HIJ KON NIET TEUGEN ACHTERUUT RIEDE 'T KLEINE KRANTSJE Elke vrijdag te voet naar de markt BRUUNSMA WIST HET WEL: ■i'lililililJ! jil J:TTÏT7TJ koophuizen JOHANNES VAN DER HEIDE VAN SNAKKERBUREN 1 zoekt voor diverse relaties 1 Ze zegge welris, as je verre reizen doêne, kanne je oek veul verhale. t Zal weI waar wezemaar as je kleine reiskes make, kanne je even zogoed oek welris wat beleve. Zo must ik laast naar Amsterdam. As fervent voorstander van open baar vervoer, liet ik mien auto thuus, gong naar't station, kocht een retoerke en gong naar de klaar staande Intercity" die 8 uur 13 vertrekke su. Ik gong anne kant en voor't raam zittenDan siêne je alles op je an -en toekommen. Koeikes, schaapkes, huuskes, bosjes, snelle je voorbij. Jou sitte stil en de verre horizon draait met je met. Ja, sun reiske per spoortrein vien ikaltiedinteressant. Ik zat goéd en wel, toen der een meneer binnenstaptesien koffer in 't begaasje-net del deponeerde en. na wederzijdse begroeting, naast mie plaats nam. Ik bekeek em se tersluuks even an, van boven tot beneden, want die knaap had een prachtig bruun cos- tuum an; kwaliteit, konnen je wel siên, Skotch tweed, eerste klas En gelse stof en beslist een pak naar maat. Ik docht by miesels, nou me neer Bruunsma, ('t beestje mut een naam hewwe en dus noem ik em mar Bruunsma), nou meneer Bruunsma, dat pakje het jou een mooi poepke centen kost. Muste je diep voor in je buse tastte. Denkelik wel 700 of 800 pietermannen. Nee, jou binne be slist niet die kleine man met het konfektie-pakkie an'van Louis Da vids. Evensjes later, de trein ston op punt van vertrek, stapte nog iemand naar binnen. Een jongeman van sun 25 a 30 jaar en gekleed in het uniform van een bekende en geachte ge loofsgemeenschap. Meer bekend as ,,'t Leger"Dat leger, dat zich meer verdienstelijk maakt op so- siaalen maatskappelijk terrein, dan op het z.g. ,,veld van eer". Alle hulde dus, voor dit leger met hur doelstellingen. Met een vriendelijk en opgewekt ..Goeiemorgen sa men" begroette bij ons, en nam plaats teugenover meneer Bruuns ma. ,Dat sal vandaag wel weer een hiet dagje worden he eren" opende hij 't gesprek, ,,'t Is tenminste nou al weer warm"Ik zei ,,Ja, jou salie het seker wel warm krijje in dat swarte gesloten pak. Swart nimt veul warmte op. En dan nog die hoge gesloten kraag der bij't su niks voor mij weze" Meneer," zei hij, en hij zag me eenigszins bestraffend an, „me neer, ik ben iedere dag opnieuw verheugd en dankbaardat de Aller hoogste 't me vergunt deze uniform an te trekken en hoop het zo lang te mogen dragen, totdat hel de Heer behaagt, mij in Zijn Heerlijkheid op te nemen" Asjeblieft, daar kon ik het voorlopig met doenHij sprak ernstig, stichte lijk en beschaafd. Ja, beschaafd was ie; dit buiten kijf. En dat ie trots was op sien smetteloos, keurig zit tend pak, kon ik mie best voorstelle Inmiddels haalde hij uut sien akte tas een boekske te voorschijnOp de omslag las ik toevallig; Liederen bij Evangelische Samenkomsten" Hij bladerde 't even deur, alsof hij wat zocht, humde en kuchte even, schraapte sien keel, dat ik docht niet anders, of hij su een nummerke solo-zang weggeve. Ik dacht al, an dat hijgende dier, dat ze nogal ris achterna sitte, dat hijgend hertsje, of dat ie de maan langs die ruisende wolken zou voordragen maar niks hoor. Onze stoere arbeider in de Wijngaard des He eren" bleef deurlezen en van de morgenwijding bleven we dus verstoken. Wijngaarden, laat ik hem su mar noeme, want 't beestje mut toch een naam hewwe, bleef verdiept in zijn lectuur en scheen ons vergetenWel jammer, von ik, want 't zou een leuke tiedpassering weest hewwe op sun lange reis. Ik keek toen maar es naar mien overbuurman. Een dikke tweehonderd-ponderHij was nou al in sluimering sukkeld duer 't warme weer. Deur slaap overmand. Sien hoog puntig en kaal hoofd dee mie enigszins denken an een wat groot uutgevallen paas-ei. Dat hoofd wiebelde zachtkens heen en weer, viel naar beneden, richtte zich weer moeizaam op. Uut de halfgeopende mond, slepende een dun straatsje fflieber en zocht traag sien weg over de dubbele kin en vond tenslotte een rustplaatsje op sien colbertje. 'tSal jim opvallen weze (en 't is een zwak van mie) dat ik iedereen pro beer, een toepasselijke naam an te meten. In dit geval zou ik mien overbuur man noeme wille: ,,van fliebering thoe Kwijlingha"Een dubbele naam maar, wie sal 't segge, mis kien het ie blauw-bloed in de ade ren; miskien is 't zelfs wel een ,Edel-Germaan" dat, ik wil hem in geen geval te kort doen. Ik bestudeerde hem even en dacht: dit is dus de ,homo-sapiëns"het verstandelijk denkend mens de kroon der Schepping. Welaan aanschouw die edele gelaats trekken, die krachtige kin aan schouw die markante kop, waaruut wils- en geestkracht je tegemoet straalt; alsmede de kwijl. Ik werd afgeleid deur een gesprek tussen Bruunsma en Wijngaarden. Wijngaarden vroeg Br., „meneer, wanneer U er niks op tegen hebt, mogen we dan van plaats verwisse len? Kijk, ik rij nou achteruit en daar kan ik absoluut niet tegenDan word ik misselijk en moet ik beslist overgeve"Meneer Bruunsma, zag hem even an, dacht even na. aar zelde een moment, maar zei toen spontaan:Natuurlijk meneer ruile we dan even. 'n Kleinigheid hoor. Neem gerust mien plaats in. Ten slotte, wij zijn toch in de wereld om mekaar te helpen?" Na ruiling der zitplaatsen reed Wyngaarden dus vóóruut, en Bruunsma reed achter waarts. Tot wederzijds genoegen en tevredenheidVoorloopig tenmin ste. Een half uurke later, we naderden Meppel, toen keek ik toevallig even naar Bruunsma, die schuin teuge nover mie zat. Der was wat met hem aan 't handsje. Want hij zag mie zo benauwd an en kreunde zacht: „Oh, wal bin ik beroerdwat bin ik toch. beroerrrrd Jou, 't was em aan te zien. Hij zag zo wit as suup, de ogen rolden heen en weer in de kassendikke switdruppels parelden op sien voorhoofdik docht direkt, die man is ziek, is misselijk, mut aan stonds beslist kotse want hij maakte tenminste van die kokhal zende geluden en wat er nou ge beurde, ja 't is misschien niet mooi dat ik het hier del schrief, maar ik vond het toch su hoogst vermakelijk en machtig interessant. Wijngaar- denn.l., denkelijk een insider op dit gebied, had inmiddels het dreigend gevaar onderkend; zag het zwerk drievenHij probeerde nog wel ter elfder ure zich in veiligheid te stel len, maar, helaas, te laat. Kon de dans niet meer ontspringeEn daar had je 't gedonder. Oewaak Oewaak Oe- waakdrie fikse golven gutsten uut Bruunsma's mond. Rechtvoor- uut en derhalve op het mooie tenue van Wijngaarden. En de uniform, waarop hij zo trots was, zat van Wijbr. de Geeststr. 33" Lswwwden tal 05100 33331 bgg 51859, G. Laanstra, Mak.-tu.og boven tot onderen, onder de vieze gele smurrie. En een geurtje, mij- neheren. Alleakelikst. vervolg op pag. 9 voor Leeuwarden en de wijde wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publlci- teitskantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeu warden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrij dag tot en met maandag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland fl.21.00 per jaar; voor het buiten- land:fl. 37.50 per jaar. Losse nummers: afge haald fl. 1.25 per stuk. Per giro besteld: fl.2.00 voor 1 ex., fl.3.50 voor 2 ex., fl.5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van t Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de bepaling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van lezers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet tele fonisch of schriftelijk, maar per giro-overschrij ving als abonnee aanmel den, worden verzocht op het girostrookje te ver melden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-over- schrijvingskaart het nieu we adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorgegeven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn op gezegd, worden automa tisch verlengd. Op een zonnige vrijdag plaatjes knippend in de buurt van het Oldegalileën ontmoette onze fotograaf de oude heer Johannes van der Heide uit Snakker- buren, een markante zwierige figuur met de pet wat scheef op het hoofd, halsdoek om en ouderwets horloge in het knoopsgat van 't colbert. De heer Van der Heide, dik drie en negentig jaar, >vö5 te voet op weg naar de markt en die lange tocht van Snakkerburen naar de stad, maakt hij nog elke week, daar draait hij gewoon zijn voeten niet voor omToen Johannes van der Heidedie al negentig jaar in hetzelfde koemelkerijtje op Snakkerburen woont, in 1913 trouwde, ging hij in de handel - schapen en nuchtere kalveren - en als het zo uitkwam slachtte hij ook vee - er was toen nog een noodslachting op Snakkerburen. Iedere week bezocht hij voor deze handel de veemarkt in de stad en tot z'n vijf en zeventigste heeft hij dat op de fiets gedaan. Toen besloot hij voortaan met de benenwagen te gaan en hoewel het handelen voor de ou de baas al lang niet meer nodig is, bleef hij zijn gewoonte van het wekelijkse bezoek aan de vrijdagmarkt trouw. En zo kunnen de bewoners van het Oldegalileën deze opvallende oude heer nog elke week zien komen en gaan: welgemutst maakt Johannes van der Heide de fikse tocht van huis naar de stad en terug.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1978 | | pagina 3