de Electrische Banketbakkerij H. van der Veen uit Naauw, de juweliers zaak van L. Visser Jzn. uit de Pe perstraat, de meubelzaken van van Pel (Nieuwestad) en Overdijk (Voorstreek) en de schoenenzaak van Sterkenburg, ook op de Nieu westad. Maar triomfantelijk gebleven zijn Het boekje bevat natuurlijk een pro gramma van die beide dagen - ver gaderingen, bidstond en "vriend schappelijk samenzijn" in de Har monie, maaltijden in Zalen Schaaf - maar ook een beschrijving van de stad, die nu natuurlijk wel wat ver ouderd en daarom voor ons, min naars van het oude Leeuwarden, zo lezenswaardig is. UITBREIDING "Aan alle kanten der stad uitbrei ding", zegt het geschrift, "in 't bij zonder in het noordwesten aan weerszijden der Spanjaardslaan en in het zuidoosten bij het Nieuwe Kanaal, waar een geheel nieuw stadsdeel verrees. In den allerlaat- sten tijd is er veel "nieuwbouw" in het noordoosten bij den Groninger straatweg". Met ontzag spreekt het boekje over "het reusachtige, pas voltooide ge- De Pauw, zoals het vroeger was - een van de weinige hotels, die zich handhaafden bouw der Friesche Bank aan de Nieuweweg" (nu de Amrobank) en maakt het ook gewag van andere bankgebouwen, "die er in den laat- sten tijd veel zijn gesticht - zij ge tuigen van toenemend handelsver keer' Sprekend over de Tuinen zegt het boekje "Vooral Vrijdags is het hier zeerdruk doorde vele scheepjes van buiten, die in deze omgeving lig gen" en van de Larigemarktstraat wordt gezegd, dat het hier "een aaneenschakeling is van logemen ten, die hoofdzakelijk van den marktdag moeten bestaan". Niet zonder respect wordt ook de sterke bevolkingsgroei van dit Leeuwarden uit het begin van de twintiger jaren gemeld: "Was het aantal inwoners in 1900 ruim Ook Ganzevoort aan de Nieuwestad is er nog steeds. bijvoorbeeld Het Nieuwste van de Voorstreek (toen nog Korenmarkt- Prachtcollectie Stroohoeden Ganzevoort's Piano- en Orgelma gazijn en de rijwielzaak van Lam mert de Vries op de Voorstreek, die toen trouwens nog door Ph. Els- kamp werd geëxploiteerd. Stadgenoot J. G. zat op terrasje voor zekere horecazaak in Leeu warden, toen hij paartje zag nade ren, van wie op kilometers afstand al was te zien, dat het Amerikanen waren. De heer en dame betraden het ter ras, namen plaats aan een tafeltje en toonden een duidelijke behoefte aan een frisse dronk. Aldus drukte de man op het belletje om in het donker van de zaak zelf een ober in beweging te brengen. Maar dat seintje sorteerde geen enkel effect. Ook een tweede, een derde en een vierde, ja, na redelijke tussenpozen zelfs een vijfde, nogal lang aange houden gebel, bracht helaas niet het gewenste succes: al wat er in 't beeld kwam, een ober niet. Toen rees de Amerikaan overeind, wenkte z'n dame en mompelde, meewarig glimlachend als een veel betekenende afscheidsgroet: "Hol land, wunderfull, wunderfulL but service: rotten, rotten, rotten. De Tuinen van weleer: "Vooral vrijdags is het zeer druk door de vele scheepjes van buiten"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 3